اخبار

گسترش نابرابری و رشد فقر با کاهش ارزش پول ملی

راهکارها و بسته‌های ارزی ارایه شده برای برون رفت از بحران نه تنها نتیجه بخش نبوده است؛بلکه طی این مدت منجر به افزیش قیمت کالاها و خدمات عمومی گردیده است.مردم در تأمین نیازهای حداقلی معیشت با دشواری بیشتری روبرو شده اند.

بسته‌های ارزی ارائه‌شده از سوی دولت ، نه‌تنها بازار ارز را نتوانست ساماندهی کند، بلکه همچنان که گفته شد، موجب تشدید اقتصاد رفاقتی بر اقتصاد، حذف اقتصاد نامولد شده است.بر پایه بسته‌های ارزی، نیازهای مردم با ارز دولتی تأمین می‌شود، این در حالی است که بهای برنج وارداتی ۴۶ درصد، کره پاستوریزه ۵۵ درصد و تخم‌مرغ ۳۷ درصد نسبت به پارسال با افزایش قیمت روبرو بوده‌اند. طی اجرای بسته‌های ارزی، حدود ۸۰۰ میلیون دلار دارو و تجهیزات پزشکی وارد کشور شده، اما کمبود دارو به یک بحران تبدیل‌شده است.

توان قدرت خرید مردم به‌شدت کاهش‌یافته است… نمی‌توانند قدرت خریدشان را متناسب با شتاب‌های بزرگ تورمی‌افزایش دهند، چراکه معمولاً دستمزد ثابتی دارند. از سوی دیگر تعدیل دستمزدها هم با نرخ‌های تورم موجود متناسب نیست، بنابراین قدرت خرید این طبقات پایین می‌آید و حتی پس‌اندازهایشان را از دست می‌دهند. بر پایه داده‌های غیررسمی‌که از مراکز پژوهشی به‌دست‌آمده، پیش‌بینی می‌شود به میزان ۴۰ درصد سطح معیشت مردم سقوط کند.

مؤلفه‌های گفته‌شده، همگی حکایت از گسترش نابرابری، رشد فقر و کاهش تولید در اقتصاد کشور دارد. اقتصاد اکنون در سایه اقتصادرانتی قرار گرفته و حلقه گمشده در این راستا اقتصاد مولد است. بعلاوه به گفته عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مدت دو هفته ارزش پول ملی کاهش ۸۰ درصدی داشت.

بنا به آمار بانک مرکزی جمهوری اسلامی؛ در متوسط قیمت خُرده فروشی برخی از مواد خوراکی در هفته منتهی به۲۶مردادماه امسال؛ قیمت ۹ گروه نسبت به هفته قبل از آن افزایش داشته است.در هفته منتهی به بیست و ششم مرداد نرخ لبنیات ۳.۲ درصد، تخم مرغ ۱.۷ درصد، برنج ۰.۴ درصد، حبوب ۰.۶ درصد، گوشت قرمز ۱.۹ درصد، گوشت مرغ ۱.۳ درصد، قند و شکر ۳.۳ درصد، چای یک درصد و روغن نباتی ۰.۳ درصد نسبت به هفته قبل از آن افزایش پیدا کرد.

مطابق برآورد مرکز آمار ؛نوسانات نرخ ارز و کاهش پول ملی منجر به ان شده که نرخ‌ها یکساله ۳۴.۷ درصد رشد نماید.
گزیده مطالب تجارت و مهر

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا