اخبار

پرسش از روحانی وتدارک استیضاح وزیران ؛ ایجاد فرصت یا هزینه برای نظام

با اوج گرفتن بحران، جناح های حکومت ضمن زورآزمایی و وزن کشی سیاسی در صدد مهار نارضایتی مردم وگونه ای مدیریت به هدف حفظ نظام و ایجاد انسجام در مواجهه با تحول های پیش رو هستند.

“عضو هیات رئیسه مجلس در توضیحات ابهامات مطرح درباره طرح سوال از رئیس‌جمهور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، گفت: این موضوع را از معاون پارلمانی رئیس‌جمهور جویا شدم و ایشان در توضیحات خود گفتند که به رئیس‌جمهور پیشنهاد شد تا روز ششم شهریور‌ ماه برای پاسخ به سوال نماینده‌ها در صحن علنی حضور پیدا کند. اما هنوز مکاتبه رسمی با مجلس نشده است.با این حال مطلع شدیم که روز ششم شهریور ماه هم رئیس‌جمهور با مقام معظم رهبری دیدار دارد لذا در این روز هم در صحن برای پاسخ به سوال نماینده‌ها حاضر نمی‌شود.”

از سوی دیگر؛” وضعیت صنعت کشور بعد از اجرای تحریم‌های مجدد در سردرگمی عجیبی به سر می‌برد. از تولیدکنندگان داخلی تا واردکنندگان در صنایع مختلف موج نارضایتی را در بین مردم و اصناف مختلف ایجاد کرده‌اند‌. .. به همین منظور استیضاح وزیر اقتصاد و سوال از وزیر صنعت در دستور کار بهارستان‌نشین‌ها قرار دارد‌. احمد امیرآبادی‌فراهانی عضو هیات‌رییسه مجلس درخصوص استیضاح وزیر اقتصاد گفت: گزارش این استیضاح اخیر از کمیسیون اقتصادی به هیات‌رییسه آمده و اگر امضاهای آن از حد نصاب نیفتد، احتمالا اعلام وصول می‌شود‌.

از مطالبات مردم هم تغییر در تیم مدیران وزارت‌های اقتصاد، کشاورزی، صنایع و معادن و برخی مدیران دیگر است لذا برخی از مردم و نمایندگان از دولت انتظار دارند با قدرت به کار خود ادامه دهد و با دادن تغییرات در بدنه خود برای مردم کار کنند‌.

لزوم استیضاح این وزرا در نگاه برخی به قدری جدی است که معتقدند به جای وزیر کار باید هر چه زودتر وزیر اقتصاد استیضاح می‌شد چراکه برخی بی‌تدبیری‌ها باعث ایجاد مشکلات در جامعه و افزایش قیمت‌ها شده است‌.
با توجه به مشکلات اقتصادی و مدیریت نامناسبی که در وضعیت اقتصادی وجود دارد مجلس فقط به استیضاح وزیر کار اکتفا نمی‌کند و استیضاح وزیر اقتصاد اولویت اساسی مجلس است‌. بر این اساس نمایندگان نامه‌هایی به رییس‌جمهور مبنی بر تغییر تیم اقتصادی دولت ارسال کردند اما دولت در این زمینه اقدامی انجام نداده و نمایندگان از جایگاه قانونی خود یعنی سوال و استیضاح وارد شده‌اند و اقداماتی هم انجام دادند‌. لذا با توجه به اینکه استیضاح کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی در کمیسیون اقتصادی مورد بررسی قرار گرفته است، این موضوع هم به زودی از سوی نمایندگان مجلس پیگیری می‌شود‌.

مجلس شورای اسلامی در هفته پایانی مردادماه، پنج تن از وزرا را برای پاسخگویی به سوالات، به کمیسیون‌های تخصصی مجلس می‌کشانند‌.

همچنین بررسی مسائل، مشکلات و چالش‌های پیش روی صنعت دارو و تجهیزات پزشکی در مواجهه با تحریم‌های پیش رو با حضور رییس مجلس و وزیر بهداشت جزو دستور کارهای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس است‌.

طرح استیضاح سید محمد بطحایی و عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزرای آموزش و پرورش و کشور، از سوی هیات‌رییسه مجلس به کمیسیون‌های آموزش و تحقیقات و شوراها و امور داخلی کشور ارجاع شده است که این هفته بررسی می‌شود.”

“یک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی نیز گفت:مجلس آنطور که باید برای حل یا پیگیری مشکلات اقتصادی مردم عمل نکرده است و در جاهایی کوتاه آمده است. مثلا در مساله استیضاح وزرا باید وارد این موضوع نمی‌شد یا اگر وارد شد نباید بعد از آن هم حرف و مطالب مطرح شده در مجلس شورای اسلامی که تاثیرات خود را در جامعه خواهد گذاشت به سمت مصالحه، معامله و کوتاه آمدن حرکت می‌کرد.پرسش و پاسخ‌های متوالی میان مجلس و رییس جمهور می‌تواند برای نظام هزینه داشته باشد.”

همچنین “نقوی حسینی در توضیح جلسه  فراکسیون نمایندگان ولایی به موضوع نحوه ورود فراکسیون به طرح سوال از رییس جمهور اشاره و اظهار کرد: در این رابطه آقای حاجی بابایی رئیس فراکسیون موضع فراکسیون را این گونه مطرح کرد که باید جلسه سوال از رئیس جمهور به گونه ای مدیریت شود که ضمن طرح سوالات اساسی با منطق و استدلال، رئیس جمهور نیز به مسائل و مشکلات اساسی پاسخ دهد.موضع فراکسیون درباره نحوه مطرح شدن سوال از رییس جمهور کاهش تنش ها، ایجاد اتحاد و انسجام بیشتر … است.”

گزیده گزارش های روزنامه جهان صنعت،ایسنا و ایلنا

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا