جوانان

۱۰۳ سال حبس برای دانشجویان معترض

در مرداد ماه هر سال هیئت گزینش دانشجویان به یک سری از دانشجویان زنگ می‌زنند و از آن‌ها مصاحبه و تعهد می‌گیرد و تا زمان اعلام نتایج هم مشخص نمی‌شود که چه اتفاقی در انتظار دانشجویان خواهد بود،‌امسال هم این اتفاق افتاده و دانشجویان زیادی هستند که برای مصاحبه احضار شده‌اند و بازجویی می‌شوند و تعهد می‌دهند. برآورد ما این است که گستردگی احضارهای پیش از شروع سال تحصیلی همانند سال گذشته است، اما فعلا نمی‌شود اعلام کرد آیا دانشجوی ستاره دار داریم یا…

به گزارش کلمه به نقل از امتداد، تعدادی از دانشجویان دستگیر شده در ناآرامی‌های دی‌ماه ۹۶ هنوز در حبس به سر می‌برند و به کلاس‌های درس بازنگشته‌اند. منصور غلامی، وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری وعده داده بود که مشکلات دانشجویانی که به خاطر اعتراضات دی ماه بازداشت و حکم های سنگین گرفته اند، هر چه زودتر حل و فصل شود. او در این ارتباط پیش‌تر گفته بود که اتهامات دانشجویان حتی اگر “قضایی” هم باشد، باید در دانشگاه مورد بررسی قرار گیرد. اما مقامات قضایی به این موضوع توجهی نکرده‌اند و اکنون همه منتظر هستند تا شاید گفت و گو ها در دادگاه تجدید نظر تاثیر بخش شود.

یکی از فعالین دانشجویی که پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی را نیز بر عهده دارد، گفت‌وگو با امتداد درباره وضعیت این دانشجویان اظهار کرد: مطابق اظهار نظر نمایندگان مجلس، برای ۱۷ دانشجو حکم قضایی صادر شده و حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ دانشجو در حوادث اخیر بازداشت شده‌اند. مجموع اتفاقات پیش‌آمده ما را به این نتیجه رساند که وزارت علوم می‌توانست بسیار بهتر عمل کند و از همان ابتدا با ارتباط بهتر با قوه قضاییه می‌توانست کارها را پیشش ببرد، منتهی با کاهلی پیش آمده این اتفاق نیفتاد. در واقع آن‌ها این ماجرا را صرفا یک روند اداری دیدند و با دانشجوها شبیه به پرونده روی میز برخورد شد. کما اینکه ما می‌بینیم در دانشگاهی که مدیریت با دانشجویان همراه بود، مساله آن‌ها را حل کند. مثلا مدیریت آقایان نیلی و سلیمی در دو دانشگاه تهران و علامه طباطبایی خوب نبود، اما آقای معتمدی در دانشگاه امیرکبیر عملکرد بهتری داشتند و دانشجویان بازداشتی امیرکبیر با تلاش آقای معتمدی و حجت‌الاسلام میراحمدی نماینده رهبری در دانشگاه با نگاه متفاوتی که به این قضیه داشتند توانستند مساله را حل کنند.

این فعال دانشجویی که به دلایل امنیتی ترجیح داد که نامش گفته نشود تاکید کرد: این جنس پیگیری‌ها در هر دانشگاهی متفاوت بود، رئیس دانشگاه امیرکبیر مجدانه پیگیر وضعیت دانشجویان بازداشتی بود ولی در دانشگاه تهران این اتفاق نیفتاد. وزارت علوم هم با اینکه اعلام کرد کمیته‌ای برای پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی تشکیل داده است، اما آن چه ما شاهد بودیم، این بود که خروجی چندانی نداشت و صرفا به وعده‌ها امیدوار بودند. بعد از بالا رفتن فشارهای رسانه‌ای، وزارت علوم جدی تر پیگیر این مساله شد اما آن طور که باید و شاید، این اتفاق نیفتاد. چرا که وزارت علوم توانایی و قدرت لابی گری و گرفتن ارتباط با چهره‌های سرشناس سیاسی را از هر دو جناح ندارد.

وی همچنین در پاسخ به این سئوال که وضعیت ادامه تحصیل این دانشجویان چه روندی را طی خواهد کر تاکید کرد: در مرداد ماه هر سال هیئت گزینش دانشجویان به یک سری از دانشجویان زنگ می‌زنند و از آن‌ها مصاحبه و تعهد می‌گیرد و تا زمان اعلام نتایج هم مشخص نمی‌شود که چه اتفاقی در انتظار دانشجویان خواهد بود،‌امسال هم این اتفاق افتاده و دانشجویان زیادی هستند که برای مصاحبه احضار شده‌اند و بازجویی می‌شوند و تعهد می‌دهند. برآورد ما این است که گستردگی احضارهای پیش از شروع سال تحصیلی همانند سال گذشته است، اما فعلا نمی‌شود اعلام کرد آیا دانشجوی ستاره دار داریم یا نه. اما در مورد دانشجویانی که حکم برایشان صادر شده شرایط متفاوت است،‌ اگر احکام آن‌ها قطعی است باید خود را به دایره اجرای احکام معرفی کرده و روانه زندان شوند و نکته تلخ ماجرا همین است و ما نمی‌دانیم که چه بر سر ادامه تحصیل آن‌ها خواهد آمد.

۱۷ دانشجو حکم قضایی گرفتند

اما مطابق آمار منتشر شده در کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور اسامی ۱۷ دانشجویی که احکام سنگین گرفته اند و بازداشت آن ها منحصر به حوادث دی ماه نیست از قرار زیر است:

زانیار احمدی نیاز، دانشجوی رشته ی حسابداری دانشگاه آزاد تهران، به ۸ سال حبس محکوم شده است.

سیما انتصاری، دانشجوی کارشناسی ارشد زبان انگلیسی به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

شیما انتصاری، دانشجوی دکتری اقتصاد دانشگاه تهران به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

مهدی اسکندری، دانشجوی کارشناسی حقوق دانشگاه پیام نور تهران به ۶ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است.

رضا باوی، دانشجوی روانشناسی بالینی دانشگاه آزاد رودهن به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

پدرام پذیره دانشجوی کارشناسی ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه دانشگاه تهران به ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

لیلا حسین زاده دانشجوی انسان شناسی دانشگاه تهران به ۶ سال حبس تعزیری و دو سال ممنوع الخروجی از کشور محکوم شده است.

محسن حق‌شناس دانشجوی طراحی صحنه دانشگاه تهران به دوسال حبس تعزیری محکوم شده است.

خشایار دهقان، دانشجوی دکترای برق دانشگاه تهران به ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به برازجان محکوم شده است.

سینا درویش عمران دانش‌آموخته‌ی رشته ی مترجمی زبان آلمان دانشگاه تهران به ۸ سال حبس تعزیری و همچنین ۲ سال ممنوع الخروجی و محرومیت از فعالیت سیاسی، حضور در احزاب و دسته جات سیاسی و فضای مجازی، محکوم شده است.

سینا ربیعی دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران به یکسال حبس تعزیری و دو سال ممنوع الخروجی محکوم شده است.

رویا صغیری دانشجوی دانشگاه شهید مدنی تبریز به ۲۳ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

فرشته طوسی ، دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبایی به یکسال و نیم حبس و ۲ سال ممنوعیت از فعالیت محکوم شده است.

صادق قیصری روزنامه نگار و دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی، به ۷سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال ممنوعیت از فعالیت در مطبوعات و ۲ سال ممنوع الخروجی از کشور محکوم شده است.

علی کامرانی دانشجوی کارشناسی آموزش زبان انگلیسی دانشگاه شهید مدنی تبریز به ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

روح الله مردانی معلم و دانشجوی رشته ی ادبیات دانشگاه تهران به تحمل ۶ سال حبس و دو سال محرومیت از برخی حقوق اجتماعی و ممنوع الخروجی محکوم شده است.

ظفر علی مقیمی، دانشجوی دکتری مواد دانشگاه امیر کبیر به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

علی مظفری دانشجوی رشته ی انسان شناسی دانشگاه تهران به ۸ سال حبس تعزیری و همچنین ۲ سال ممنوع الخروجی و محرومیت از فعالیت سیاسی، حضور در احزاب و دسته جات سیاسی ،فضای مجازی، رسانه ها و مطبوعات محکوم شده است.

کسری نوری دانشجوی ارشد رشته ی حقوق بشر دانشگاه تهران به ۱۲ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق ، ۲ سال تبعید به ثلاث باباجانی، ۲ سال ممنوع الخروجی، ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه ها و احزاب و دسته جات سیاسی و اجتماعی و فعالیت رسانه ای محکوم شده است.

بررسی خبرنگار امتداد حاکی از آن است که بخشی از دانشجویان نیز در بازداشت به سر می‌برند و هنوز وضعیت آن‌ها مشخص نشده است.

حالا که به اول مهر نزدیک می‌شویم و دوباره فصل بازگشایی دانشگاه‌ها آغاز می‌شود، دغدغه دانشجویان دارای حکم و همچنین بازداشتی بلاتکلیفی وضعیت تحصیلی آن هاست و از طرفی می‌خواهند بدانند نام آن‌ها نیز به ستاره مزین خواهد شد یا خیر. هرچند پیش از این وزیر علوم اعلام کرده بود که دستور بازگشت به دانشگاه دانشجویان بازداشتی صادر شده اما پیش از این درباره عدم صدور احکام سنگین هم برای آن ها قول‌هایی داده شده بود که عملی نشد.

مرغان عروسی و عزا

دانشجویان را مرغ عروسی و عزا می‌خوانند، آن‌ها که می‌گویند مراکز تحصیل‌شان قلب تپنده سیاسی کشور است و آن‌ها که باور دارند به عنوان بخش پویای جامعه نباید به مسائل اجتماعی و سیاسی پیرامون خود بی تفاوت باشند. در سال‌های اخیر هم مساله دانشجویان بازداشتی و جنبش دانشجویی و لیست بازداشتی‌ها و ستاره سیاه رنگ ممنوعیت از تحصیلی که کارنامه آن‌ها را مزین می‌کند، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشگاهیان و فعالین سیاسی و مدنی کشور است که از حوادث دی ماه و صدور احکام سنگین برای دانشجویان شکل تازه‌ای به خود گرفت. پس از صدور احکام سنگین برای دانشجویان بود که پروانه سلحشوری در گفت‌وگویی تعداد دانشجویان بازداشتی در حوادث دی ماه را بالغ بر ۱۵۰ نفر عنوان کرد. به گفته او هرچند می‌دانیم که فهرست موجود احتمالاً فهرستی قطعی و ۱۰۰ درصد دقیق، کامل و موثق نیست اما به هرحال به‌خوبی نشان می‌دهد که آمار دانشجویان بازداشتی در ماه‌های اخیر بیش از ۵۵ نفر و ۹۰ نفر و … که در مقاطعی اعلام شد، بوده و متاسفانه مساله بازداشت دانشجویان ابعاد گسترده‌تری دارد.

نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس در ادامه همچنین از تهیه یک فهرست ۱۷ نفره از دانشجویانی که در دادگاه محکوم شده‌اند، خبر داد و گفت: همچنین فهرستی از مشخصات برخی دانشجویانی که از دی‌ماه به بعد در دادگاه بدوی حکم حبس، شلاق، جزای نقدی یا ممنوع‌الخروجی و محرومیت از برخی حقوق اجتماعی گرفته‌اند، تهیه شده است.

رییس فراکسیون زنان مجلس دهم تصریح کرد: در حال حاضر مشخصات ۱۷ نفر را در اختیار داریم که در دادگاه بدوی به مجازات محکوم شده‌اند و البته این تعداد فقط مربوط به دانشجویان بازداشت‌شده چند دانشگاه مشخص است و متاسفانه هنوز خبری از وضعیت پرونده قضایی دانشجویان بازداشتی دیگر دانشگاه‌ها را نداریم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا