حقوق بشر

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران در نخستین اطلاعیه خود خواستار سفر به ایران شد

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران در راستای جلب همکاری و گفت‌‌وگو با دولت جمهوری اسلامی ضمن معرفی خود در اولین اطلاعیه‌اش خواستار سفر به ایران شده است: «من برای مقامات ایرانی نوشته‌ام و ضمن معرفی خود ابراز علاقه و امیدواری کرده‌ام تا برای به دست آوردن درک بهتر از وضعیت حقوق بشر در ایران بتوانم به این کشور سفر کنم.»….
جاوید رحمان، حقوقدان پاکستانی، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران شد

آقای رحمان که روز جمعه ۱۵ تیر/ ششم ژوییه رسما به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران انتخاب و معرفی شد، ابراز امیدواری کرده است روابطی سازنده با مقامات ایرانی داشته باشد: «امیدوارم فضای باز اطلاع‌رسانی و گفت‌و‌گو با مقامات جمهوی اسلامی به وجود بیاید.» او تاکید کرده است قصد دارد همچون آخرین سلف خود، عاصمه جهانگیر که روز ۱۱ فوریه/ ۲۲ بهمن ۹۶ به دنبال سکته قلبی درگذشت، کوشش کند تا عملکرد مقامات جمهوری اسلامی در تطابق کامل با تعهدات بین‌المللی حقوق بشری قرار بگیرد.
رحمان همچنین گفته است تا به حال گزارش‌های زیادی درباره افزایش نقض حقوق بشر در ایران دریافت کرده است. گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران علاوه بر تلاش برای جلب مشارکت مقامات جمهوری اسلامی، مطابق دستورالعمل‌های مربوط به گزارشگران ویژه با جامعه مدنی و مدافعان حقوق بشر همکاری خواهد کرد و به جمع‌آوری مستندات و گزارش‌های نقض حقوق بشر در ایران خواهد پرداخت. جاوید رحمان گفته است قصد دارد برخی اقدامات مقامات جمهوری اسلامی را که برای توجه و احترام به حقوق بشر انجام شده‌‌اند مورد توجه قرار دهد اما مطابق ماموریتش به صدای قربانیان نقض حقوق بشر در ایران توجه جدی خواهد کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا