اخبار

دورنمای روند همکاری با ١+۴

همزمان با اعلام خروج شرکتهای بزرگ اروپایی مانند توتال فرانسه از ایران، سخنگوی وزارت خارجه ضمن تاکید بر اینکه مکانیسم‌های فنی همکاری‌ها با اروپا در بخش‌هایی روشن نیست. خاطر نشان ساخت؛ از سیر و سرعت روند کار رضایت کامل نداریم.

اعتماد-بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه روز گذشته به سنت هر هفته در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی به سوال‌های آنها پاسخ داد. خبرنگار اعتماد از وی سوال کرد که تا بازگشت دور اصلی تحریم‌های ثانویه امریکا علیه ایران کمتر از ٣ ماه زمان باقی مانده و قرار بود که تمهیدات اروپا مانند قوانین مسدودساز تا حدودی مانع از خروج کمپانی‌های اروپایی از ایران بشود که تاکنون این اتفاق رخ نداده و ما هر روز شاهد خروج کمپانی‌های بیشتری از ایران هستیم. فکر می‌کنید تا کجا می‌توانیم با امیدواری به بسته ١+۴ به حضور در برجام با وجود چالش‌های موجود ادامه دهیم؟

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ گفت: «من فکر می‌کنم آن چیزی که به آن اتکا کرده‌ایم و روی آن حساب می‌کنیم، توان ملی ایران است و توان و ظرفیت‌های مردمی است که باید به آنها تکیه کرد. این مهم‌ترین عاملی است که باید به آن توجه داشت. اولویت بعدی همکاری‌های بیرونی و خارجی است.»

تداوم موضع مثبت ١+۴

بهرام قاسمی تصریح کرد: «در بحث همکاری‌های ما و اروپا، مواضع سیاسی آنها مواضع بسیار روشنی است. هم اتحادیه اروپا و هم روسیه و چین، موضعی که در رابطه با برجام گرفته‌اند، کاملا مثبت است.»

سخنگوی وزارت خارجه افزود: «در خصوص آن‌چیزی که به بسته همکاری‌های اقتصادی موسوم شده است برای تامین منافع ایران از برجام، شاهد پیشرفت‌هایی هستیم. تا امروز گام‌های بیشتری برداشته ‌شده است.»

روند کار کند است

قاسمی گفت: «متاسفانه به علت تهدیدها، وضعیت تعطیلات آگوست در اروپا و شرایطی که در جهان وجود دارد، به دلایلی با کندی‌هایی مواجه بودیم و از سیر و سرعت روند کار رضایت کامل نداریم، مصرانه خواهان این هستیم که کشورها با جدیت بیشتر و سرعت عمل لازم تلاش خود را ادامه بدهند.»

در کلیات توافق داریم‎

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: «در مسیر سیاسی مشکلی نداریم و وضعیت روشن است. در کلیات گفته‌ها و پیشنهاداتی که ارایه شده مثبت تلقی می‌شود. مکانیسم‌های فنی این همکاری‌ها در بخش‌هایی کاملا روشن است و در بخش‌هایی روشن نیست و ممکن است ابهاماتی وجود داشته ‌باشد که مورد رضایت طرف ایرانی نیست. کندی و عدم وجود سرعت لازم مطلوب ما و مردم ما نخواهد بود.»

لزوم تبدیل اراده سیاسی به گام اجرایی

قاسمی اضافه کرد: «ما سعی می‌کنیم همکاری لازم را داشته ‌باشیم که این اراده سیاسی اروپا که بارها روی آن تاکید شده است، بتواند مسیر را بهتر جلو ببرد.»

وی در پایان تصریح کرد: «وظیفه اساسی بر عهده این طرف‌هاست که امیدوارم که با توجه به وضعیت جدید و اتمام تعطیلات در اروپا شاهد جهش و سرعت بهتری از جانب این کشورها باشیم. ما با این امیدواری‌ها همچنان کار را دنبال خواهیم کرد.»‎

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا