گوناگون

مامور دور زدن تحریمها راهی ترکیه شد

به گزارش الف،️️ نماینده ویژه روحانی در رابط با ترکیه، در رأس هیأت بلندپایه‌ای برای دیدار با مقامات عالیرتبه این کشور درخصوص گفت‌وگو در مورد فرآیند همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور، وارد استانبول شد….

 واعظی برای ابلاغ پیام رئیس‌جمهور راهی ترکیه شد
در این سفر، مقاماتی از وزارتخانه‌های نفت، نیرو، صنعت و معدن، راه و شهرسازی و بانک مرکزی، محمود واعظی رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی و ترکیه را همراهی می‌کنند.

اولین ملاقات و گفت‌وگوی واعظی با نهاد زیبکچی وزیر اقتصاد و رئیس طرف ترک کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی خواهد بود.

هشدار آمریکا به ترکیه درباره دور زدن تحریمها

معاون وزیر خزانه داری آمریکا که به ترکیه سفر کرده بود تا با مقامات این کشور درباره تحریم‌های آمریکا علیه رژیم ایران صحبت کند در کنفرانس خبری گفت: حکومت تهران متحد و دوست ترکیه نیست.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تامین مالی تروریسم روز جمعه با اعلام این موضوع که مهمترین دلیل سفر وی به ترکیه بحث درباره بدترین حامی تروریسم در جهان یعنی حکومت ایران است، گفت: آمریکا ارزیابی هایی درباره فعالیت های مختلف رژیم ایران انجام داده که نشان می دهد این رژیم تهدیدی مستقیم علیه منافع آمریکا و دیگر متحدان ناتو است.

این مقام آمریکایی افزود: در پی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای نخستین تحریمی که اعمال خواهد شد در اوایل آگوست خواهد بود و پس از آن تحریم تجارت نفت و بانک مرکزی رژیم ایران است که در ماه نوامبر اجرا خواهد شد.

وی گفت: تحریم‌های وزارت خزانه داری آمریکا بسیار فراگیر خواهد بود چون رفتار رژیم ایران بسیار نگران کننده شده و خطر آغاز یک بحران در سرتاسر خاورمیانه را بوجود آورده است.

این مقام آمریکایی اضافه کرد: اقدامات رژیم ایران منطقه را مکانی بسیار خطرناک کرده است. چه اتفاقی خواهد افتاد اگر موشک های آنها در ریاض فرود آید و چه اتفاقی خواهد افتاد که گروه های مسلح مورد حمایت آنها یک اشتباه محاسباتی در سوریه در قبال اسرائیل مرتکب شوند.

وی گفت: بنابراین فشار اقتصادی شیوه مناسبی برای مقابله با این چالش بوده تا مانع از هرگونه محاسبات اشتباه شویم. این بار، تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا بسیار بسیار با جدیت و بدون ابهام اجرا خواهند شد.

این مقام آمریکایی افزود: دولت ترکیه موضع آمریکا در قبال این موضوع را درک می‌کند. آمریکا خرید مقادیر زیاد طلا در ترکیه را رصد خواهد کرد. ما مطمئنا درباره تلاش برای تجارت با رژیم ایران با طلا بسیار نگران می‌شویم..

وی افزود: شرکت های ترکیه ای باید بدانند که در صورتی که به تجارت با رژیم ایران بپردازند، قادر نخواهند بود که در بازار آمریکا فعالیت کنند.

مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا در واکنش به بیانیه ترکیه که ایران را کشور همسایه و شریک منطقه‌ای مهم خوانده بود گفت: آنها (رژیم ایران) ممکن است همسایه ترکیه باشند، اما قطعا دوست یا متحد ترکیه نیستند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا