زحمتکشان

علی ربیعی از وزارت کار کنار گذاشته شد

علی ربیعی روز چهارشنبه با ۱۲۹ رای موافق استیضاح، ۱۱۱ رای مخالف استیضاح و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۴۳ آرای ماخوذه مجلس از وزارت کار جمهوری اسلامی برکنار شد …

مجلس شورای اسلامی با رای به استیضاح علی ربیعی وزیر کار، او را از این وزارت خانه برکنار کرد.

به گزارش ایرنا، ربیعی امروز – چهارشنبه – ۱۲۹ رای موافق استیضاح، ۱۱۱ رای مخالف استیضاح و ٣ رای ممتنع از مجموع ۲۴٣ آرای ماخوذه مجلس را کسب کرد و بنابراین نمایندگان با ادامه مسئولیت وی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مخالفت کردند.

تقاضای استیضاح ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارشنبه گذشته با ۴۰ امضا اعلام وصول شد.
وی پیش از این در ۲۲ اسفند ۹۶ نیز با تقاضای ۲۴ نماینده در مجلس استیضاح شد اما وی باردیگر موفق به کسب رای اعتماد مجلس شد. ربیعی در ۱۱ ماه گذشته سه بار استیضاح شده است. او از ابتدای دولت یازدهم سکان دار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود.

گفته می شود علی ربیعی برای جلوگیری از استیضاح خود دست به لابیگری شدیدی در مجلس زده بود. خبرگزاری کار ایران (ایلنا) از زمان اعلام وصول استیضاح وی، به تمامی در خدمت این لابیگری قرار گرفته بود و با بسیج مقامات خانه ی کارگر در شهرهای مختلف به نفع ربیعی تبلیغات می کرد. با این حال نه این لابیگری ها و نه کسانی که به استیضاح او رای دادند، هیچ کدام دغدغه ی میلیون ها کارگری را که تحت وزارت علی ربیعی در دولت تدبیر و امید هر روز زندگی بدتری پیدا کرده اند، نداشتند. این استیضاح در چهارچوب رقابت های جناحی و جنگ قدرت صورت گرفت. نمایندگان جناح اصلاح طلب مجلس که خود را موظف به دفاع از دولت روحانی می دانند، با استیضاح مخالفت کردند.
نطق محسن پزشکیان، نایب رئیس اول مجلس و از جناح اصلاح طلب در مخالفت با استیضاح علی ربیعی نشان می دهد که آن چه در میان موافقان و مخالفان این استیضاح مطرح نبوده است، همانا وضعیت کارگران ایران است. این نطق به تمامی می تواند ماهیت آن چه را که امروز در مجلس گذشت روشن کند:

دفاعیات پزشکی از ربیعی
نمی توانند با تهمت به ربیعی رای مجلس را بگیرند

نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی گفت: عده ای با بی انصافی و تهمت نمی توانند باعث فشار به مجلس برای انداختن وزیر تعاون شوند، نمایندگان از حیثیت مجلس دفاع می کنند و به حق رای می دهند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، مسعود پزشکیان در جلسه علنی امروز – چهارشنبه – مجلس در مخالفت با استیضاح علی ربیعی اظهارداشت: فضا به گونه ای شده که عده ای می گویند اگر به وزیر تعاون رای دهید و استیضاح رای نیاورد، یعنی شما پول گرفته اید و وزیر لابی کرده است.
وی افزود: این چه وضع سخن گفتن است چرا به نمایندگان انگ و تهمت می زنید؟ چرا عده ای با فشار می خواهند که استیضاح وزیر رای بیاورد.
وی اظهار داشت: حیثیت مجلس زمانی از بین می رود که با فشار و اجبار رای دهد، چرا به اجبار می خواهید نمایندگان طوری رای دهند که وزیر بیافتد، این چه وضعی و فضایی است که ایجاده شده است.
عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: کسی پول و باج نگرفته است، این صحبت ها انصاف نیست من به ربیعی رای می دهم و با استیضاح مخالفت می کنم به دلیل معیارهایی که دارم، اجازه ندهید این حرف ها در ذهنتان اثر بگذارد.
پزشکیان در مورد صحبت یکی از نمایندگان مبنی بر این که پسر ربیعی و پسر تقی زاده معاون وی شرکت دارند، گفت: آقای تقی زاده می گوید پسر من اصلا پسر آقای ربیعی را نمی شناسد آخر این چه تهمت هایی است که از تریبون مجلس مطرح میکنید چرا می خواهید فضا را این گونه علیه وزیر کنید به خدا انصاف نیست.
وی تاکید کرد: بین حق و باطل چهار انگشت بیشتر فاصله نیست چرا فقط به شنیده ها اکتفا می کنید چرا بر اساس شنیده ها می خواهید رای دهید چون در فضای مجازی یک موضوع توسط یک نفر علیه وزیر مطرح شده پس باید وزیر برود آخر این چه حرفی است از کجا معلوم آن حرف ها درست باشد.
نایب رییس اول مجلس یادآور شد: ما مسلمانیم به خدا اعتقاد داریم چرا آخر تهمت می زنید چرا از پشت تریبون حرف های غیر واقعی علیه وزیر می زنید.
پزشکیان افزود: من در دولت خاتمی وزیر بودم در همان سال هم کارگران تجمع می کردند در دولت احمدی نژاد هم کارگران تجمع می کردند، این به افراد بستگی ندارد.
وی اظهارداشت: وزیر که گریه می کند برای مردم بد است،؟ آخر این چه حرفی است که می زنید خوب است که وزیر قیافه بگیرد، وزیر گریه می کند، می گویید چرا گریه می کند. گریه نمی کند می گویید چرا گریه نمی کند،این که مشکلات حل نشده ایراد تمامی مسوولان است.
وی تصریح کرد: اگر مشکلی را حل نکردیم باید گریه کنیم، ما نتوانستیم مشکلات مردم را حل کنیم،ما به وزیر پول و امکانات نمی دهیم فقط از وی توقع اجرای کار داریم.
نماینده مردم تبریز در مجلس همچنین گفت: به من می گویند تو نایب رییسی نباید دفاع کنی ولی من از حق دفاع می کنم چه کسی خوشش بیاید یا نیاید برایم مهم نیست، به هم زدن وضعیت کنونی و رای دادن به فرد دیگری به نفع وضعیت کنونی کشور نیست و بی انصافی و نامردی محسوب می شود.
پزشکیان تاکید کرد: زمانی که وزیر بودم می گفتند، فرزندانت در خارج هستند در حالی که فرزندان من خارج از کشور را ندیدند، امروز هم در مورد وزیر تعاون این را می گویند ولی تهمتی بیش نیست.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا