ورزشی

زنان ورزشکار ایران با ممنوعیت و محدودیت روبرو هستند

حضور زنان ایران در رشته‌هایی مثل شنا و واترپلو و سایر ورزش‌های آبی، با ممنوعیت و محدودیت مواجه است. بدون شک در نبود این محدودیت‌ها، مدال‌های فراوان دیگری به سبد ایران در بازی‌های آسیایی بازی‌ها افزوده می‌شد.

رویداد۲۴: بازی‌های آسیایی به پایان رسید. یکی از ویژگی‌های این دوره بازی‌های آسیایی، افزایش حضور زنان ایرانی در رشته‌های مختلف ورزشی بود که به کسب مدال‌های متعدد برای ایران منجر شد.

در این سال‌ها تعدادی از شخصیت‌های حوزوی مثل امام جمعه مشهد با حضور زنان ایران در مسابقات جهانی و حتی حضور در ورزشگاه‌ها مخالفت کرده‌اند، اما در نهایت با اصلاح پوشش‌ها و جلب موافقت نهاد‌های جهانی، زنان ایرانی حالا سهم مهمی از سبد مدال‌های ایران در بازی‌های آسیایی دارند.

بحرین؛ طلایی‌تر از ایران
در کشور‌های مسلمان غرب آسیا، تنها بحرین بود که زنان این کشور توانستند مدال‌های متعددی را به دست بیاورند و کاروان آن‌ها از ایران طلایی‌تر بود. با این حال ایران بیشتر از هر کشور دیگری در رشته‌های مربوط به زنان موفق به کسب مدال شد.

مهمترین مدال کسب شده برای زنان ایرانی در بازی‌های آسیایی مدال طلا در رشته کبدی بود. با این حال در بسیاری رشته‌های تیمی نامی از ایران نبود، فوتبال، والیبال، بسکتبال، هندبال و … در بازی‌های آسیایی شرکت نکردند. در رشته‌هایی مثل کشتی و وزنه‌برداری که مردان ایران، همیشه دست پر باز می‌گردند هم خبری از ورزشکاران زن ایرانی نبود.

زنان در چه رشته‌هایی جایی ندارند؟
رشته‌هایی مثل شنا و واترپلو هم که بعید است اصلا نوبت به ورزشکاران زن ایران برسد و ایرانیان باید حضور خود را محدود به رقابت‌های داخلی کنند. حتی در رقابت‌های کشورهای اسلامی که آن هم با حرف و حدیث فراوان و بدون حضور قهرمانان مطرح برگزار می‌شود، حضور زنان ایران در رشته‌هایی مثل شنا و واترپلو و سایر ورزش‌های آبی، با ممنوعیت و محدودیت مواجه است. بدون شک در نبود این محدودیت‌ها، مدال‌های فراوان دیگری به سبد ایران در این بازی‌ها افزوده می‌شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا