اخبار

نمایش “ثبات” در مجلس ؛ دلایل امنیتی نمایندگان را قانع کرد

جلسه و نحوه برگزاری پرسش از رییس‌جمهور که با رضایت رهبر همراه بود٬ سبب آن شد تا نمایندگان برای نشان دادن “ثبات” مورد نظر خامنه ای و جلوگیری از گسترش منازعات سیاسی و کشیده شدن دامنه آن به حوزه اجتماعی پاسخ های وزیر خارجه را قانع کننده اعلام کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد ظریف در جلسه علنی امروز مجلس و در پاسخ به سؤال ملی جواد کریمی قدوسی و عضو کمیسیون امنیت ملی در خصوص علت به‌کارگیری چهار نفر دوتابعیتی در تیم کارشناسی مذاکرات هسته‌ای، اظهار داشت: جمهوری اسلامی برای پیشبرد اهداف خود از همه ظرفیت‌ها استفاده می‌کند؛ از جمله در جلسات استماع پرونده شکایت ایران از آمریکا در لاهه، از وکلای انگلیسی و فرانسوی استفاده کرده‌ایم‌ و این یک عُرف بین‌المللی است…

وزیر امور خراجه در ادامه و در همین رابطه به بخشی از سوال کریمی قدوسی که به ارتباطات وی با محافل مختلف در آمریکا از جمله بنیاد جامعه باز با مدیریت جورج سروس اشاره داشت، پرداخت و گفت: بنیاد جامعه باز با ایران ارتباط داشت؛ آنچه من در دوران حضورم در نیویورک به عنوان سفیر انجام دادم این بود که این ارتباطات را محدود و منظم کردم تا خارج از منافع ملی کاری صورت نگیرد؛ بعدها هم که آقای کیان تاج بخش به عنوان نماینده این بنیاد در ایران دستگیر شد، اعتراف کرد که من به ظریف گزارش می دادم و حتی پیش نویس نامه هایش را می نوشتم.

وی افزود: این نشانه آن است که من به جای در خانه نشستن، کارها را از نزدیک دنبال می کردم و حتی به خاطر فعالیت هایم بارها مورد لطف و تقدیر مقام معظم رهبری قرار گرفتم.

ظریف تاکید کرد: در آمریکا هیچ کس علیه‌السلام نیست. من به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل وظیفه داشتم با همه ارتباط داشته باشم و کارها را پیش ببرم و این موفقیت ها را هم مدیون لطف خداوند و محبت رهبر معظم انقلاب می دانم و معتقدم برای نظام و حفظ منافع ملی باید خودمان را فدا کنیم.

وزیر امور خارجه در ادامه عنوان کرد: بخشی از برآیند سیاست خارجی به من به عنوان وزیر یا سفیر واگذار می شود و همه آن در اختیار من نیست؛ وقتی هم که به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل با گروه های مختلف ارتباط داشتم، این برای تنویر افکار عمومی جهان و ترسیم چهره مناسب از ایران بوده است.

همچنین به گزارش جهان صنعت؛ در پایان جلسه دیروز٬ نمایندگان مجلس شورای اسلامی از توضیحات وزیر امور خارجه درباره سفر به فرانسه، دوتابعیتی‌های تیم مذاکره‌کننده و باند نیویورکی‌ها قانع شدند… تا دیروز خبرهای استیضاح وزرا داغ بود از وزیر اقتصاد و کار گرفته تا حواشی بحث برسر استیضاح وزرای آموزش‌و‌پرورش، صنعت، کشور، مسکن و کشاورزی. کافی است به سه اتفاق در ماه گذشته نگاه کرد. ابتدا وزیر کار استیضاح شد. بعد از آن نوبت به استیضاح وزیر اقتصاد رسید و در نهایت شاهد واکنش منفی نمایندگان به پاسخ‌های روحانی بودیم اما ظاهرا ماجرا به همین جا ختم نشد…

اما توصیه‌های رهبر و جلسات خصوصی در مجلس روحانی و نمایندگان را ملزم به رعایت آرامش کرد تا با بیان برخی مسائل و فاش شدن پشت پرده زمینه گسترش منازعات سیاسی و کشیده شدن دامنه آن به حوزه اجتماعی را فراهم نکنند.در نهایت مواضع رهبر انقلاب و رییس مجلس منجر به این شد که اغلب نمایندگان مخالف آقای روحانی که روزهای قبل تا مرز تهدید به طرح عدم کفایت رییس‌جمهور و استیضاح وزرا پیش رفته بودند عملا سکوت کنند. پیرو این موضع حکومتی دیروز خبری از مجلس بیرون آمد مبنی براینکه با پس گرفتن امضای نمایندگان مجلس، استیضاح سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش‌و‌پرورش از حد نصاب افتاد و از دستور کار روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی خارج شد…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا