یادمان و رویدادها

کوفی عنان، دبیر کل پیشین سازمان ملل در ۸۰ سالگی درگذشت

کوفی عنان، دبیرکل سابق سازمان ملل، روز شنبه مدت کوتاهی بعد از بستری شدن در بیمارستان در سن ۸۰ سالگی درگذشت…
کوفی عنان، دبیر کل پیشین سازمان ملل متحد درگذشت

این دیپلمات غنایی بین سالهای ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۶ بعنوان هفتمین دبیر کل سازمان ملل متحد خدمت کرد.

در بیانیه ای که خانواده و بنیاد کوفی عنان در ارتباط با مرگ او منتشر کردند آمده است: «کوفی عنان دولتمردی جهانی و عمیقا متعهد به همکاری بین المللی بود که در طول عمرش برای جهانی عادلانه‌تر و صلح آمیز تر مبارزه کرد. در طول حرفه و رهبری درخشانش در سازمان ملل متحد قهرمان پرشور صلح، توسعه پایدار، حقوق بشر و حاکمیت قانون بود.»

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد با ادای احترام به یاد و خاطره آقای عنان، سلف خود را نیرویی خواند «که به سوی نیکی هدایت می کرد.»

کوفی عنان پیش از انتخاب به دبیر کلی سازمان ملل متحد در امور منابع انسانی، امور مالی و عملیات صلحبانی با سازمان ملل متحد کار کرده بود.

عنان پس از دبیر کلی سازمان ملل و پس از آغاز جنگ داخلی در سوریه، در سال ۲۰۱۲ به‌عنوان نخستین فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در سوریه منصوب شد. هر چند پس از چند ماه و با شکست طرح صلحش، این پست را با انتقاد از شورای امنیت سازمان ملل ترک کرد.

کوفی عنان به مدت دو دوره، بین‌ سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۶ دبیرکل سازمان ملل و اولین دیپلمات رنگین پوستی بود که از یک کشور آفریقایی به این مقام رسید.

او در سال ۲۰۰۱، همراه با سازمان ملل برنده جایزه نوبل صلح شد.

عنان یکی از مخالفان لشکر کشی آمریکا و متحدین آن به عراق بود و پیش از آن تمام تلاش خود را به کاربست تا از بروز جنگ و کشتار مردم عراق جلوگیری کند.

کوفی عطا عنان (Kofi Atta Annan) در سال ۱۹۳۸ در بخش کفاندرس شهر کومازی کشور غنا به دنیا آمد.

عنان از سال ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۷ در مدرسه نخبگان فنتسیپم تحصیل کرد و در همان سال فارغ‌التحصیلی وی کشور غنا از مستعمرات انگلستان خارج شد و استقلال خود را به دست آورد.

وی سال ۱۹۵۸ برای ادامه تحصیل در دانشکده دانش و فناوری کوماسی مشغول به تحصیل شد و دوره تکمیلی کارشناسی را در دانشگاه مک آلیستر در سنت پل، مینسوتای آمریکا گذراند.

عنان سال ۱۹۶۱ در موسسه دانش‌آموختگان مطالعات بین المللی شهر ژنو سوئیس به مدت یک سال تحصیل کرد و سال ۱۹۷۲ مدرک کارشناسی ارشد خود در رشته مدیریت فناوری اطلاعات را از دانشکده مدیریت برنامه اعضای اسلون دریافت کرد.

وی تحصیلات خود را ادامه داد تا اینکه در دهه ۷۰ میلادی از دانشگاه ام آی تی آمریکا مدرک مدیریت اخذ کرد. وی همچنین به زبان‌های انگلیسی، فرانسه، کرو و دیگر لهجه‌های زبان اکان و زبان‌های آفریقایی تسلط داشت.

وی سال ۱۹۶۲ در سازمان ملل متحد و در سازمان بهداشت جهانی مشغول به فعالیت شد. عنان تا سال ۱۹۹۷ در پست‌های چون؛ مدیریت پرسنلی، مدیریت بودجه، قائم مقام اداره کمیساریای عالی پناهندگان، معاونت مالی دبیر کل و رهبری گروه حافظ صلح سازمان ملل فعالیت کرده است.

سرانجام کوفی عنان ۱۳ دسامبر سال ۱۹۹۶ به عنوان هفتمین دبیرکل سازمان ملل انتخاب شد و تا ۱ ژانویه سال ۲۰۰۷ در این سمت باقی ماند.

در واقع، او نخستین دبیر کل سازمان است که با طی مدارج در خود سازمان، به این سمت رسیده‌است. یک سال پیش از آن، انتصاب عنان در رأس عملیات گروه صلح‌بان در بوسنی، او را به یکی از مهم‌ترین رهبران سازمان ملل تبدیل کرده بود.

عنان بعد از پایان دوران دبیرکلی سازمان ملل همچنان به فعالیت دیپلماتیک خود برای کمک به این سازمان در جهت کاهش و پایان دادن به تنش در سوریه، میانمار، کنیا و…ادامه داد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا