حقوق بشر

اتهام تازه علیه نسرین ستوده: جاسوسی

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) خبر داده که دو پرونده جدید برای نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر تشکیل شده است. این خبرگزاری به نقل از پیام درفشان، وکیل مدافع نسرین ستوده نوشته که شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب، علاوه بر اتهام تبلیغ علیه نظام و اهانت به رهبر جمهوری اسلامی، برای این فعال حقوق بشر، به اتهام جاسوسی هم حکم صادر کرده است…
به گفته وکیل نسرین ستوده، او به خاطر محکومیت به پنج سال حبس با اتهام جاسوسی که در کیفرخواست او وجود ندارد، همچنین شکایت بازپرس دادسرای کاشان و صدور قرار بازداشت از سوی شعبه دوم بازپرسی در زندان است.

پیام درخشان گفته: «وقتی به این موضوع اشاره کردیم، دادیار اجرای احکام دادسرای اوین هم طی نامه‌ای به رئیس دادگاه اعتراض و اعلام کرد که حکم با کیفرخواست تطبیق ندارد اما قاضی پرونده پاسخ داد که از نظر دادگاه، اتهام نسرین ستوده جاسوسی است.»

نسرین ستوده ۲۳ خرداد بازداشت شد. رضا خندان، همسر نسرین ستوده پیش‌تر گفته بود که دو پرونده برای این وکیل سرشناس دادگستری تشکیل شده و به همسرش اتهام جدیدی تحت عنوان عضویت در «تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام» تفهیم شده است. یکی از این پرونده‌ها، پرونده‌ای با حکم پنج سال حبس تعزیزی است که در تاریخ ۱۳ مهر ۹۵ به طور غیابی صادر شده است.

به گفته همسر نسرین ستوده، مصادیق اتهامات او در دادگاهی که به طور غیابی تشکیل و منجر به پنج سال حکم حبس شده شامل موارد متعددی است، از جمله تحصن مقابل کانون وکلا، باز کردن صفحه فیسبوک، مصاحبه با رسانه‌های مختلف، ملاقات‌های محرمانه با دیپلمات‌های سفارتخانه‌های خارجی در تهران، عضویت در لگام (کمپین لغو گام به گام اعدام)، صدور بیانیه‌هایی در دفاع از محکومین نفاق و گروهک القاعده، حضور در اغتشاش دراویش.

نسرین ستوده در ماه‌های گذشته وکالت دختران خیابان انقلاب را به عهده داشت و شکایت بازپرس یکی از پرونده‌های دختران انقلاب به عنوان دلیل بازداشت نسرین ستوده ذکر می‌شد.

به گزارش زمانه، این وکیل دادگستری، پیش از این در ۱۳ شهریورماه ۱۳۸۹ بازداشت و به ۱۱ سال حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت از خروج از کشور، محکوم شده بود. در دادگاه تجدیدنظر حکم این فعال حقوق بشر به شش سال حبس تعزیری و ۱۰ سال محرومیت از شغل وکالت کاهش یافت.

او در سال ۱۳۹۲ پس از گذراندن سه سال از مدت محکومیتش از زندان آزاد شد. پس از آزادی در روز ۲۶ مهر ۱۳۹۳ شعبه دوم دادگاه انتظامی وکلا حکم محرومیت سه ساله نسرین ستوده از وکالت را صادر کرد و او از صبح روز ۲۹ مهر همان سال در مقابل کانون وکلا تحصن کرد و مدت‌ها به این تحصن ادامه داد. این تحصن منجر به تمدید پروانه‌ وکالت او شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا