اخبار

موج افزایش قیمت کالاها

وجود هزار و۶۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در سطح جامعه که بخش بزرگی از آن به صورت پول و شبه‌پول در نظام بانکی وجود دارد به مشکل اساسی تبدیل شده است.در چنین شرایطی قدرت خرید مردم کاهش و شاهد افزایش قیمت کالاها حتی کالاهای اساسی هستیم.

بسته ارزی جدید در حالی از هفته گذشته اجرایی شد که بار دیگر پس از گذشت یکی دور روز از اجرای آن، نرخ دلار و سکه با رشد قیمتی مواجه شدند، مسئله‌ای که خیلی زود هشدار کارشناسان به واقعیت تبدل شد. انگار هوای رانتی تنفس را برای اقتصاد مولد بیش از گذشته تنگ‌تر کرده است.

رییس کل بانک مرکزی از بسته ارزی رونمایی کرد تا به انتظارات بازار پاسخ بگوید. آنچه وی در این بسته اهتمام ویژه‌ای به آن داشت آزادسازی بازار و قرار دادن آن در فضای عرضه و تقاضا بود.اما به نظر می‌رسد سیاست ارزی دولت بازار این بار به گونه دیگری هدایتگر فعالیت‌های ارزی شده است. گوشه و کنار خیابان اما پر از دلالانی بود که به دنبال پیدا کردن مشتری برای پوشش فعالیت‌های ارزی‌شان به قیمت روز بودند و کلنجارهایشان برای به توافق رسیدن بر سر قیمت تمامی نداشت.

کسانی که از رهگذر کاهش ارزش پول ملی منافعی را به دست آورده‌اند، در حال تعزیه‌گردانی هستند.آنها دولت را برای کاهش ارزش پول ملی تشویق می‌کنند که شکل نوین این تضعیف در قالب بازار ثانویه ارز جلوه‌گر شده است. به عنوان نمونه در اقتصاد فعلی رانتی بیش از ۵۰ درصدی عایدی کشاورزان نصیب سه گروه ربا خواران، سلف خرها و دلالان می شود.همواره در ۴۰ سال اخیر عایدی یک شیفت کار شرافتمندانه در بنگاه تولیدی بسیار کمتر از درآمد کسی بوده که پول خود را را در بانک‌ها سپرده گذاری کرد.

واقعیت این است که اقتصاد ایران قدرت کشش دلار ۸۰۰۰ تومانی را ندارد. زمانی که دلار در اقتصاد ما بالای ۸۰۰۰ تومان نرخ‌گذاری شده و از طرفی میانگین حقوق‌ها دو میلیون تومان است، در چنین شرایطی قدرت خرید کاهش پیدا می‌کند که باعث می‌شود خرید کالاها پایین آمده و در نتیجه بازار دچار رکود شود و بسیاری از تولیدکنندگان قدرت خرید تجهیزات و یا پرداخت هزینه استهلاک تولید را نخواهند داشت.بنابراین آن‌طور که به نظر می‌رسد بسته سیاستی جدید دولت که با انتقادات زیادی هم همراه بوده است بسته کاملی نیست.

موج افزایش قیمت کالاها به خصوص در حوزه کالاهای اساسی به جایی رسید که در نهایت دولتمردان نیز نسبت به آن واکنش نشان دادند. بر همین اساس وزیر صنعت با بیان اینکه وضعیت موجود جامعه به مثابه یک گلوله برف است که می‌توان آن را در همین حد نگه داشت یا آن را تبدیل به بهمنی مخرب کرد، گفت: گرانی‌ها گوشه‌ای از محصولات را درگیر خود کرده و اگر به هوش نباشیم کنترل کردن آن دشوار است. به طور نمونه وجود هزار و۶۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در سطح جامعه که بخش بزرگی از آن به صورت پول و شبه‌پول در نظام بانکی وجود دارد به مشکل اساسی تبدیل شده است.

مهم‌ترین آثار افزایش نرخ ارز را می‌توان در افزایش نرخ تورم و کاهش تولید دید که تهدیدی برای نرخ رشد اقتصادی محسوب می‌شود اما عامل مخرب‌تر از رشد نرخ ارز در اقتصاد، نوسانات پی‌درپی قیمت است که به بی‌‌‌ثباتی اقتصادی دامن می‌زند و قدرت خرید مردم را کاهش داده است.
گزیده مطالب روزنامه های جهان صنعت و تجارت

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا