ورزشی

بازی‌های آسیایی‌ ۲۰۱۸ آغاز شد

دیروز فضای جاکارتا امنیتی‌تر از هر زمان دیگری بود. هر کس صبح به مرکز رسانه‌ای رفت خیلی سخت راه خروج را یافت، نه ماشینی بود که او را از استادیوم اصلی خارج کند و نه جو طوری بود که کسی بخواهد از ورزشگاه به هتل یا جای دیگری برود. آنهایی هم که بیرون رفتند پای پیاده به خیابان‌های مجاور رسیدند و در نهایت به همان جایی برگشتند که اول بودند. نیروهای امنیتی از همان اول صبح و شاید از شب قبل آماده‌باش بودند تا مراسم افتتاحیه هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی که قرار بود در روز استقلال اندونزی برگزار شود بدون مشکل پیش برود….

از همان صبح زود که شهروندان اندونزیایی با لباس‌های متحدالشکل دوی همگانی را به مناسبت استقلال این کشور از هلند جشن می‌گرفتند معلوم بود که میهمانان بازی‌های آسیایی چه روز متفاوتی را تجربه خواهند کرد. هوا ابری و خنک‌تر از روزهای قبل بود و جان می‌داد برای جشن و مراسم افتتاحیه. اندونزیایی‌ها دکوری زیبا برای افتتاحیه آماده کرده بودند به نحوی که گویی کوه سرسبزی را از دل طبیعت کنده و در میان ورزشگاه اصلی بازی‌ها قرار داده بودند. آن‌قدر طبیعی بود که اگر وسط ورزشگاه نبود کسی نمی‌توانست مصنوعی بودنش را باور کند. البته خبرنگاران برای حضور در این مراسم چالش‌های زیادی را پشت‌سر گذاشتند تا لذت ببرند از لحظات باشکوه.

براساس اعلام ستاد برگزاری بازی‌ها
هفت هزار خبرنگار و عکاس از ۴۵ کشور شرکت‌کننده در هجدهمین دوره المپیک آسیایی حضور دارند اما تنها ۴١۴ جایگاه برای نمایندگان رسانه‌ها در آیین گشایش این رویداد قاره کهن اختصاص یافته بود. از همین رو در فاصله چهار ساعت تا آغاز آیین رسمی این دوره از بازی‌ها تنها شمار اندکی از خبرنگاران و عکاسان و تصویربرداران کشورهای شرکت‌کننده موفق به کسب بلیت افتتاحیه این بازی‌ها شدند. ما خوش‌شانس بودیم که در مراسم قرعه‌کشی بلیت‌ها نام‌مان از گوی بیرون آمد و این درحالی بود که نمایندگان رسانه‌های مستقر در مرکز رسانه از صبح زود با مراجعه به دفعات مختلف در دفتر رسانه‌ای شورای المپیک آسیا نتوانستند برای تیم‌های رسانه‌ای خود بلیت تهیه کنند. تیم خبری ایران بارها با تلاش کادر سرپرستی تیم رسانه‌ای تنها اندکی بلیت برای نمایندگان رسانه‌ها در اختیار گرفتند که آنها برای توزیع عادلانه بین خبرنگاران اقدام به قرعه‌کشی کردند. ورزشگاه گلوربانگ کارنو که بیش از ٨٣ هزار ظرفیت دارد محلی بود که آیین گشایش بازی‌ها در آن برگزار شد. ایران با ۲۸۰ ورزشکار مرد و ۹۸ ورزشکار زن در ۴۲ ماده ورزشی در این آوردگاه قاره کهن حضور دارد. به جز فوتبال و هندبال که کارشان را پیش از مراسم افتتاحیه آغاز کردند، در روز نخست مسابقات، ایران پرنماینده است. تیراندازی، شنا، تکواندو، کشتی آزاد، ووشو، قایقرانی روئینگ، شمشیربازی، سپک‌تاکرا و کبدی اولین‌هایی هستند که برای ایران به مصاف رقبا می‌روند.

چشم‌ها به سمت تشک‌های جاکارتا

در کشتی آزاد که همه خود را برای‌ مدال‌آوری شاگردان رسول خادم آماده کرده‌اند، در روز اول، مسابقات در اوزان ۵۷، ۶۵، ۷۴، ۸۶ و ۹۷ کیلوگرم برگزار می‌شود و رضا اطری، مهران نصیری، مصطفی حسین‌خانی، حسن یزدانی و علیرضا کریمی روی تشک حاضر خواهند رفت.

ووشو با تالو آغاز می‌کند

ووشو هم کارش را با مسابقات تالو در بازی‌های آسیایی آغاز خواهد کرد. دختران تالوکار ایران (هانیه رجبی، زهرا کیانی و فاطمه حیدری) پیش از سانداکاران پا به میدان رقابت می‌گذارند. پس از آن هم مسابقات مقدماتی ساندای مردان و زنان برگزار می‌شود که الهه منصوریان در ۵۲- کیلوگرم و شهربانو منصوریان در ۶۰- کیلوگرم در بخش بانوان و رضا سبحانی در ۵۶- کیلوگرم، عرفان آهنگریان در ۶۰- کیلوگرم، فرود ظفری در ۶۵- کیلوگرم و محسن محمدسیفی در ۷۰- کیلوگرم تیم ساندای مردان هستند. هنوز برنامه ووشو اعلام نشده و معلوم نیست کدام سانداکاران باید لباس رزم بپوشند.

پالمبانگ و سه رشته

در تیراندازی که پالمبانگ شهر دیگر اندونزی میزبان‌شان است، ماده‌های مقدماتی و فینال تفنگ بادی میکس ۱۰ متر و مقدماتی تراپ مردان و زنان برگزار می‌شود که از ایران در تفنگ بادی میکس
۱۰ متر نجمه خدمتی و امیرمحمد نکونام و در تراپ علی حافظی، محمدحسین پرورش‌نیا، سپیده سیدانی و شیوا فرح‌پور تفنگ‌های‌شان را به دست خواهند گرفت.

در پالمبانگ اما روئینگ‌سواران هم به آب می‌زنند. روئینگ تک‌نفره سنگین وزن، دونفره سنگین آقایان و بانوان و ۴ نفره سبک وزن بانوان‌ پاروهای‌شان را به دست می‌گیرند تا به سمت مدال قایق‌ خود را هدایت کنند. مهسا جاور، نازنین ملایی، پریسا احمدی، نازنین رحمانی، مریم امیری پارسا و مریم کرمی در روئینگ بانوان و محسن شادی، عادل حبیبیان، سیدمجتبی شجاعی، سیدمسعود محمدی، بهمن نصیری، سیاوش سعیدی، امیرحسین محمدپور و رضا قهرمانی در روئینگ آقایان در پالمبانگ حضور دارند. تیم ملی سپک‌تاکرا نیز امروز در رقابت‌های مقدماتی تیمی برابر اندونزی قرار می‌گیرد. تیم سپک‌تاکرا هم در پالمبانگ مسابقه دارد و در اولین دیدار به مصاف تیم میزبان می‌رود.

گروه ایران در سپک‌تاکرا مشخص شد/ فردا گام اول

تیم سپک‌تاکرای کشورمان در اولین گام به مصاف میزبان می‌رود. ملی‌پوشان سپک‌تاکرا در ۲ بخش «کواد» و «تیم ایونت» در مسابقات آسیایی شرکت می‌کنند که با شروع مسابقات تیم ایونت، امروز به مصاف میزبان این مسابقات می‌رود.

شمشیربازی فقط انفرادی

شمشیربازی هم جزو رشته‌هایی است که در نخستین روز از مسابقات باید روی پیست حاضر شود. امروز اما تنها مسابقات انفرادی اسلحه سابر و اپه در بخش مردان و زنان برگزار می‌شود. در اسلحه اپه محمد رضایی و محمد اسماعیلی مبارزه خود را شروع می‌کنند. در سابر آقایان مجتبی عابدینی و علی پاکدامن راهی مسابقه می‌شوند و در سابر انفرادی بانوان هم که نخستین حضورشان بعد از انقلاب اسلامی در بازی‌های آسیایی محسوب می‌شود، نجمه سازنچیان و فائره رفیعی در پیست حاضر می‌شوند.

شنا و پومسه در جاکارتا

در شنا هم علیرضا یاوری برای ایران در ۲۰۰ متر شنا می‌کند. مسابقات تکواندو هم در بخش پومسه خواهد بود و نمایندگان کشورمان مسابقات مقدماتی و فینال را پشت‌سر خواهند گذاشت. ترکیب تیم ملی پومسه ایران در این مسابقات را در بخش آقایان امیررضا مهربان، علی سهرابی و کوروش بختیاری و در بخش بانوان مرجان سلحشوری، مهسا صادقی و فاطمه حسام تشکیل می‌دهند.

کبدی نبرد قهرمانی را آغاز می‌کند

کبدی‌کاران هم در بخش بانوان با کره‌جنوبی و در بخش مردان با ژاپن مصاف خواهند داشت. کبدی‌کاران در این دوره با هدف رسیدن به فینال مسابقات و کسب عنوان قهرمانی به مصاف رقبای‌شان خواهند رفت.
اعتماد- وحید جعفری، جاکارتا
به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا