اجتماعی

تالاب هور همچنان می سوزد!

آتش‌سوزی در بخش عراق هورالعظیم پیامد های جبران ناپذیر برای این تالاب منحصر بفرد و زندگی میلیون ها تن از مردم میهن ما و همسایگان آن دارد. با از بین رفتن هور امکان حیات در منطقه با چالش های جدی همراه خواهد بود.

ایسنا: مدیرکل مدیریت بحران خوزستان از مراجعه به وزارت کشور برای پیگیری ادامه روند اطفای آتش‌سوزی هورالعظیم خبر داد. با وجود تلاش‌های انجام شده جهت خاموش کردن آتش در تالاب هورالعظیم، همچنان پیگیری‌ها برای اطفای این آتش‌سوزی گسترده ادامه دارد.

وی تصریح کرد: صبح امروز به همراه استاندار خوزستان به منظور تسریع در روند خاموش کردن آتش‌سوزی هورالعظیم در عراق، با مراجعه به وزارت کشور این موضوع را مجددا از طریق وزارت کشور و فرماندهی مرزبانی کل کشور پیگیری کردیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به ادامه انتشار دود آتش‌سوزی بخش عراقی تالاب هورالعظیم در شهرهای خوزستان گفت: با انتشار دود بروز یا تشدید بیماری‌ها در کسانی که زمینه بیماری‌های تنفسی دارند مشاهده می‌شود.همچنین بیماری‌های دیگر تنفسی و قلبی و عروقی با آلودگی هوا و یا دود منتشرشده از آتش‌سوزی هور تشدید می‌شوند.

به گزارش فرارو؛ هورالعظیم که تنها باقیمانده تالاب‌های بسیار بزرگ بین‌النهرین است در غرب استان خوزستان واقع شده و به لحاظ تنوع‌زیستی فوق‌العاده غنی است و عمده منابع آبی تالاب از طریق رودخانه‌های کرخه، نیسان، سابله و نهرهای انشعابی تامین می‌شود.

این هور تنها تالابی است که بر اساس بررسی‌ های کارشناسی از ۱۰۰ نمره، نمره ۱۰۰ را کسب کرده و هیج تالابی تاکنون چنین نمره ‌ای را به‌ دست نیاورده و بیشترین تعداد پرنده‌های در معرض خطر در این تالاب به‌سر می‌برند و این تالاب از نظر حجم و انوع پرنده نیز بسیار قابل توجه است. یکی از کارکردهای مهم تالاب، جلوگیری از طوفان شن و گرد و خاک است چراکه تالابها رطوبت آب را بالا می‌برند و خشک شدن هورالعظیم چه در ایران و چه در عراق میزان وقوع طوفانهای شن را افزایش داده و باعث شده استان خوزستان در سه سال اخیر با گرد و غبارهایی حدود ۲۱ برابر استاندارد مواجه شود. از بخش ایرانی تالاب هورالعظیم که مساحتی شامل ۶۴ هزار و ۱۰۰ هکتار است هم اکنون ۲۹ هزار هکتار باقی مانده یعنی معادل ۵۴‌ درصد مساحت این تالاب از بین رفته است.

در چند سال اخیر مسیر‌های آب رودخانه کارون که به تالاب هویزه منتهی می‌شود مسدود شده که این امر خشک شدن قسمتی از تالاب را باعث شده است.هور قبل از این یک زندگی شیرین برای مردم به وجود آورده بود و ۱۲ هزار فرصت شغلی برای مردم ساکن در بخش ایرانی آن  ایجاد کرده بود و مردم با مشاغلی همچون صید ماهی، گاومیش‌داری، نی بری، صید طیور و حصیربافی چرخهای کوچک اقتصاد منطقه و خانواده گرم خود را به گردش در می آوردند. اکنون این مشاغل در حال نابودی کامل است.

با ادامه روند آتش‌سوزی بخش عراقی تالاب هورالعظیم و تحت تاثیر قرار گرفتن شهرهای خوزستان از دود و آلودگی؛ کل زندگی در این استان و استان های همجوار با چالش روبرو است.اکنون تالاب هورالعظیم در حال نابودی است و کسی به این منطقه منحصربه فرد توجهی نمی‌کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا