گوناگون

واکنش منفی بازار به روحانی: نرخ دلار و قیمت سکه افزایش یافت

حسن روحانی «اعتراضات دی ۹۶» را سر منشاء بحران ارزی دانست و آن را به اصولگرایان در مشهد نسبت داد. نمایندگان مجلس تنها یکی از پاسخ‌های رئیس دولت را «قانع‌کننده» دانستند. پس از این نشست نرخ دلار در بازار افزایش یافت، سکه دوباره روند صعودی در پیش گرفت و شاخص بورس سقوط کرد….

به گزارش رسانه‌ها نرخ دلار در ظهر سه‌شنبه ششم شهریور به بیش از ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. قیمت سکه هم باردیگر از مرز ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان عبور کرد. همزمان شاخص بورس اوراق بهادار تهران تنزل یافت.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی صبح سه‌شنبه برای پاسخگویی به سوال نمایندگان به مجلس شورای اسلامی رفت. او و نزدیکانش پیشتر گفته بودند که رئیس دولت از این فرصت برای «سخن گفتن با مردم» استفاده می‌کند تا درباره دلایل بحران ارزی و شرایط اقتصادی «ناگفته‌هایی» را بیان کند.

روحانی دلیل بحران ارزی و اقتصادی را «سیاسی و روانی» خواند و گفت که آثار سیاست خارجی و روانی در بازار ارز «بسیار بیشتر» از عوامل داخلی بوده است.

او اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ را عامل وضعیت به وجود آمده دانست و مدعی شد که این اعتراضات را جمعی در مشهد سازماندهی کرده بودند.

پیش از این نیز حامیان حسن روحانی، اصولگرایان نزدیک به ابراهیم رئیسی را عامل «دعوت مردم به تظاهرات» دانسته بودند. در همین رابطه نیز خبرهایی مبنی بر احضار ابراهیم رئیسی به شورای عالی امنیت ملی منتشر شد، او اما این خبر را تکذیب کرد.

روحانی ۵ دی ۱۳۹۶ که نخستین تجمع اعتراضی در مشهد شکل گرفت را «آغاز تغییر جو» کشور که به گفته او پیش از آن «در یک مسیر آرامی حرکت می‌کرد»، عنوان کرد و گفت: «هرکس تاریخ دیگری بدهد، آدرس غلط داده است».

او اعتراض‌های دی ۱۳۹۶ را «ساختارشکن» و «بی‌سابقه» دانست که موجب افزایش فشار ترامپ بر کشورهای دیگر برای لغو توافق هسته‌ای با ایران شده است.
رانت‌جویی بوده اما نه به این وسعت

به گزارش سایت زمانه،رئیس دولت که پیشتر وعده کرده بود «ناگفته‌های بیشتری» را بیان کند، در واکنش به تخلف‌ مالی در وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت که«رانت بوده اما نه به این وسعت که مطرح می‌شود».

او مدعی شد که «مشکلات اقتصادی قابل حل است» و گفت: «هنوز اقتصاد ایران در مرحله بحران قرار نگرفته است».

روحانی سیاست‌های ارزی ابلاغ شده را هم اجماع اقتصاددانان دانست و گفت که پس از خروج امریکا و بازگشت تحریم‌ها «باید سیاست‌های دیگری در پیش می‌گرفتیم».

نمایندگان مجلس تنها یکی از پاسخ‌های رئیس دولت را «قانع‌کننده» دانسته‌اند. برای همین این موضوع به قوه قضائیه ارجاع داده خواهد شد.

پیش از این نیز خبرهایی مبنی بر تلاش گروهی از نمایندگان برای طرح عدم کفایت حسن روحانی منتشر شده بود. با این حال علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی چندی قبل با بیان اینکه «دولت با تمام توان به کارش ادامه دهد» با این خواسته مخالفت کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا