ورزشی

پایان هجدهمین دوره بازی های آسیایی

هژدهمین دوره بازی های آسیایی با برگزاری رقابت میکس سه گانه به پایان رسید.تیم چین ۱۳۲ مدال طلا توانست همچنان به یکه تازی خود در آسیا ادامه دهد و در رده بندی مدالی اول شود. کشورهای ژاپن و کره جنوبی هم دوم و سوم شدند.

هجدهمین دوره بازی های آسیایی با برگزاری رقابت میکس سه گانه به پایان رسید و مدال طلای آن را نیز ژاپن گرفت.

به گزارش ایسنا، هجدهمین دوره بازی های آسیایی۲۰۱۸ با برگزاری رقابت سه گانه در بخش میکس به پایان رسید و ژاپن توانست آخرین مدال طلای بازی های آسیایی را به دست آورد.

تیم های کره جنوبی و هنگ کنگ هم به ترتیب آخرین مدال های نقره و برنز را گرفتند.

به این ترتیب تیم چین ۱۳۲ مدال طلا توانست همچنان به یکه تازی خود در آسیا ادامه دهد و در رده بندی مدالی اول شود. کشورهای ژاپن و کره جنوبی هم دوم و سوم شدند.

ایران نیز با ۲۰ طلا دررده ششم قرار گرفت.

عصر امروز (یکشنبه) مراسم اختتامیه برگزار می شود تا مشعل هجدهمین دوره بازی های آسیایی۲۰۱۸ خاموش شود.

عملکرد ایران از اینچئون تا جاکارتا

کاروان ایران در حالی که ۱۰۲ ورزشکار بیشتر از بازی های آسیایی اینچئون، به اندونزی اعزام کرده بود اما یک طلا کمتر گرفت ضمن اینکه حساب و کتاب تعدادی از رشته ها برای کسب مدال هم درست از آب درنیامد.

به گزارش ایسنا، هجدهمین دوره بازی های آسیایی ۲۰۱۸ به پایان رسید و ایران با کسب ۲۰ طلا، ۲۰ نقره و ۲۲ برنز به کار خود پایان داد. کاروان ایران در مقایسه با دوره قبل( بازی های آسیایی ۲۰۱۴) تعداد نفرات بیشتری را اعزام کرد اما تعداد طلاهای به دست آمده یک مدال کمتر از اینچئون بود.

در واقع ۲۷۶ نفری که در بازی های اینچئون شرکت کردند، ۲۱طلا، ۱۸ نقره و ۱۸ برنز گرفتند اما ۳۷۸ نفری که به جاکارتا رفتند، ۲۰طلا، ۲۰نقره و ۲۲ برنز گرفتند. در واقع در کسب مدال طلا که برای ما بسیار اهمیت ویژه ای دارد، نتوانستیم به اینچئون برسیم. نکته دیگر اینکه از رده پنجم در اینچئون به رده ششم در جاکارتا سقوط کردیم و در روز آخر ازبکستان موفق شد کاروان ایران را پشت سز بگذارد.

این اتفاق در حالی رخ داد که ما از اینچئون تا جاکارتا، چهارسال فرصت داشتیم نقاط ضعف ورزش خود را برطرف و نقاط قوت را تقویت کنیم به طوری که همراه با دیگر رقبا قدم به قدم پیش برویم اما تعداد طلاهای جاکارتا انتظارات را برآورده نکرد به ویژه اینکه ما تعداد نفرات بسیار بیشتری را هم نسبت به دوره های قبل اعزام کردیم.

فدراسیون ها قبل از بازی های آسیایی، در جلسات ستاد عالی بازی ها پیش بینی کرده بودند چند مدال می گیرند و اکنون وقت حسابرسی از فدراسیون ها است. فدراسیونها از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ چهارسال فرصت داشند با شناخت نقاط ضعف خود، راه پیشرفت را در پیش بگیرند و چهارسال پول بیت المال برای آنها هزینه شده است. فدراسیون ها وظیفه داشتند روند رو به رشدی داشته باشند و اگر تنها در حرف قهرمان بودند و در میدان عمل بازنده، باید پاسخگوی شکست خود باشند.

این انتظار می‌رود ستاد عالی بازی ها فدراسیونها را مجبور به پاسخگویی کند و به سادگی از کنار شکست هایی که در برخی رشته ها داشتیم نگذرد. فدراسیون هایی که با وعده مدال و یا نتیجه خوب سهمیه زیادی از ستاد عالی بازی ها گرفتند حالا باید جوابگو باشند چرا دست خالی از اندونزی برگشتند. ایران المپیک ۲۰۲۰ را پیش رو دارد بنابراین نباید اجازه داد فدراسیون ها با این شکست ها خو بگیرند و خیالشان راحت باشد که قرار نیست حسابی هم پس بدهند.

مقایسه عملکرد کاروان ایران در جاکارتا  و اینچئون:

بازی های آسیایی جاکارتا

بازی های آسیایی اینچئون

رشته

تعداد نفرات

طلا

نقره

برنز

تعداد نفرات

طلا

نقره

برنز

تیراندازی

۱۹

۱

۲۳

۱

۲

قایقرانی

۳۸

۴

۳

۴۲

۱

۲

۶

تیروکمان

۱۳

۱

۸

۱

۱

کشتی

۱۲

۵

۳

۱۴

۶

۱

۵

وزنه برداری

۸

۲

۱

۱

۷

۱

۱

کبدی

۲۴

۲

۲۴

۲

دوومیدانی

۱۲

۲

۱

۲۱

۱

۱

شنا، شیرجه واترپلو

۱۹

۱

۵

دوچرخه سواری

۱۴

۱۴

۱

۱

۱

ووشو

۹

۲

۴

۱۰

۱

۲

۱

کاراته

۸

۲

۳

۳

۸

۳

۲

تکواندو

۸

۲

۳

۲

۱۱

۴

۲

۱

بسکتبال (پنج نفره و سه نفره)

۳ تیم

۱

۱

یک تیم

۱

والیبال (سالنی و ساحلی)

۳تیم

۱

یک تیم

۱

بوکس

۳

۶

۲

۱

شمشیربازی

۱۱

۱

۱

۸

۱

تنیس روی میز

۸

۱

۳

جودو،کوراش جوجیتسو

۲۸

۱

۲

۳

۵

ورزشهای رزمی(سامبو، پنچاک سیلات)

۱۳

۱

حضور نداشت

سنگنوردی

۸

۱

حضور نداشت

بدمینتون

۲

۲

فوتبال

یک تیم

یک تیم

ژیمناستیک

۴

۵

هندبال

یک تیم

یک تیم

تنیس

۶

شرکت نکرد

سه گانه

۱

شرکت نکرد

سوارکاری

۶

شرکت نکرد

سپک تاکرا

۱۲

شرکت نکرد

پاراگلایدر

۳

شرکت نکرد

اسکواش

۵

شرکت نکرد

تعداد مدال ها۲۰۲۰۲۲۲۱۱۸۱۸

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا