اجتماعی

مردم به حکومت اعتماد ندارند؛ افشای فسادهای مالی در حدی نیست که اعتماد عمومی را بازگرداند

تورم ناشی از افزایش قیمت ارز و حجم بالای نقدینگی هر روز بالاتر می‌رود و قیمت اقلام مصرفی در حال افزایش است. نارضایتی مردم بویژه توده های محروم جامعه رو به فزونی نهاده؛ اما مقامات رسمی حکومت مدام تاکید می‌کنند که اوضاع رو به راه است.

برخی از مسائل وجود دارد که ممکن است میلیون‌ها نفر از مردم با آن مخالف باشند، در حالی که می‌بینیم عده قلیلی آن را به اجرا درمی‌آورند. حاکمیت در این گونه از موارد باید با مردم همراه شود و نشان دهد که می‌خواهد اوضاع را به نفع آن‌ها تغییر دهد.

به گزارش ایسنا، ایران علاوه بر سرمایه‌های اقتصادی و ارزی که می‌تواند برای عبور از مسائل و مشکلات خود روی آنها حساب کند، سرمایه دیگری تحت عنوان “سرمایه اجتماعی” دارد که چه بسا در نبود سرمایه‌های دیگر بتواند آن را از شرایط حساس عبور دهد.

در ماه‌های گذشته و همزمان با بروز تلاطمات اقتصادی مردم به سمت خرید کالاهای سرمایه‌ای و حتی مصرفی هجوم برده‌اند؛ این در حالی است که مقامات رسمی اقتصادی مدام تاکید می‌کنند که اوضاع رو به راه است و همه چیز هم تحت کنترل است. در چنین شرایطی چیزی که می‌تواند به بهبود وضعیت کمک کند، حفظ آرامش توسط مردم است که این مساله به خاطر عملکرد بعضا متناقض برخی مسئولان، عملا در جهت عکس تشدید شده است. علاوه بر سرمایه‌های اقتصادی، سرمایه‌ مهم دیگری که در این بین در حال از دست رفتن است “سرمایه اجتماعی” یا عدم اعتماد جامعه به تصمیم‌گیران است که به نظر می‌رسد فوری‌ترین راهکار برای احیای آن، صداقت با مردم و ایجاد شفافیت اقتصادی در جامعه باشد.

تورم ناشی از افزایش قیمت ارز و حجم بالای نقدینگی هر روز بالاتر می‌رود و قیمت اقلام مصرفی و سرمایهای هم در حال افزایش است. مهم‌ترین سرمایه‌ای که می‌تواند به کمک شرایط فعلی بیاید و ضعف دیگر ‌حوزه‌های اقتصادی را پوشش دهد “سرمایه اجتماعی” بوده … در این رابطه یکی از اساتید دانشگاه تهران معتقد است که دولت به لحاظ اقتصادی در تنگنا قرار دارد؛ ضمن اینکه مسائل مربوط به فساد و شرایط بین المللی هم باعث سخت‌تر شدن شرایط برای پرداخت‌های دولت به شهروندان شده است. مجموع این‌ها باعث شده تا دولت نتواند به نحو مطلوب از شهروندان خود حمایت اقتصادی به عمل بیاورد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران، به ایسنا اظهار کرد: در سال‌های گذشته اقشار طبقه متوسط امنیت اقتصادی داشته‌اند و از طریق پرداخت حقوق‌ها و تخصیص یارانه‌ها وضعیت اقتصادی تقریبا ایمنی داشتند. با این حال در وضعیت فعلی این امنیت اقتصادی هم از آنها گرفته شده است.

با بیان اینکه افشاگری فسادهای رخ داده به اندازه‌ای نیست که اعتماد مردم به حاکمیت جلب شود، گفت: برخی از مسائل وجود دارد که ممکن است میلیون‌ها نفر از مردم با آن مخالف باشند، در حالی که می‌بینیم عده قلیلی آن را به اجرا درمی‌آورند. حاکمیت در این گونه از موارد باید با مردم همراه شود و نشان دهد که می‌خواهد اوضاع را به نفع آنها تغییر دهد…

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا