گوناگون

اجلاس ۵ کشور ساحلی دریای خزر

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی :در این کنوانسیون تحدید حدود بستر، زیر بستر و همچنین تعیین خطوط مبدا و شیوه‌های آن انجام نشده است، این مسائل به موافقت‌نامه‌های جداگانه در آینده موکول شده است.

ایلنا: ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، بعدازظهر شنبه در نشست وزیران امور خارجه پنج کشور ساحلی خزر گفت: در سایه اراده مثبت رهبران کشورهای ساحلی دریای خزر و فضای دوستانه و سازنده‌ حاکم بر این نشست‌ها، در حال حاضر در آستانه امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر و شش موافقت‌نامه و پروتکل دیگر و همچنین صدور بیانیه اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر هستیم.

وی افزود:‌ امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر گام بسیار مهم و حائز اهمیتی است که برداشته می‌شود و به مذاکرات ۲۱ ساله در این خصوص خاتمه می‌دهد.امضای این کنوانسیون پایان همه مذاکرات و اقدامات در خزر نیست و در واقع نقطه عطف و آغازین برای اجرای تفاهمات، نظارت بر اجرا و همچنین شروع مذاکرات برای امضای موافقت‌نامه‌های جدید و ضروری به شمار می‌رود.

ظریف با بیان این‌که در این کنوانسیون تحدید حدود بستر، زیر بستر و همچنین تعیین خطوط مبدا و شیوه‌های آن انجام نشده است، اظهار داشت: این مسائل به موافقت‌نامه‌های جداگانه در آینده موکول شده است و امیدواریم کشورهای ساحلی در آینده‌ی نزدیک این امور را نیز نهایی کنند.

وی ادامه داد: جای خرسندی است که در کنوانسیون دریای خزر بر انحصار حضور و دریانوردی هرگونه شناور صرفا با پرچم یکی از کشورهای ساحلی و همچنین ممنوعیت عبور و حضور نیروهای بیگانه و غیر ساحلی اتفاق‌نظر وجود دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا