گوناگون

کسری بودجه آمریکا افزایش یافت

دفتر بودجه کنگره آمریکا به تازگی اعلام کرد، کسری بودجه فدرال در ۱۰ ماه نخست سال مالی ۲۰۱۸میلادی ۲۰ درصد افزایش داشته؛ موضوعی که ظاهرا نتیجه طرح های «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در کاهش مالیات ها و افزایش هزینه ها بوده است.

به گزارش ایرنا از تارنمای هیل (ارگان گنگره آمریکا)، دفتر بودجه فدرال در این گزارش اعلام کرد که از آغاز سال جاری مالی، اول اکتبر ۲۰۱۸ (مهر ۹۷) تا ژوئیه (تیر) امسال هزینه ها از درامد فراتر رفته و کسری بودجه به ۶۸۲ میلیارد دلار رسیده که ۱۱۶ میلیارد دلار بیشتر از همین دوره زمانی در سال مالی گذشته است.
بر اساس گزارش این دفتر، این افزایش کسری بودجه عمدتا به دلیل توافق هردو حزب آمریکا (در سنا) برای افزایش هزینه ها و قانون کاهش مالیاتی بود که ترامپ در پایان سال گذشته امضا کرد.
بر اساس طرح مالیاتی ترامپ، درامد مالیاتی افراد افزایش یافته اما درآمد مالیات شرکت ها کاهش یافته است. دولت ترامپ چنین استدلال کرده که کاهش مالیاتی، کسری بودجه را کاهش می دهد زیرا رشد اقتصادی به درامدهای مالیاتی بیشتر منجر شده است. رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه دوم به ۴.۱ درصد رسید.
این درحالیست که اقتصاددانان معتقدند برای کاهش کسری بودجه به رشد اقتصادی بیشتری نیاز هست.
دفتر بودجه فدرال پیش بینی کرده که کسری بودجه تا پایان سال جاری به ۷۹۳ میلیارد دلار و در سال بعد از آن به یک تریلیون دلار افزایش یابد. برآورد کاخ سفید نشان می دهد که کسری بودجه در سال ۲۰۱۹ از یک تریلیون دلار فراتر رود.
دفتر بودجه کنگره پیش بینی کرده که دولت آمریکا در مدت ۳۰ سال هزینه های خود را بیش از آن که صرف مسائل امنیتی یا دفاعی کند، صرف بازپرداخت بدهی های خود خواهد کرد.
مجلس نمایندگان آمریکا چندی پیش طرح مالیاتی جنجالی ترامپ را که به دلیل عدم توافق جمهوریخواهان و دمکرات ها ماه ها به تعویق افتاده بود، تصویب کرد.
بسیاری از منتقدان این طرح، آن را در جهت منافع شرکت ها و ثروتمندان قلمداد می کنند.
دمکرات های مجلس نمایندگان آمریکا که با این طرح مخالف بودند، چنین استدلال کردند که این طرح علاوه بر افزایش شکاف طبقاتی در آمریکا، ظرف ۱۰ سال آینده ۱.۵ تریلیون دلار به بدهی های این کشور که اکنون ۲۰ تریلیون دلار است می افزاید.
نظرسنجی ها حکایت از مخالفت ۵۲ درصدی آمریکا با طرح مالیاتی ترامپ دارند. در یکی از نظرسنجی ها که خبرگزاری رویترز منتشر کرد، فقط ۲۷ درصد از مردم آمریکا موافقت خود را با این طرح اعلام کردند.
رهبران هر دو حزب اصلی آمریکا در سنا نیز چندی پیش طرح دوسالانه افزایش هزینه های فدرال به میزان ۳۰۰ میلیارد دلار را تصویب کردند.
دفتر بودجه کنگره پیشتر هم پیش بینی کرده بود که طرح های مالیاتی ترامپ کسری بودجه را افزایش می دهد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا