گوناگون

نوسان شدید در چهار بازار اصلی کشور

بررسی وضعیت قیمت ها در چهار بازار اصلی کشور یعنی بازار ارز، سکه، مسکن و بورس نشان می دهد هر چهار بازار در فاصله خرداد ماه سال ۱۳۹۶ تا خرداد ماه سال ۱۳۹۷ دستخوش نوسان های شدید و جدی بوده اند….

مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در گزارشی به واکاوی وضعیت چهار بازار اصلی اقدام و تاکید کرده است میزان افزایش قیمت ها در بازار ارز در این دوره یک ساله منتهی به خرداد ماه امسال از سایر بازارها بیشتر بوده است. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، بررسی ها نشان می دهد از انتهای سال ۱۳۹۶ نشانه التهاب در برخی از بازارها مانند بازار خودرو مشاهده شد و در ماه‌های ابتدایی سال ۱۳۹۷ و به خصوص خردادماه، بازارها با التهاب مواجه شده ‌اند. این التهاب در حالی رخ داد که بازار ارز ایران با محدودیت های جدی نظیر منع خرید و فروش دلار و ارز توسط صرافان روبرو شده بود اما پس از خرداد، حتی در مردادماه قیمت ها روند افزایشی خود طی کرده و دلار در بازار غیر رسمی به نرخ هایی بین ۱۱ تا ۱۲ هزار تومان معامله می شد.

بررسی محدوده زمانی خرداد ۹۶ تا خرداد ۹۷ نشان می دهد متوسط قیمت یورو ، به عنوان ارز جایگزین دلار حدود ۸۲ درصد رشد داشته است. متوسط نرخ یورو در خردادماه ۱۳۹۷ برابر با ۷ هزار و ۷۰۹ تومان بود این در حالی است که این رقم در خرداد ماه سال گذشته ۴ هزار و ۲۴۱ تومان بود. قیمت یورو امروز حتی به رقم بی سابقه ۱۲ هزار و ۱۶۳ تومان نیز رسیده است . این در حالی است که مرکز پژوهش‌ها در گزارش خود رسیدن یورو به قیمت ۱۰ هزار و ۲۰۰ تومان را بی سابقه اعلام کرده است.

سکه

متوسط قیمت سکه بهار آزادی در خردادماه ۱۳۹۷ نسبت به خردادماه ۱۳۹۶ حدود ۸۰.۵ درصد رشد داشته است و از رقم ۱۱۷۶ هزار تومان به ۲۱۲۷ هزار تومان رسید. این رقم در میانه مرداد از ۴ میلیون تومان نیز عبور کرد و سکه حالا به قیمتی در حدود سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان فروخته می شود .

بی تردید مقایسه قیمت تیرماه که هنوز گزارش آن از سوی بانک مرکزی اعلام نشده است، با تیرماه سال گذشته وضعیت را بسیار متفاوت با قبل خواهد کرد.

مسکن

براساس اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت یک متر زیربنای مسکونی در شهر تهران در خردادماه ۱۳۹۷ نسبت به خردادماه ۱۳۹۶ حدود ۴۵.۸ درصد رشد داشته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد بخش عمده این رشد در ماه‌های انتهای سال ۱۳۹۶ و ابتدای سال ۱۳۹۷ رخ داده است به‌طوری که این متغیر تنها در دو ماه منتهی به خردادماه ۱۳۹۷ حدود ۵/۱۵ درصد رشد داشته است. رشد قیمت ها با چاشنی رکود در تیرماه نیز ادامه داشت اما از ابتدای مرداد معاملات به فاز رکود خزیده است.

بورس

شاخص بورس اوراق بهادار تهران در ابتدای تیرماه ۱۳۹۷ به رقم ۳۲۴.۱۱۱ واحد رسید که نسبت به خرداد سال ۱۳۹۶ حدود ۴۰ درصد رشد نشان میدهد. تغییرات بورس نیز در دو ماه گذشته بسیار فراوان بود .

آنچه مسلم است اینکه حاضران در بازار ارز و سکه بیشتری سود و فعالان بازار مسکن و بورس کمترین سود را در این دوره به خود دیدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا