گوناگون

در افغانستان چه می گذرد

افغانستان در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم، به یکی از چرخشهای بسیار مهم و در عین حال دراماتیک و تاریخی خود قرار دارد. گویا تمامی مثبت ها و منفی ها در این سرزمین در هم ریخته اند و در آن وضعیتی ایجاد شده است که آن را نتوان آنگونه که هست تعریف کرد. آنها که به سیاست علاقه مند اند، فقط پریشانی و پراکنده گی سیاسی را در این کشور بلا زده و در این سرزمین سوخته می بینند. غارت و چپاول اسلامگریان رشوت و فساد اداری در حکومت کنونی، کار شکنی ماموران آمریکایی، کمبود هماهنگی میان ادارات، سطح بسیار پایین آگاهی ها و دانش های مسلکی، کمبود ظرفیت، بیماری تورم و یا کمبود توازن تشکیلاتی، کاغذ پرانی و اسلامگرایی … تمامی اینها چون خوره اندام ناتوان جامعه را می خورند. و دولت ناتوان هم در تمامی سطوح این کمبودی هارا می پذیرد،ولی گوش به فرمان و مجری برنامه های آمریکاست با همه ناقص آفریدنش معتقد است که این وضعیت تعریفی ندارد…
درگیری طالبان و گروه انشعابی «ملا‌رسول» در مرکز افغانستان

حملات گروه طالبان که در چند روز گذشته در سطح استان غزنی افغانستان جریان داشت، شب گذشته (پنجشنبه) بر شهر غزنی مرکز آن استان در ۱۴۵ کیلومتری شهر کابل پایتخت این کشور متمرکز شد و با ورود مهاجمان، این شهر در آستانه سقوط قرار گرفت.

یکی از ساکنان شهر غزنی روز جمعه در گفت و گوی تلفنی با ایرنا، گفت که حدود ۱۰۰ مقر نیرو‌های امنیتی در غزنی بدست طالبان افتاده است و در حال حاضر درگیری در حوالی ساختمان‌های فرماندهی پلیس و استانداری بشدت جریان دارد و مهاجمان در این حملات از سلاح‌های سنگین استفاده می‌کنند.

این فرد که خواست نامش بیان نشود افزود، ساختمان فرماندهی پلیس آتش گرفته و تنها صدای شلیک پراکنده به گوش می‌رسد و بخش‌های زیادی از ساختمان فرماندهی در دست طالبان قرار دارد و درگیری در ساختمان استانداری نیز بشدت جریان دارد.

وی در مورد میزان تلفات طالبان و نیرو‌های امنیتی اطلاعی نداشت و تنها گفت که احتمال دارد فرمانده پلیس در بیرون از شهر مانده باشد، زیرا وی برای یک عملیات به یکی از شهرستان‌های نزدیک غزنی رفته بود.

هنوز مقامات رسمی افغانستان درمورد این رخداد گزارشی منتشر نکرده اند. غزنی یکی از استان‌های نا امن افغانستان است که بخش‌های زیادی از آن در گذشته نیز تحت کنترل طالبان بود، افراد طالبان پیش از این نیز بطور پراکنده به شهر غزنی حمله کرده و شکست خورده بودند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا