اجتماعی

نرخ پروازها گران شد

پس از اجرایی شدن بسته جدید ارزی دولت، قیمت بلیت پروازهای خارجی افزایش پیدا کرد و اکنون با دلار آزاد محاسبه می‌شود. این اتفاق جنجال‌هایی را با خود به همراه داشت که یکی از آن‌ها تعطیلی آژانس‌های مسافرتی بود. حالا به دنبال افزایش قیمت بلیت پروازهای خارجی قیمت پروازهای داخلی نیز اوج گرفتند. برای مثال قیمت بلیت هواپیمای اهواز به مشهد به مرز یک میلیون تومان رسیده است. این در حالی است که پرواز در همین مسیر تا چندی پیش با حداکثر ۴۰۰هزار تومان انجام می‌شد….

افزایش قیمت‌ها به گونه‌ای است که بلیت مسیر اهواز به تهران هم به ۷۵۰ هزارتومان رسیده است.پیش از این دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرده بود :«بلیت پرواز‌های داخلی گران می‌شود»؛ هر چند ایرلاین‌های خارجی همزمان با اجرای بسته جدید ارزی و خروج شرکت‌های هواپیمایی از شمول دریافت ارز دولتی در ایران، سیستم‌های فروش خود را بستند و قیمت‌ها را دو برابر کردند، ولی حالا گرانی به پرواز‌های داخلی هم سرایت کرده است. شرکت‌های هواپیمایی تا روز چهارشنبه ۱۷ مرداد، بلیت‌ها را با ارز ۴۴۰۰تومان می‌فروختند اما وقتی از دریافت ارز دولتی محروم شدند، نرخ ۸۸۰۰ تومان را برای بلیت‌ها تعیین کردند که قیمت‌ها را تا بیش از دو برابر افزایش دادند.

افزایش قابل توجه پروازهای خارجی

بانک مرکزی پس از فعال کردن جدیدترین بسته ارزی خود به سازمان هواپیمایی کشوری و ایرلاین‌ها اعلام کرد که از این پس باید ارز مورد نیاز خود را از سامانه سنا دریافت کنند. موضوعی که مبنای ارزی آن‌‎ها را تغییر می‌دهد. بر اساس برآوردهای صورت گرفته از سوی ایرلاین‌های مختلف داخلی، شرکت‌های هواپیمایی حدود ۶۰ درصد از هزینه‌های خود را با ارزهای خارجی پرداخت می‌کنند؛ از این رو بخش قابل توجهی از منابع مالی مورد نیاز این شرکت‌ها ارزهای خارجی است. در طول هفته‌های گذشته دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی خبر از آن داده بود که ارز مورد نیاز شرکت‌ها پرداخت نشده و همین موضوع برای‌شان مشکلاتی به وجود آورده است. پس از این اتفاق با هماهنگی صورت گرفته میان بانک مرکزی و سازمان هواپیمایی کشوری مبنای قیمت ارز شرکت‌های هواپیمایی بر اساس سامانه سنا خواهد بود و در این چهارچوب هزینه خرید دلار برای شرکت‌ها از ۴۲۰۰ تومان تا حدود ۹۰۰۰ تومان افزایش پیدا می‌کند؛ از این رو به محض آنکه سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد مبنای ارز ایرلاین‌ها تغییر کرده است، قیمت پروازهای خارجی به طور قابل توجهی افزایش یافت و حتی این روند در ساعات ابتدایی آغاز به کار هفته جاری نیز ادامه یافته است. به این ترتیب وقتی نرخ پروازهای خارجی ۱۰۰ درصد گران می‌شود، تقاضا کاهش می‌یابد و پروازها کم یا کنسل می‌شود، در نهایت به مرحله‌ای می‌رسیم که ایرلاین‌های خارجی مسیر هوایی ایران را حذف خواهند کرد؛ یک خودتحریمی که نه تنها سفر ایرانی‌ها به خارج از کشور، بلکه سفر گردشگران خارجی به ایران و مشاغل وابسته به صنعت هوانوردی را نیز در معرض تهدید قرار داده است.

ظرفیت محدود پروازها

بررسی‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر هزینه رفت و آمد به مسیرهای پرتردد بین المللی در منطقه به شکل قابل توجهی افزایش یافته و هزینه سفر با توجه به افزایش نرخ بلیت چند برابر شده است. در مسیری مانند تهران- استانبول که تا حدود دو ماه قبل امکان خرید بلیت رفت و برگشت با هزینه‌ای حدود یک میلیون تومان نیز وجود داشت، در حال حاضر ارزان‌ترین بلیت رفت و برگشت در این مسیر بالاتر از دو میلیون تومان شده و ظرفیت پروازهای ارزان باقی مانده نیز بسیار محدود شده است.

در مسیر تهران_تفلیس ارزان‌ترین قیمت بلیت پروازهای رفت و برگشت به سه میلیون تومان رسیده و در مسیر تهران- مسکو نیز تنها یک مسیر رفت و برگشت با قیمتی حدود دو میلیون تومان در مرز باقی مانده است.آنچه در این بین بیشترین اهمیت را دارد، جولان شرکت‌ هواپیمایی خارجی در بازار آشفته بلیت‌های ایران است؛ در شرایطی که هنوز بسیاری از ایرلاین‌های داخلی نرخ بلیت پروازهای خود را با شیب ملایمی افزایش داده‌اند و هنوز در تمامی مسیرها ارزان‌ترین بلیت را عرضه می‌کنند، اما شرکت‌های هواپیمایی خارجی قیمت‌های خود را به شکلی نجومی بالا برده‌اند. برای مثال شرکت هواپیمای ترکیش ایرلاینز که در خطوط مختلف بین‌المللی منطقه‌ای ایران فعالیت می‌کند، هزینه سفرهای تهران- استانبول، تهران- تفلیس را به بالای پنج میلیون تومان و در بسیاری از پروازهایش به بالای هشت میلیون تومان افزایش داده است. این شرکت در مسیرهایی که مسافران را به شکل غیر مستقیم جابه‌جا می‌کند نیز افزایش قیمت قابل توجهی را ارائه کرده است. با توجه به متغیر بودن نرخ ارز در بازار فعلی،شرکت‌های هواپیمایی نیز در روزهای مختلف قیمت‌های متفاوتی برای پروازهای‌شان ارائه می‌کنند که در این بین هم برنامه‌ریزی برای شرکت‌های داخلی دشوار می‌شود و هم مسافران نمی‌توانند برای سفرهای خود یک برنامه‌ریزی دقیق داشته باشند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا