گوناگون

بی توجهی اصلاح‌طلبان به اعتراضات کارگران

احزاب و تشکل‌های دانشگاهی، حوزوی و فرهنگی اصلاح‌طلب روز گذشته بیانیه‌ای در تحلیل شرایط اخیر کشور منتشر کردند. این روزها طیف‌های مختلفی از جریان اصلاحات سعی در ارایه راهکار برای مشکلات کشور دارند و این سومین بیانیه‌ای است که پس از راهکارهای پانزده‌گانه سیدمحمد خاتمی بر ضرورت اجرایی کردن تصمیمات جدی از سوی مسوولان کشور تاکید دارد. در این بیانیه به مسائلی چون اعتماد و انسجام ملی، اتخاذ تدابیر حمایتی و تضمین‌کننده مایحتاج و نیازهای اولیه، به رسمیت شناختن حق اعتراض مردم، مجازات دانه درشت‌ها، تعامل گرایی و حفظ برجام، خلاقیت و آزاداندیشی در مجامع علمی، تقویت بعد نظارتی مجلس، احیای بعد نظارتی مجلس خبرگان، اصلاح نظام رسانه‌ای و نظام قضایی عادلانه پرداخته شده است. با این حال روز گذشته از زبان یکی از نماینده‌های کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه آلترناتیو و راهکاری شنیده شد که اصلاح‌طلبان در چند بیانیه اخیرشان توجه چندانی به آن نداشتند و آن «تشکیل شوراهای کارگری و مردمی در واحدهای تولیدی» بود….

تحقیق و تفحص اجتماعی در هفت‌تپه

واحد صنعتی نیشکر هفت‌تپه مدت‌ها است که با مشکلات عدیده‌ای دست به گریبان است و معوقات مزدی ۳ ماهه، مشکلات بیمه و اخراج تعدادی از کارگران این واحد سبب شده تا کارگران دست از کار بکشند و مطالباتی را مطرح کنند اما مطالبات کارگران این شرکت به همین جا محدود نماند. اسماعیل بخشی روز گذشته در بخشی از سخنرانی‌اش در شرکت هفت‌تپه با اشاره به بحران‌ها و مشکلات اقتصادی کشور گفت: «تنها راه‌حل این بحران و مبارزه با فساد تشکیل شوراهای مستقل مردمی و کارگری است. ما بر عملکرد نهادهای دولتی و مسوولان استانی نظارت می‌کنیم و این کار را از هفت‌تپه شروع کرده‌ایم. امروز خواسته ما فراتر از حقوق رفته است.» در شرایطی که فعالان سیاسی اصلاح‌طلب کمتر این قشر از جامعه را خطاب قرار می‌دهند و پل ارتباطی بین آنان تخریب شده است، به نظر می‌رسد که بخش‌هایی از جامعه کارگری نه‌تنها از مشکلات خود سخن گفته‌اند، بلکه راهکارهایی برای حل مشکلات موجود دارند و گام‌هایی در جهت اجرایی کردن آن برداشته‌اند. تاکنون در بیانیه‌ها و سخنان فعالان سیاسی اصلاح‌طلب ضرورت تقویت جامعه مدنی مطرح شده است؛ حالا بخش‌هایی از جامعه آمادگی خود را برای تشکیل شوراهای کارگری اعلام کرده و فعالانه از اجرایی کردن این ساختار و نظارت اجتماعی برای جلوگیری از فساد سخن می‌گوید. اکنون پرسش اصلی اینجا است که دولت و اصلاح‌طلبان در برابر این خواسته چه کنش‌های تسهیلگرانه و اثربخشی می‌توانند انجام دهند. اسماعیل بخشی، نماینده کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در بخش دیگری از سخنرانی‌اش اظهار کرد: «امروز آینده شرکت هفت‌تپه در خطر است. ۴ ماه است که مدیریتی در شرکت نیست و در این مدت کارگران بوده‌اند که شرکت را اداره کرده‌اند. از بین کارگران هفت‌تپه ۴ نماینده برای تحقیق و تفحص در مورد وضعیت زمین‌های هفت‌تپه انتخاب کرده‌ایم و نظارت را جزو وظایف خود می‌دانیم. مسوولان باید به کارگران پاسخگو باشند.»

همین است که از ابراهیم اصغرزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و محمد کیانوش‌راد، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران در مورد رابطه و نسبت جریان اصلاحات با طبقه کارگر و تشکل‌های کارگری پرسیدیم. کیانوش‌راد معتقد است که «در نهادهای گوناگون از جمله احزاب که از پایین شکل نگرفته‌اند و توسط طبقه متوسط رهبری می‌شوند، گسست رابطه احزاب و فعالان سیاسی با طبقه کارگر را مشاهده می‌کنیم. احزاب سیاسی باید توجه بیشتری به خواسته‌های طبقه کارگر داشته باشند تا این پیوند اجتماعی بتواند تاثیرات مهمی را در سطحی گسترده‌تر بگذارد و همان‌طور که کارگران نیشکر هفت‌تپه نیز به آن اشاره کردند، بتوانیم بر عملکرد نهادهای دولتی و بخش خصوصی نظارت اجتماعی به وجود آوریم.» ابراهیم اصغر‌زاده از تصمیم جدی دولت در خصوص مشکلات کارگران گفته و اظهار کرد: «مقامات تقنینی و اجرایی کشور باید نسبت به مناسبات بین کارگران و طبقه حاکم و سرمایه‌داران تجدید‌نظر کنند. مسوولان باید برای به رسمیت شناختن حق اعتراض کارگری، اجازه تشکل دادن به کارگران، شفاف کردن مسیر واگذاری دارایی‌ها چاره‌ای بیندیشند.»

اعتماد-مریم وحیدیان

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا