گوناگون

بهبود رابطه مسکو – برلین

دیدار مرکل و پوتین به‌گونه‌ای بازگشت به مناسبات عادی دیپلماتیک است. آلمان و روسیه در سال گذشته شاهد رشد روابط تجاری به میزان ۲۳ درصد بوده‌اند.

سران آلمان و روسیه باوجود کشمکش‌ها و اختلافاتی که میان دو کشور حاکم بوده، قصد دارند برای حل بحران‌های بین‌المللی همکاری و هماهنگی بیشتری با همدیگر داشته باشند. آنگلا مرکل پس از دیدار با ولادیمیر پوتین گفت: بر این باورم که موضوعات اختلاف‌برانگیز را تنها در گفت‌وگو و از طریق صحبت با یکدیگر می‌توان حل کرد. او این سخنان را شامگاه شنبه گذشته پس از دیداری سه‌ساعته با پوتین در کاخ مسه‌برگ در براندنبورگ ابراز کرد. مرکل به ویژه بر مسوولیت مشترک آلمان و روسیه برای پایان دادن به جنگ و درگیری‌ها در مناطقی مانند سوریه و شرق اوکراین تاکید ورزید. پوتین نیز گفت که برای همکاری میان طرفین اهمیت زیادی قائل است. نگلا مرکل و ولادیمیر پوتین در اقدامی به نسبت نامتعارف پیش از این دیدار با رسانه‌ها صحبت کردند. کرملین اعلام کرد که این اقدام از آن جایی صورت گرفته که گفت‌وگو با رسانه‌ها پس از این دیدار که حدود سه ساعت به طول انجامید، با توجه به زمان‌بندی، متناسب نبوده است. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اعلام کرد که در این دیدار دو طرف گفت‌وگوهای مفیدی داشته و درباره مسائل متعددی تبادل‌نظر کرده‌اند.بنا بر ارزیابی ناظران و تحلیلگران سیاسی دیدار مرکل و پوتین به‌گونه‌ای بازگشت به مناسبات عادی دیپلماتیک است.

سخنگوی کرملین همچنین تاکید کرد که دو طرف در این دیدار به روابط دوجانبه پرداخته و خواستار رشد روابط تجاری میان برلین و مسکو شدند. پسکوف با اشاره به اینکه آلمان و روسیه در سال گذشته شاهد رشد روابط تجاری به میزان ۲۳ درصد بوده‌اند، اظهار کرد: پوتین و مرکل نسبت به ساز‌و‌کار مثبت در روابط تجاری دو کشور ابراز خرسندی کردند.

موضوع انتقال گاز روسیه از طریق اوکراین از دیگر مسائلی بود که در دیدار پوتین و مرکل به آن پرداخته شد. پروژه‌ خط لوله گاز «نورد استریم ۲» از مسائل مورد مذاکره میان رییس‌جمهور‌ روسیه و صدر‌اعظم آلمان بود که در آن دو طرف تاکید کردند، این پروژه‌ مفید است و نباید سیاسی شود. در همین راستا، پوتین و مرکل درباره تحریم‌های آمریکا علیه این پروژه‌ به گفت‌وگو پرداختند.

مرکل در ابتدای این دیدار تاکید کرد که انتظار دارد اوکراین به ایفای نقش در فرآیند انتقال گاز به اروپا ادامه‌ دهد و در این راستا از آغاز مذاکرات میان اتحادیه اروپا، اوکراین و روسیه در این زمینه استقبال کرد. صدر‌اعظم آلمان گفت: این دیدار فرصت کوتاهی است. با توجه به اینکه تنش‌های زیادی در جهان وجود دارد نیاز به راه‌حل‌هایی برای مشکلات داریم. روسیه عضو شورای امنیت است و جایگاه مهمی دارد.

از سوی دیگر، سخنگوی کرملین گفت‌ که پوتین و مرکل درباره احتمال ایجاد مذاکراتی با مشارکت ترکیه، فرانسه، آلمان و روسیه با محوریت سوریه صحبت کردند. پوتین در بخش دیگری از اظهارات خود به موضوع سوریه پرداخت و تاکید کرد، باید هر آن چه که ممکن است صورت بگیرد تا آوارگان سوری به کشورشان باز‌گردند. وی در مورد سوریه گفت: باید برای روند صلح سوریه و فرستادن کمک‌های بشردوستانه کمک کرد. باید کمک کنیم تا آوارگان سوری به کشور خود بازگردند. به گفته پسکوف، دو طرف درباره حل سیاسی بحران سوریه‌ به ویژه‌ از طریق تعاملات سیاسی متشکل از تمامی جناح‌ها در این کشور تاکید کردند.

توافق هسته‌ای ایران را از دیگر مسائل مطرح شده در دیدار رییس‌جمهور‌‌ روسیه و صدر‌اعظم آلمان عنوان کرد و گفت‌: دو طرف درباره برجام صحبت کرده‌اند و وضعیت این توافق مشخص است.
پوتین در نشست مطبوعاتی با مرکل پیش از آغاز گفت‌وگوها ضمن تاکید بر پایبندی کشورش به توافق هسته‌ای با ایران، گفت: درباره برجام با مرکل بحث خواهم کرد. حفظ برجام مهم است و پیمان عدم اشاعه را تقویت می‌کند.

مرکل نیز در مورد ایران گفت: آلمان به توافق هسته‌ای پایبند است اما با نگرانی برنامه موشکی تهران و نفوذ این کشور در یمن را دنبال می‌کند. در سه ماه گذشته این دومین بار است که سران دو کشور با یکدیگر ملاقات می‌کنند.
فشرده گزارش جهان صنعت

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا