اخبار

جلسه استیضاح مجلس ؛ وزیر اقتصاد بر کنار شد

مجلس شورای اسلامی با رای عدم اعتماد به مسعود کرباسیان به استیضاح وزیر اقتصاد رای مثبت دادند. اقدام به استیضاح وزیران کابینه روحانی با هدف کاستن از فشار افکار عمومی بر دولت و مجلس و تلاش برای کنترل بحران و نارضایتی مردم صورت می گیرد.

درساختار معیوب اقتصادی و سیاسی کشور استیضاح به محلی برای سهم‌خواهی گروه‌های رانتی تبدیل شده است.

استیضاح مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد در اولین دستور کار جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی مورد بررسی نمایندگان قرار گرفت و پس از رای گیری کرباسیان، وزیر نماند.

به گزارش ایسنا، در ابتدای جلسه علنی امروز که اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور برای دفاع از وزیر اقتصاد و دارایی در مجلس حضور دارد، علی‌اصغر یوسف‌نژاد، عضو هیات رییسه مجلس از نمایندگان متقاضی استیضاح خواست در بیان اظهارات‌شان از طرح مسائل حاشیه‌ای خودداری کنند.

همچنین صبح امروز جلسه مجمع عمومی فراکسیون امید برای بررسی استیضاح مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد برگزار شد و از حاضرین این جلسه ۳۰ نفر با استیضاح مخالفت و ۱۸ نفر با آن موافقت کردند و براین اساس نظر نهایی فراکسیون امید مخالفت با استیضاح وزیر اقتصاد عنوان شد.

ابوالفضل حسن بیگی نیز از جسله فراکسیون نمایندگان ولایی قبل از آغاز جلسه استیضاح با موضوع بررسی موضوع عملکرد وزیر اقتصاد خبر داد وگفت:در مجموع حاصل نظرات اعضای فراکسیون و رای گیری این بود که فراکسیون نمایندگان ولایی با استیضاح آقای کرباسیان مخالف است.

در پایان بررسی استیضاح مسعود کرباسیان، پس از اظهارات نمایندگان متقاضی استیضاح و دفاعیات وزیر نمایندگان با ۱۳۷ رای موافق و ۱۲۱ مخالف و ۲ ممتنع از مجموع ۲۶۰ نماینده با استیضاح وزیر اقتصاد موافقت کردند.

استیضاح کرباسیان در ۱۷ محور و با ۳۳ امضاء تقدیم هیئت رئیسه مجلس شده بود و موضوعاتی شامل عدم شفافیت در اقتصاد کشور، مشکلات ناشی از نوسانات نرخ ارز و نابسامانی در نظام بانکی را در بر می گرفت.

علی لاریجانی رئیس مجلس پس از اعلام نتیجه آرا گفت: امیدواریم آقای کرباسیان در مسندهای دیگر توفیق های بیشتری داشته باشد.

گفتنی است دو هفته قبل نیز نمایندگان با رای موافق به استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، وی را برکنار کردند.

در این باره تجارت آنلاین نوشت:”در آشفته بازار اقتصاد ایران؛ شاید استیضاح وزیران کابینه روحانی تا حدودی از فشار افکار عمومی بر دولت و مجلس بکاهد؛ شواهدی که نشان می‌دهد با چراغ سبز دولت در حال رخ دادن است…افرادی که جایگزین می‌شوند باز هم از آنهایی خواهند بود که در ۴۰ سال گذشته جابه‌جا شده‌اند و شخص جدیدی وارد نخواهد شد… مادامی که اصلاحات متوجه بخش‌های اساسی ساختار اقتصادی و بازسازی نهادی، نهادهای موجود در اقتصاد کشور نباشد، تغییر آدم‌ها نه تنها هیچ کمکی نمی‌کند بلکه هزینه‌های جابه‌جایی و استقرار وزیر جدید بر جامعه تحمیل خواهد شد. ضمن اینکه افراد جدید نوعاً با یک نگرش خاص و دستور کار مشخص که از پیش تعیین شده است، وارد می‌شوند؛ نه برنامه‌ای برای اصلاحات و تغییر دارند و نه اجازه‌ای برای تغییرات اساسی.”

“جنس این استیضاح همچنانکه گفته شد، مربوط به ساختار معیوب اقتصادی و سیاسی کشور می‌شود که باعث شده حتی استیضاح که مطالبه عمومی جامعه بوده محلی برای سهم‌خواهی گروه‌های رانتی تبدیل شود.”

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا