فرهنگی

موزه ۲۰۰ ساله برزیل در آتش سوخت!

موزه ملی برزیل در شهر ریودوژانیرو که قدیمی ترین موسسه علمی کشور پهناور برزیل هم محسوب می شود، دچار آتش سوزی گسترده شد. درون این موزه ۲۰ میلیون اثر ارزشمند هنری و تاریخی نگه داری می شود.

به نظر می رسد که بیشتر این آثار از جمله بقایای قدیمی ترین انسانی که تا به حال در قاره آمریکای جنوبی کشف شده است، کاملا از بین رفته اند. علت این آتش سوزی هنوز مشخص نشده، ولی خوشبختانه هیچ فردی در این حادثه آسیب ندیده است.

از کشور برزیل خبر رسیده که معروف ترین موزه این کشور به نام موزه ملی برزیل دچار آتش سوزی گسترده شده و تقریبا هرچیزی که درون آن بوده در آتش سوخته است. موزه ملی بزریل، مکانیست که ارزشمندترین آثار تاریخی و هنری این کشور درون آن نگه داری می شود. این خبر تلخ در ۲۴ ساعت گذشته نه تنها مردم برزیل، بلکه تمام مردم دنیا را در شوک فرو برده است. پیش بینی شده که تمامی آثار تاریخی موزه به طور کامل نابود شده باشند. ماموران آتش نشانی ریودوژانیرو هنوز هم در حال خاموش کردن آتش بخش هایی از موزه هستند. علت این حریق گسترده، هنوز مشخص نشده است.

موزه ملی برزیل در یک ساختمان قدیمی که زمانی محل سکونت خانواده سلطنتی پرتقالی بود، برپا شده است. قرار بود که امسال ۲۰۰ مین سالگرد احداث این بنای باشکوه جشن گرفته شود. آتش سوزی این ساختمان شامگاه روز یکشنبه و بعد از بسته شدن درب های موزه بر روی عموم آغاز شد. تصاویری که رسانه های کشور برزیل از این آتش سوزی منتشر کردند، عمق این فاجعه و انتشار آتش گسترده به تمامی بخش های موزه را نشان دادند. میشل تمر ، رئیس جمهور برزیل در شبکه اجتماعی خود درباره این آتش سوزی گسترده در معروف ترین موزه این کشور گفت:

امروز روز بسیار تلخی برای تمامی مردم برزیل بود. چرا که ۲۰۰ سال کار، تحقیق و علم ما به طور کامل از بین رفت.

روبرتو روبادی ، سخنگوی سازمان آتش نشانی ریودوژانیرو به خبرنگران اعلام کرد که که متاسفانه نزدیک ترین شیر آتش نشانی به موزه ملی کار نکرده، و ماموران آش نشانی مجبور شده اند از نزدیک ترین دریاچه به این محل آب تهیه کنند! به گفته او این آتش امروز صبح مهار شده و فقط بخش های کوچکی از آن هنوز در حال سوختن هستند.

درون این موزه چه اقلامی نگه داری می شد؟

موزه ملی برزیل یکی از بزرگترین موزه های تاریخ طبیعی و انسان شناسی در آمریکا بود. میلیون ها اثر بسیار ارزشمند از جمله انواع فسیل ها، بزرگترین شهاب سنگ یافت شده در برزیل، استخوان های دایناسورها، اسکلت یک زن ۱۲ هزار ساله به نام لوسیا و… در این موزه در معرض نمایش به عموم قرار داشتند. درون این بنای با شکوه همچنین آثاری از قرون گذشته و زمان ورود پرتغالی ها در سال های دهه ۱۵۰۰ میلادی تا اعلام جمهوری در سال ۱۸۸۹، نگه داری می شدند. مجموعه ای ارزشمند از قطعات منحصر به فرد مربوط به نژادهای مختلف قاره آمریکای جنوبی هم از دیگر مواردی هستند که درون این موزه وجود داشتند. شاید برایتان عجیب باشد، ولی آثاری از امپراطوری های روم و مصر باستان هم در اینجا در معرض نمایش قرار داشتند. علاوه بر اقلام درون موزه، خود ساختمان آن هم از جمله با ارزش ترین آثار معماری شهر ریو شناخته می شد.

مجله گردشگری الی گشت

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا