بین‌المللی

اعتصاب سراسری زندانیان آمریکا علیه برده‌داری!

زندانیان آمریکا در سراسر کشور اعتصاب دو هفته‌ای خود علیه به‌بردگی گرفتن انسان‌های دربند را آغاز کرده‌اند. رسانه‌های آمریکا خبرهای این اعتصاب را به نقل از تشکل‌های زندانیان منتشر کردند….

بنا به گزارش روزنامه «یو اس ای تودی» رهبران اعتصاب در بیانیه‌ای، شرایط کار در زندان را «برده‌داری امروزی» توصیف کردند و یادآور شدند که کارگاه‌های زندان‌ها، به زندانی‌ها در ازای هر ساعت کار، فقط چند سنت پرداخت می‌کنند.

مطابق اصل ۱۳ متمم قانون اساسی آمریکا، خدمت در زندان برای کسانی که در هر یک از ایالت‌های متحده به خاطر ارتکاب جرائم محکوم به حبس شده‌اند، اجباری است.

رسانه‌های آمریکا خبرهای این اعتصاب را به نقل از تشکل‌های زندانیان منتشر کردند.

واشنگتن پست ویدیویی از کار اجباری در زندانی در آلاباما را منتشر کرده که در آن گفته می‌شود زندانیان از دوره‌های کارآموزی محروم هستند.

این روزنامه به نقل «ان جیکوبز» کارشناس کالج حقوقی «جان جی» در نیویورک، می‌نویسد اعتصاب زندانیان به شیوه‌های مختلف برای ادامه کار زندان‌ها، دردسر ایجاد خواهد کرد.

این اعتصاب در سالروز قتل «جرج جکسون» رهبر حماسی زندانیان آمریکایی در سال ۱۹۷۱ در زندان سن‌کوئین‌تین، آغاز و قرار است در روز نهم سپتامبر، سالروز قیام تاریخی‌ی زندان اتیکا به پایان برسد.
اعتصاب، برهبری یک گروه از وکلای دربند بنام (Jailhouse Lawyers) و با همراهی‌ی کمیته‌ی سازماندهی‌ی کارگران دربند (Incarcerated Workers Organizing Committee) برگزار می‌شود و از پشتیبانی تعداد زیادی از سازمان‌های اجتماعی و حقوقی در آمریکا برخوردار است.
اعتصابیون ازجمله خواهان لغو مجازات اعدام، پایان بخشیدن به کار بدون دستمزد و پدیده‌ی حبس انفرادی، برخورداری از یارانه‌ی تحصیلی و برنامه‌های آموزشی و نوتوان‌سازی ، حق رأی و … می‌باشند.
اعتصاب کنونی در زندان‌های ایالات متحده، در تداوم اعتصابی‌ صورت می‌گیرد که در سپتامبر سال ۲۰۱۶ در بیش‌از ۲۰ ایالت برگزار شد و پنجاه زندان را شامل می‌شد. آن بار «جنبش آلابامای آزاد» از داخل زندانهای ایلات آلاباما بود که مبتکر اعتصاب بود و در عرض مدت کوتاهی از پشتیبانی‌ و حمایت چهل تا پنجاه سازمان اجتماعی و طرفدار حقوق در سراسر ایالات متحده برخوردار شد. اکنون نیز سازمان‌دهندگان اعتصاب جاری، اعلام داشته‌اند که در تداوم شعار جنبش آلابامی آزاد یعنی «بازتقسیم درد»، اعتصاب صلح‌آمیزی را علیه سیستم برده‌داری در زندان‌های آمریکا و بی‌حقوقی‌ی مطلق زندانیان آغاز نموده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا