حقوق بشر

بیست‌و‌ششمین روز اعتصاب غذای فرهاد میثمی در زندان اوین

فرهاد میثمی، فعال مدنی که پیشتر در تاریخ ۹ مردادماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، از تاریخ ۱۰ مرداد در اعتراض به بازداشت خود سلب امکان معرفی وکیل اختیاری دست به اعتصاب غذا زده است. او پس از گذشت ۲۶ روز کماکان در اعتصاب غذا بسر می‌برد. این زندانی که روز گذشته از بند قرنطینه زندان اوین به بند عمومی این زندان منتقل شده است با افت فشار خون و کاهش شدید وزن روبرو است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، فرهاد میثمی، فعال مدنی روز سه‌شنبه مورخ ۹ مردادماه توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت شد.

این کنشگر مدنی پس از طی دوره بازجویی روز گذشته در حالی از بند قرنطینه زندان اوین به بند عمومی ۴ سالن ۳ این زندان منتقل شد که از تاریخ دهم مردادماه دست به اعتصاب غذا زده است.

وی پس از گذشت ۲۶ روز کماکان به این اعتصاب ادامه می دهد.
یک منبع نزدیک به آقای میثمی در این رابطه به گزارشگر هرانا گفت: “آقای فرهاد میثمی در بیست‌و‌ششمین روز اعتصاب غذای خود دچار افت شدید فشار، کاهش قند خون و کاهش وزن شده، به طوری که وزن وی از زمان شروع اعتصاب حدود ۱۱ کیلو کاهش یافته است. ایشان از روز دهم مردادماه در اعتراض به بازداشت غیرقانونی و سلب امکان داشتن وکیل اختیاری دست به اعتصاب غذا زده است. وی علی‌رغم اصرار آشنایان و خانواده با وجود شرایط نامناسب و ضعف جسمی به اعتصاب غذای خود ادامه می‌دهد”‌.

این منبع مطلع همچنین در ارتباط با نحوه بازداشت آقای میثمی افرود: “آقای میثمی به همراه آقای ضیاء نبوی در کتابخانه شخصی خود مشغول صحبت بودند که شخصی زنگ درب را زده و می‌گوید که برای تحویل دادن یک کتاب به انتشاراتی طبقه پایین آمده و از آقای میثمی از پشت آیفون می‌خواهد که درب را باز کنند که کتاب را به ایشان تحویل دهد. با بازشدن درب ۴ نفر از مامورین اداره اطلاعات وارد می‌شود و با به دست داشتن حکم جلب هر دوی آنها و حکم بازرسی مشغول تفتیش کتابخانه می‌شوند و پس از ضبط تعدادی پیکسل (نشان تبلیغی به شکل دکمه بزرگ که بر روی لباس نصب می شود و روی آن نقش یا نوشته ای وجود دارد) که روی آنها جمله «من با حجاب اجباری مخالفم» نوشته شده است و حدود ۳۰ نسخه کتاب «کنش‌های کوچک ایستادگی» و ۴۰ نسخه کتاب «پرسش و پاسخ درباره حقوق بشر»، خود آقایان فرهاد میثمی و ضیاء نبوی را نیز بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل کرده و فردای آن روز آقای نبوی را به دلیل اینکه ارتباطی با این پرونده نداشته آزاد می‌کنند”.
این منبع در ارتباط با بازجویی های صورت گرفته و اتهامات مطروحه علیه آقای میثمی گفت: “در بازجویی‌ها که حدود دو روز طول کشید به آقای میثمی گفته شده که شما «مدرس نافرمانی مدنی» هستید و در شعبه ۷ دادسرای اوین اتهاماتی چون «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور»، «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به حجاب به عنوان یکی از مقدسات ضروری اسلام» را عنوان می‌کنند و علت این اتهامات در برگه بازجویی ایشان «تحریک زنان به حضور خیابانی به صورت سرلُخت!» و سخنرانی با موضوع «خشونت پرهیزی اجتماعی» در دانشگاه اصفهان و مقالات ایشان عنوان شده است.”

هرانا هفته گذشته در گزارشی خبر از انتقال این فعال مدنی از بند ۲۰۹ زندان اوین به بند قرنطینه این زندان و اعتصاب غذای وی داده بود.

پیش‌تر آرش کیخسروی وکیل دادگستری که خود نیز هم‌اکنون در یازدهمین روز بازداشت در زندان تهران بزرگ به سر می‌برد درخصوص آخرین وضعیت فرهاد میثمی به گزارشگر هرانا گفته بود: “روز یکشنبه ۲۱ مردادماه به همراه مادر آقای میثمی برای پیگیری وضعیت ایشان و طی مراحل ثبت وکالت‌نامه به دادسرای اوین مراجعه کردیم ولی مسئولان شعبه ۷ بازپرسی با اشاره به تبصره ماده ۴۸ قانون دادرسی کیفری گفتند که امکان اعلام وکالت ندارید”.

لازم به یادآوری ایست عصر روز سه‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷ فرهاد میثمی فعال مدنی در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا