گوناگون

نگرانی در باره وضعیت دانشجویان زندانی

حدود ۴۵ نفر از دانشجویان دانشگاه تهران در وقایع دی‌ سال گذشته بازداشت شدند و پرونده قضایی برای آن‌ها تشکیل شده است که ۲۵‌نفر از این دانشجویان به دادگاه بدوی رفته‌اند و ۲۰ نفر دیگر نیز منتظر برگزاری دادگاه بدوی هستند.

 با گذشت بیش از ۶ ماه از اتفاقات تلخ دی گذشته در برخی شهرهای کشور، هنوز وضعیت تعداد زیادی از دانشجویان بازداشتی مشخص نیست. با اینکه وزارت علوم وعده های زیادی برای تعیین تکلیف این گروه از شهروندان داده بود، اما هنوز شماری از آن‌ها در بازداشت به سر می برند و خانواده‌های‌شان پیگیر وضعیت آن‌ها هستند.

با این حال دیروز معاون فرهنگی دانشگاه تهران از تعیین تکلیف نهایی ۴۵ دانشجوی بازداشتی وقایع دی‌سال گذشته تا پایان شهریور جاری خبر داد و گفت: تا جایی که پیگیری کردیم و اطلاع دارم، وضعیت پرونده‌های دانشجویان وقایع دی‌تا پایان شهریور جاری تعیین تکلیف می‌شود. در واقع ما در جریان وضعیت پرونده‌های این دانشجویان قرار داریم و این اواخر نیز خود بنده در چند جلسه دادگاه‌ این دانشجویان حضور پیدا کردم و خوشبختانه برخورد خوبی با دانشجویان صورت می‌گیرد.

مجید سرسنگی ضمن اعلام این مطلب به تشریح آخرین وضعیت پرونده‌های دانشجویان بازداشتی وقایع دی‌ سال گذشته دانشگاه تهران پرداخت و افزود: ما در خصوص پرونده‌های دانشجویان بازداشتی با مسئولان مختلف از جمله چند نفر از قضات دادگاه‌ انقلاب ملاقات‌هایی داشته‌ایم و خوشبختانه برخورد خوب و منطقی با دانشجویان ما در این دادگاه‌ها صورت می‌گیرد. امیدواریم با رافت در خصوص این دانشجویان تصمیم‌گیری صورت بگیرد. در حال حاضر دادگاه بدوی چند نفر از دانشجویان بازداشتی وقایع دی‌ دانشگاه تهران برگزار شده و برخی از دانشجویان دیگر نیز منتظر برگزاری دادگاه بدوی هستند اما هنوز احکام تجدید نظر دانشجویانی که دادگاه بدوی آن‌ها برگزار شده نیز اعلام نشده و امیدواریم در نتیجه قول‌هایی که به ما داده شده است، وضعیت تمامی دانشجویان تا پایان شهریور مشخص شود. حدود ۴۵ نفر از دانشجویان دانشگاه تهران در وقایع دی‌ سال گذشته بازداشت شدند و پرونده قضایی برای آن‌ها تشکیل شده است که ۲۵‌نفر از این دانشجویان به دادگاه بدوی رفته‌اند و ۲۰ نفر دیگر نیز منتظر برگزاری دادگاه بدوی هستند. امیدواریم احکامی که تا پایان شهریور برای دانشجویان صادر می‌شود، چه برای کسانی که به دادگاه بدوی می‌روند و چه افرادی که منتظر رای تجدید‌نظر هستند، احکام سنگینی نباشد تا آینده آن‌ها با مخاطره مواجه نشود. منتظر تبرئه بسیاری از این دانشجویان هستیم.

روزنامه قانون

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا