جوانان

ترامپ مسابقه تسلیحاتی را به فضا کشاند

بودجه نظامی ۷۱۷میلیارد دلاری آمریکا برای سال ۲۰۱۹ میلادی، نه تنها نشانه ای از وعده های انتخاباتی ترامپ در کاهش هزینه ها ندارد بلکه جنگ افروزی های کاخ سفید را به عرصه فضا می کشاند….

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، «دونالد ترامپ» روز دوشنبه گذشته به گفته خود مهمترین سرمایه ‌گذاری برای آینده آمریکا را با امضای بودجه نظامی فراتر از انتظارها انجام داد.
رئیس جمهوری ایالات متحده بودجه نظامی ۷۱۷ میلیارد دلاری را امضا کرد که در آن تمرکز ویژه ای بر نوسازی و ارتقای قدرت بخش های مهمی از ارتش و همچنین افزایش تعداد نیروها و تجهیزات جنگی برای سال ۲۰۱۹ میلادی شده است.
نکته جالب اینجاست یکی از وعده های مهم انتخاباتی ترامپ پیش از سال ۲۰۱۶ این بود که وی تلاش می کند تا از حضور نظامی آمریکا در بخش های مختلف جهان و هزینه های این کشور در حوزه دفاعی بکاهد اما چنین اتفاقی تاکنون رخ نداده است. این بودجه از هزینه نظامی آمریکا در بیشتر سال های ریاست جمهوری باراک اوباما بالاتر است.
در لایحه بودجه کاخ سفید که با عنوان «قانون اختیارات دفاع ملی» (NDAA) شناخته می شود، برای سال آینده میلادی علاوه بر افزایش تعداد نیروهای ارتش آمریکا، حجم زیادی از تجهیزات و تسلیحات جدید و به روز شده ای به کار گرفته می شوند. علاوه بر آن در کل حقوق کارکنان حوزه دفاعی آمریکا هم افزایش می یابد.
از سوی دیگر ترامپ نه تنها حرکتی را برای کاهش جنگ افروزی های آمریکا انجام نمی دهد بلکه تاکید دارد از این به بعد با تشکیل ارتش فضایی ایالات متحده به صورت رسمی فضا را نیز مانند زمین، هوا و دریا به یک میدان جنگی تبدیل می کند. رئیس جمهوری آمریکا هدف از این اقدام را آماده سازی زمینه برای سیطره کامل و ملموس ارتش ایالات متحده بر فضا عنوان کرد.

بودجه ای فراتر از تصور
نکته قابل توجه در سند بودجه پنتاگون این است که دونالد ترامپ برخلاف وعده های خود به تدریج بودجه نظامی را افزایش می دهد. اگرچه بودجه نظامی کاخ سفید در برخی سال های گذشته به علت راه اندازی جنگ یا اشغالگری بیشتر از این مقدار هم بوده است اما وی سال گذشته میلادی ۷۰۰ میلیارد و امسال ۷۱۷ میلیارد دلار را برای هزینه های نظامی کشورش به تصویب رساند.
این درحالی است که باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا بودجه نظامی ایالات متحده برای سال ۲۰۱۶ را حدود ۶۱۱ و سال ۲۰۱۷ میلادی اندکی کمتر از ۶۲۰ میلیارد دلار مصوب کرده بود.
بالاترین میزان بودجه نظامی آمریکا در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ میلادی و بیشتر از ۷۲۰ میلیارد دلار به ثبت رسیده و دلیل عمده آن هزینه های سنگین اشغال عراق و افغانستان و ادامه حضور ده ها هزار آمریکایی در این کشورها بوده است.
ترامپ علاقه فراوانی دارد تا خود را یگانه و اولین رئیس جمهوری آمریکا در هر حوزه ای معرفی کند. وی مدعی شد که بودجه ۲۰۱۹ از نظر میزان منحصر به فرد است. روزنامه نیویورک تایمز در پاسخ به این ادعای ترامپ نوشت این بودجه تاریخی نیست و رئیس جمهوری آمریکا اشتباه می کند زیرا در سال ۲۰۱۱ میلادی بودجه پنتاگون ۷۲۶ میلیارد دلار بود.
تارنمای شبکه تلویزیونی سی.ان.بی.سی در گزارشی آورد: ترامپ چراغ سبز را برای پرداخت بودجه ۷۱۷ میلیارد دلاری به پنتاگون نشان داد و چنین عنوان کرد که قانون بودجه مهمترین سرمایه گذاری وی به نفع نیروی نظامی و جنگجویان آمریکا در تاریخ مدرن است؛ به همین دلیل وی می گوید تلاش دارد به اندازه ای ارتش خود را تقویت کند که تاکنون سابقه نداشته است.
در این لایحه بودجه که حدود دو هفته قبل به تصویب سنا رسید، بیش از ۶۱۶میلیارد دلار بودجه پایه برای پنتاگون در نظر گرفته شد. همچنین ۶۹میلیارد برای حضور نظامی در خارج و ۲۱.۹ میلیارد در حوزه برنامه تسلیحات هسته ای زیر نظر اداره انرژی آمریکا پرداخت می شود.
از نگاه تحلیلگران آمریکایی، بودجه تازه ترامپ سودهای کلانی را به سوی مجتمع های بزرگ تولید تسلیحات در آمریکا روانه می سازد. ترامپ می گوید در سال آینده بهترین هواپیما، کشتی، موشک و خودروهای سنگین و سبک نظامی را برای ارتقای ارتش به کار می گیرد. ضمن اینکه افزایش ۲.۶درصدی حقوق نیروهای ارتش را هم تصویب کرده است که در یک دهه گذشته بیشترین افزایش حقوق به شمار می رود.
ترامپ با این لایحه مجوزهای درخور توجهی را برای خریدهای نظامی به پنتاگون داده است که اختصاص بیش از ۷ میلیارد دلار جهت خرید ۷۷ هواپیمای f35 از شرکت لاکهید از جمله آن ها است. علاوه بر این ۱۳ کشتی جنگی جدید نیز در سال مالی آینده به نیروی دریایی آمریکا افزوده می شود. همچنین تحویل هواپیما، تانک و برخی از پیشرفته ترین تجهیزات نظامی به امضای ترامپ رسیده است. وی فروش سلاح های پیشرفته ساخت آمریکا به برخی اعضای ناتو را نیز ممنوع کرد.
تارنمای وزارت دفاع آمریکا در توضیح بخش های این بودجه آورده است رئیس جمهوری ایالات متحده ۵.۲ میلیارد دلار را برای افغانستان درنظر گرفته است. ضمن اینکه ۸۵۰ میلیون دلار نیز برای آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی جهت مقابله با تروریست های داعش در عراق و سوریه اختصاص داد.

اهداف ارتش فضایی
پس از آنکه تنش میان ایالات متحده و چین به حوزه های اقتصادی و وضع تعرفه کشانده شد اکنون به نظر می رسد بودجه نظامی تازه دونالد ترامپ هم سویه های تقابلی را با اقدامات نظامی و غیرنظامی چین دنبال می کند.
وزارتخانه دفاع آمریکا دلیل تصویب چنین بودجه سنگینی برای سال ۲۰۱۹ میلادی را این چنین عنوان کرد: ترامپ اعتقاد دارد ایالات متحده باید در همه عرصه برتری داشته باشد و به همین دلیل حتی به فضا هم توجه کرده است.
آمریکا به تازگی اعلام کرد ششمین شاخه ارتش ایالات متحده، نیروهای نظامی فضایی خواهند بود که به زودی تشکیل می شود. به نظر ترامپ تنها حضور آمریکا در فضا کافی نیست و این کشور باید بر این عرصه سیطره کامل پیدا کند.
به نظر می رسد دستاوردهای فضایی روسیه و چین اکنون برای کاخ سفید تهدید به شمار می روند و به همین دلیل برای سال آینده حدود ۸ میلیارد دلار به این کار اختصاص داده است.
گزارش وزارت دفاع آمریکا هم به صورت تلویحی از برخی کشورها نام برده است که دارای پیشرفت های قابل ملاحظه ای در عرصه های نظامی به ویژه در فضایی شده اند و می توانند برای آمریکا چالش ایجاد کنند.
اکنون نیروهای فضایی آمریکا زیرمجموعه فرماندهی نیروی هوایی این کشور هستند و در منطقه پترسون کلورادو مستقر می باشند. این فرماندهی حدود ۳۸ هزار کارمند دارد که ۱۸۵ سیستم ماهواره ای و جی.پی.اس را مدیریت می کنند. قرار است با افزایش بودجه به تدریج بر نفرات و امکانات این بخش نظامی افزوده شود.
اگرچه ممکن است ایده ایجاد ارتش فضایی یادآور پروژه هنگفت و شکست خورده جنگ ستارگان «رونالد ریگان» باشد اما تارنمای نشریه «گلوبال نیوز» نوشت هدف از تشکیل آن مقابله با تسلیحات لیزری ضدماهواره ای است که چین و روسیه اکنون در اختیار گرفته اند.
خبرگزاری رویترز اعتقاد دارد اختصاص بودجه برای «کمیته سرمایه ‌گذاری خارجی در ایالات متحده» به طور ویژه سرمایه گذاری های خارجی چین را به ویژه در حوزه نظامی هدف گرفته است. وظیفه این کمیته بررسی ماهیت سرمایه ‌گذاری ‌کشورهای خارجی در صنایع گوناگون آمریکا و احتمال وجود تهدید علیه امنیت ملی آمریکا از طریق جاسوسی و انتقال فناوری ها است.
بر اساس تحلیل ها مقام های کاخ سفید، مسکو و پکن را رقبای استراتژیکی می دانند که آشکارا به دنبال استفاده از تسلیحات جنگی در فضا هستند تا توانایی های آمریکا را در این عرصه خنثی کنند. دونالد ترامپ نیز در مقابل با دامن زدن به مسابقه تسلیحاتی، بر تقویت توانایی های ارتش آمریکا تا رسیدن به سیطره کامل بر جهان دنبال می کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا