گوناگون

طرح مجلس، بازار سکه و ارز را ناآرام کرد

روز یکشنبه، دلار در ساعات ابتدایی روز با قدرت‌نمایی فروشندگان رو به سوی قیمت‌های پایین‌تر گذاشت و حتی در مقطعی از سطح حمایتی ۱۰ هزار و ۳۰۰ تومان پایین رفت. به گفته معامله‌گران، دلالان حدود ساعت یک بعدازظهر دلار را در حوالی محدوده۱۰ هزار و ۲۵۰ تومان معامله کردند…
به گفته فعالان، تعطیلی پیش‌روی بازارهای همسایه در کنار کاهش تقاضای احتیاطی در بازار و روان‌تر شدن جریان عرضه از جمله عواملی بودند که نیروهای کاهشی بازار را تقویت کرده بودند. در بازار سکه نیز خبر آغاز تحویل سکه‌های پیش‌فروش این فلز گرانبها را با افزایش فروش مواجه کرد. سکه تمام بهار آزادی تا اواسط روز یکشنبه حتی تا قیمت ۳میلیون و ۶۶۰ هزار تومان عقب نشست؛ قیمتی که ۱۲۰ هزار تومان پایین‌تر از قیمت بسته شده روز شنبه بود.

با این حال، نیمه کاهشی بازار پایدار باقی نماند و اعلام یک خبر فضای بازار‌ها را تغییر داد و خریداران را به معاملات بازگرداند. خبر تاثیرگذار کوتاه بود: «طرح عادی ممنوعیت واگذاری سکه بهار آزادی در مجلس اعلام وصول شد.» معامله‌گران با جوسازی پیرامون این طرح، این فضا را در بازار برجسته کردند که احتمال دارد سکه‌های پیش‌فروش سر موعد مقرر تحویل داده نشوند. بازار یک بار دیگر نیز در اوایل تیرماه به چنین خبری واکنش افزایشی نشان داده بود.

به گفته فعالان، با اعلام این خبر، خریداران دست بالا را در بازار به دست گرفتند و قیمت سکه و دلار متعاقب آن از فاز کاهشی خارج شد و راه افزایشی را در پیش گرفت. حدود ساعت ۵ بعدازظهر روز گذشته، سکه تمام بهار آزادی با قیمت ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله شد که ۲۰ هزار تومان بالاتراز قیمت بسته شده روز شنبه بود. این قیمت از کف اواسط روز نیز ۱۴۰ هزار تومان فاصله داشت.

به گفته فعالان، پس از اعلام خبر «اعلام وصول طرح عادی ممنوعیت واگذاری سکه بهار آزادی»، نااطمینانی و نگرانی در بازار افزایش یافت و در این فضا نوسان‌گیران توانستند با جوسازی قیمت‌ها را به سمت سطوح بالاتر بازگردانند.

دلار نیز پس از خبر یاد شده از کانال ۱۰ هزار و ۲۰۰ تومان خارج شد و به نزدیکی کانال ۱۰ هزار و ۴۰۰ تومان رفت. آخرین خبرها حاکی از آن بود که افزایش قیمت‌ها حتی پس از ساعت ۵ بعدازظهر نیز ادامه یافت.

به این ترتیب، بازار پس از چند روز کم‌نوسان، دیروز تغییرات زیادی را تجربه کرد. در این میان، برخی تحلیلگران باور دارند، افزایش دوباره دامنه نوسانات می‌تواند بخشی از بازیگران ارزی را که از بازار خارج شده بودند بار دیگر به معاملات بازگرداند. افزایش قیمت سکه و دلار در حالی اتفاق افتاد که در روزهای اخیر هر دو بیشتر در مسیر کاهشی قرار داشتند.
دنیای اقتصاد

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا