گوناگون

افزایش اجاره بها همپای طلا و ارز

بررسی قیمت‌ها نشان از آن دارد که موجران قیمت‌ها را پا به پای تورم نرخ ارز بالا برده اند و در بازاری که ناظری ندارد این مستاجران هستند که در نهایت باید هزینه بیشتری را پرداخت کنند.

بنا به  آمار بانک مرکزی  نرخ اجاره‌ در پایتخت درتیرماه۹۷ نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۱۳.۶درصد افزایش یافته‌است اما آنچه که مردم لمس می‌کنند افزایشی بیشتر از این میزان است.

گزارش میدانی  از بازار اجاره در مناطق مختلف شهر تهران نشان از آن دارد که ارزان‌ترین خانه‌ها مربوط به منطقه ۱۸ تهران است که نرخ اجاره‌بهای ماهانه برای یک آپارتمان ۵۰ تا ۶۰متری کمتر از ۱میلیون تومان است.

به طور مثال برای رهن یک خانه ۵۰ متری در شهرک ولیعصر تهران  باید ۲۰میلیون تومان برای رهن و ماهیانه ۹۰۰ تومان اجاره بپردازید.

اما در محلات منطقه ۱۶تهران مانند نازی آباد، یاخچی‌آباد و جوادیه برای اجاره یک آپارتمان ۵۰-۶۰ متری باید ۱۰ تا۱۵میلیون تومان برای رهن و حدود یک ‌میلیون و۵۰۰هزار تومان به عنوان اجاره پرداخت کنید.

در منطقه ۶ تهران به سختی می‌توان خانه‌ای ۵۰متری با اجاره کمتر از دو میلیون تومان پیدا کرد و اگر هم پیدا کنید رهن آن حدود ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان است.

البته قیمت‌ها برای رهن و اجاره یک آپارتمان کوچک در مناطق  ۱ تا ۶ تهران تفاوت چشمگیری ندارند به طوری که شما می‌توانید با ۵۰میلیون رهن و پرداخت ماهیانه ۲ میلیون تومان اجاره ماهانه آپارتمانی ۵۰متری را در مناطقی مثل زرگنده،پل رومی، شهرزیبا، جماران و یوسف‌آباد اجاره کنید.

اما اگر قصد پرداخت اجاره را ندارید شاید بتوانید آپارتمانی با متراژ‌ ذکر شده را در مناطقی مثل استاد معین، دولت‌آباد، پیروزی، خاوران و جوادیه با پرداخت ۵۰تا ۷۰میلیون تومان به عنوان ودیعه اجاره کنید.

اما برای رهن کامل همین خانه‌ها در محله‌هایی مثل پونک، شمس‌آباد، یوسف‌آباد، آجودانیه و شهرزیبا باید بیشتر از ۱۰۰میلیون تومان هزینه کنید.

فشرده گزارش اقتصاد آنلاین

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا