گوناگون

ارائه ارز مسافرتی به قیمت بازار آزاد: دلار ۱۱ هزار تومانی

در قالب بسته جدید ارزی، قرار بود ارز مسافرتی در صرافی‌ها و با نرخی حدود یک درصد بالاتر از بازار ثانویه ارائه شود. حالا اما این ارزها به قیمت بازار آزاد ارائه می‌شود…
خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اما از خرید ارز خارجی به قیمت ۱۱ هزار تومان خبر داده است:

«با توجه به عدم آماده بودن ساز و کار لازم فعلا ارز مسافرتی با این نرخ‌ها وجود نداشته و هم‌قیمت با بازار آزاد است؛ دلار اکنون تا مرز ۱۱ هزار تومان در بازار قیمت خورده است».

با تصویب بسته جدید سیاست ارزی، مصوب شد که تامین ارز مسافرتی در صرافی‌ها انجام شود و مسافران با ارائه مدارک سفر تا سقف ۵۰۰۰ یورو ارز دریافت کنند. قیمت این ارز هم قرار بود در بازار ثانویه و در سامانه نیما (نظام یکپارچهٔ معاملات ارزی) به طور روزانه تعیین شود. اما از سه شنبه هفته گذشته که بانک‌ها ارائه ارز مسافرتی را متوقف کردند، صرافی‌ها با مصوبه دولت پیش نمی‌روند.

بنابر گزارش ایسنا، نرخ‌گذاری در بازار ثانویه به صورت توافقی و روزانه، بر اساس عرضه و تقاضا شکل می‌گیرد. از  آنجایی که در روزهای گذشته بین ۸۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تومان برای دلار قیمت خورده است، صرافی‌هایی که امکان فروش ارز[مسافرتی] دارند، باید ارز مسافران را فقط تا یک درصد بالاتر عرضه کنند.

در مقابل، شماری از صاحبان صرافی‌ها به ایسنا گفته‌اند نه سامانه نیما به آنها ارز داده و نه مشتریان حاضرند ارز خارجی خود را به قیمت بازار ثانویه معامله کنند، بنابر این صرافی‌ها امکان تأمین ارز با قیمت ارزان را ندارند.

مسافران اما مشکل دیگری هم دارند: نام صرافی‌هایی که ارز مسافرتی ارائه می‌دهند اعلام نشده.

افزایش عوارض خروجی از ایران، دریافت ویزا، رشد قیمت ارزهای خارجی از دیگر مشکلات مسافران ایرانی است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا