فرهنگی

سازمان ملل، عربستان سعودی را به جنایت جنگی متهم کرد – قصاب کودکان

تازه‌ترین قربانی ماجراجویی سعودی، اتوبوسی حامل بیش از ۵٠ کودک زیر ١٠ سال بود.با زبانه کشیدن شعله‌های سرخ از شیشه‌های اتوبوس، عده‌ای آب بر آتش می‌ریزند و عده‌ای خود را به دل آتش می‌سپارند تا کودکان زنده اما نیمه‌سوخته را بیرون بکشند. تنها در چند دقیقه اتوبوس به لاشه‌ای از آهن بدل می‌شود و اجساد قربانیان یک به یک از آن بیرون کشیده می‌شود. در فاصله چند متری، بدن کودکان آسفالت خیابان را سنگفرش کرده و بوی گوشت سوخته با رنگ سرخ خون فضا را اشغال کرده است…

جنگ هر جنایتی را توجیه می‌کند خاصه زمانی که پای عربستان سعودی به عنوان جنایتکار جنگی در میان باشد. عربستان سعودی در سایه قراردادهای نظامی کلان با ایالات متحده و بریتانیا، یمن را به آزمایشگاه تجهیزات نظامی خود بدل کرده و همزمان رسانه‌های بین‌المللی نیز ترجیح می‌دهند تا حد امکان از انعکاس واقع‌بینانه حوادث در یمن فاصله بگیرند که نمونه آن را می‌توان درکلمات به کار برده شده در تیترهای رسانه‌هایی چون سی‌ان‌ان و گاردین در نخستین ساعات جنایت عربستان در کشتار کودکان شهر ضحیان دید. هر دو این رسانه‌ها ترجیح دادند از کلمه «مردن» به جای «کشته شدن» در تیتر خبر استفاده کنند تا نشان دهند که دلارهای سعودی هنوز کارایی خود را برای جابه‌جایی مرز انتقادهای حقوق بشری از دست نداده است.

اردوی مرگ

صبح پنجشنبه ٩ آگوست سال ٢٠١٨ میلادی، ساکنان شهر «ضحیان» استان صعده درحال تردد در مرکز بازار هستند. زندگی بی‌رمق اما پرامید در یمن سه سال پس از حمله ائتلاف به رهبری عربستان همچنان در ترس ادامه دارد. گرمای تموز در حال تحمیل خود به کوچه‌های باریک مرکز بازار ضحیان است که ناگهان صدای مهیب حمله نظامی، شهروندان غیرنظامی را به گوشه‌ای پرتاب می‌کند. با فرونشستن گرد و خاک ناشی از انفجار، اتوبوس در حال سوختن خودنمایی می‌کند. فریادهای مردم واضح‌تر می‌شود: کودکان می‌سوزند.

تازه‌ترین قربانی ماجراجویی سعودی، اتوبوسی حامل بیش از ۵٠ کودک زیر ١٠ سال بود.با زبانه کشیدن شعله‌های سرخ از شیشه‌های اتوبوس، عده‌ای آب بر آتش می‌ریزند و عده‌ای خود را به دل آتش می‌سپارند تا کودکان زنده اما نیمه‌سوخته را بیرون بکشند. تنها در چند دقیقه اتوبوس به لاشه‌ای از آهن بدل می‌شود و اجساد قربانیان یک به یک از آن بیرون کشیده می‌شود. در فاصله چند متری، بدن کودکان آسفالت خیابان را سنگفرش کرده و بوی گوشت سوخته با رنگ سرخ خون فضا را اشغال کرده است.کودکی که از جنایت جان سالم به در برده به سختی از جا برمی‌خیزد اما هنوز در شوک است.شدت انفجار لباس‌هایش را پاره کرده اما وی با دستان کوچک خونین تلاش می‌کند گرد از لباس پاک کند. چشمش به بدن بی‌حرکت دوستش در چند متری اتوبوس می‌افتد و خود را به او می‌رساند. به سختی تن پسر جوان را برمی‌گرداند اما صورت غرق در خون نشان از مرگ دارد. دوربین‌های معدود خبرنگاران حاضر در صحنه به کار افتاده و تصاویر را در سطح جهانی مخابره می‌کند. بیشترین تصویرها مقابل درب ورودی بیمارستان اصلی شهر و داخل آن را نشان می‌دهد.

یک وانت با سرعت زیاد مقابل بیمارستان توقف می‌کند. پشت وانت با اجساد سوخته و خونین کودکان پوشانده شده است. مردی درب صندلی عقب وانت را باز می‌کند. کودکی ٨ ساله پیشانی خود را به پشت صندلی شاگرد تکیه داده، کوله‌پشتی آبی مخصوص یونیسف بر پشت دارد. نیمکره راست صورتش را خون پوشانده و دستان کوچکش بی‌نصیب از رد آتش نمانده. هنگام پیاده شدن با بهتی عجیب در چشمانش به دوربین زل زده، نه گریه می‌کند، نه آه می‌کشد و نه توان راه‌رفتن دارد. مردی او را روی دست‌هایش بلند می‌کند و چند دقیقه بعد روی تخت بیمارستان باز هم به دوربین زل می‌زند. پزشکان وزن کوله‌پشتی را از شانه‌های سنگینش برداشته و آستین دستش را بالا می‌زنند. اینجاست که دنیای کودکی به سراغش می‌آید و با دیدن آمپول گریه کرده و فریاد می‌زند: به من آمپول نزنید.

در یکی از ویدئوها بدن سوخته چند کودک زیر لاشه اتوبوس قابل مشاهده است. پسر دیگری که صورتش را خون پوشانده تلاش می‌کند روی پاهای خود بایستد اما گویا پاهایش از کمر به پایین دیگر فرمانبردار وی نیستند. او به آرامی خطاب به مردی که کمی آن‌طرف‌تر در حال جدا کردن اجساد از زخمی‌ها است، می‌گوید: پاهایم بلند نمی‌شوند آقا.

سه سال حمله بی‌امان نظامی و حصر اقتصادی یمن این کشور را در معرض بیماری‌های واگیردار متعدد و البته کمبود مواد غذایی، بهداشتی و دارویی قرار داده است. در تصاویری که از بیمارستان شهر ضحیان مخابره شده نیز این نبود امکانات پزشکی مشهود بود و هر دو تا سه کودک روی یک تخت مورد مداوا قرار می‌گرفتند.

حمایت از جنایت جنگی با عنوان «اقدام مشروع»

روایت مرگ در یمن به گزارش عادی خبری برای خبرنگاران بدل شده با این وجود این‌بار سن پایین قربانیان توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده است. براساس آمار رسمی، این حمله ائتلاف سعودی بیش از ۵٠ کشته و ٧٠ زخمی برجاگذاشته است. «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در نخستین اقدام خواستار انجام «تحقیقات مستقل و فوری درباره این حادثه» شد و البته ٢۴ ساعت پس از ماجرا یعنی صبح روز جمعه، سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد هرگونه‌ حمله‌ای که مستقیما غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد، جنایت جنگی است. هرچند استفاده از عبارت جنایت جنگی در حالی که عربستان سعودی متهم شماره یک است اندکی عجیب به نظر می‌رسد اما ادامه بیانیه باز هم مملو از محافظه‌کاری است. در بیانیه‌ای که ٢۴ ساعت پس از کشتار کودکان در یمن صادر شده از طرف‌های درگیر خواسته شده که به قوانین بین‌المللی احترام بگذارند البته در ادامه بیانیه تاکید شده که بیشترین قربانیان غیرنظامیان یمنی کسانی هستند که در حملات هوایی ائتلاف عربی به رهبری عربستان هدف قرار گرفته‌اند.

در این سوی میدان، عربستان سعودی به عنوان رهبر ائتلاف همچنان قیافه حق به جانب به خود گرفته و حمله جنگنده‌های خود به شمال یمن را «اقدامی نظامی و مشروع» خواند. او مدعی شد که این حمله در واکنش به یک حمله موشکی به شهر «جیزان» واقع در عربستان سعودی بوده است. این در حالی است که بر اساس قوانین جنگی حمله به مناطق غیرنظامی تحت هر عنوان غیرقانونی است.

این چند دهمین بار در سه سال گذشته است که عربستان سعودی مناطق مسکونی و غیرنظامی را هدف حملات خود قرار می‌دهد. یک هفته قبل حمله جنگنده‌های ائتلاف به بازار ماهی در حدیدیه بیش از ۵٠ کشته و ١٧٠ زخمی برجا گذاشت. در جریان جنگ یمن، بیش از ١٠ هزار شهروند غیرنظامی کشته و بیش از ۴٠ هزار نفر زخمی شده‌اند. درحال حاضر براساس آخرین تخمین‌ها قریب به ١۵ میلیون یمنی در این کشور گرفتار حصر اقتصادی شده و حتی از آب آشامیدنی سالم هم محروم شده‌اند.

سلاح امریکایی در زمین سوخته سعودی

برخی منابع و رسانه‌های بین‌المللی مساله استفاده از تسلیحات امریکایی در حمله روز پنجشنبه ائتلاف به کودکان یمنی را مطرح کرده‌اند. ادعایی که سخنگوی فرماندهی مرکزی امریکا آن را رد می‌کند. سخنگوی این فرماندهی در این باره می‌گوید: می‌توانیم تحقیقاتی برای مشخص شدن ابعاد قضیه انجام دهیم اما در این مقطع مشخص نیست که تسلیحات استفاده شما در یمن ساخته امریکا باشد. با این وجود «برنی سندرز» سناتور دموکرات امریکایی در واکنش به این حمله مرگبار ائتلاف سعودی، بار دیگر از دولت امریکا خواست حمایت از حملات به یمن را پایان دهد.سندرز در صفحه فیس بوک خود نوشت: «ایالات متحده با پشتیبانی از جنگ ائتلاف سعودی در یمن از طریق ارایه تسلیحات، سوخت‌رسانی هوایی و کمک به هدف‌یابی، در این قساوت شریک است.هیچ‌کس نمی‌تواند واقعا ادعا کند که حمایت ما از این جنگ واقعا مایه امنیت بیشتر ما است. در واقع، خلافش درست است. این جنگ نه‌تنها دارد نفرت از ایالات متحده را تحریک می‌کند، بلکه همان طور که از گزارش‌های جدید دریافته‌ایم، ائتلاف سعودی با القاعده یمن، یعنی یکی از خطرناک‌ترین شاخه‌های این گروه تروریستی که هدفش را حمله به ایالات متحده اعلام کرده، معاملاتی داشته است.» کشتار کودکان عموما زیر ١٠ سال در حمله روز پنجشنبه جنگنده‌های ائتلاف انتقادهای بسیاری را در فضای مجازی نسبت به عملکرد دولت دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده در مواجهه با عربستان سعودی به راه انداخت. بسیاری از منتقدان تاکید دارند که دونالد ترامپ با حمایت سیاسی از محمد بن سلمان و سکوت در برابر جنایت‌های وی در یمن از یک سو و ارتش و نیروهای اطلاعاتی امریکا با کمک‌های نظامی و اطلاعاتی به نیروهای نظامی ائتلاف از سوی دیگر بر آتش جنگ در یمن می‌دمند.

شرکای سعودی پاسخگو باشند

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه جنایت جدید ائتلاف سعودی – اماراتی در هدف قرار دادن اتوبوس حامل کودکان دانش‌آموز یمنی در شهر ضیحان استان صعده که منجر به کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر از اطفال بی‌گناه شد را به‌شدت محکوم کرد. وی ضمن ابراز همدردی با بازماندگان قربانیان این جنایت جنگی از مجامع بین‌المللی و حقوق بشری خواست به هر طریق ممکن مانع استمرار این جنایات از سوی کشورهای مهاجم به یمن شوند.قاسمی تاکید کرد که تشدید بمباران مناطق مسکونی و اهداف غیرنظامی نشان از شکست‌های پی‌درپی نیروهای ائتلاف در جبهه‌های جنگی داشته و با ابراز تاسف از استمرار حمایت تسلیحاتی برخی کشورهای مدعی حقوق بشر از عربستان و امارات، افزود: آنان شریک در این جنایات جنگی بوده و باید پاسخگو باشند.
سارا معصومی – اعتماد

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا