اخبار

کاهش ارزش پول ملی ؛تاراج دارایی مردم

در روزهای گذشته با افزیش قیمت دلار٬ ارزش پول ملی سقوط بیشتری کرد و قیمت اجناس و خدمات عمومی رشد سرسام آوری یافتند. معیشت و سلامت مردم در تنگنای فقر رو به نابودی قرارگرفته است. طی کمتر از هشت ماه اخیر ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم ۸۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

با ادامه اجرای آزاد سازی اقتصادی دسترنج توده های مردم به یغما می رود!

دلار و سکه همچنان می‌تازند.در روزهای اخیر شاهد افزایش نرخ ارز بودیم که متعاقبا قیمت طلا و سکه را هم در بازار افزایش داد، به‌طوری که قیمت سکه امروز به بیش از چهار میلیون و ۵۰۰ تومان رسید. از طرفی با توجه به این قیمت‌های سکه در بازار، همزمان با توزیع سکه‌های پیش‌فروش شش‌ماهه، سود هر قطعه سکه به حدود سه میلیون تومان می‌رسد.

به گزارش ایسنا: دلار که دیروز تا مرز ۱۲ هزار تومان پیش رفت، طبق پیش‌بینی‌ها امروز باز هم رشد کرد و تا ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شد.همزمان یکی دیگر از اخبار امروز به افزایش قیمت گوشت اختصاص داشت. در حالی که طبق اعلام وزارت کشاورزی، حدود ۲۵۰ میلیون دلار ارز دولتی برای واردات گوشت قرمز اختصاص پیدا کرده که قیمت این محصول طی هفته‌ها و ماه‌های اخیر رو به افزایش بوده و روزبه‌روز گران‌تر می‌شود.

کاهش قدرت خرید اکثریت جامعه؛داغ ارزانی بر دل مردم

افزایش بی‌رویه قیمت انواع کالاهای مورد نیاز مردم طی هفته‌های اخیر باعث شده تا مشکلات متعددی برای مردم به وجود آید.روزنامه جهان صنعت می افزاید: هر چند دولت در کالاهای اساسی ورود پیدا کرده و تولید کنندگان را ملزم به رعایت چارچوب قیمت‌گذاری کرده است با این وجود همچنان رشد قیمت‌ها در سطح بازار از راه‌های مختلف اعمال شده و در این شرایط فعالیت دلالان و واسطه‌گران هم در بازار رونق پیدا کرده است. این روزها برخی برای سود بیشتر حتی تمایلی به عرضه کالا در سطح بازار ندارند و ترجیح می‌دهند با احتکار کالا در انبارها در آینده سود بیشتری کسب کنند.

افزایش قیمت‌های بی‌رویه در بازار کالاهای اساسی و ضروری مردم در حالی است که چندی پیش حسن روحانی در آخرین گفت‌وگوی تلویزیونی خود اعلام کرد: مردم باید اطمینان داشته باشند که نوسانات مربوط به بازار ارز و بسته جدید ارزی تاثیری بر رشد قیمت کالاهای اساسی نخواهد داشت… نگاهی به شرایط فعلی بازار نشان می‌دهد حتی بازار کالاهای اساسی نیز بی‌نصیب از گرانی‌ها نبوده است.

غارت منابع ملی

روزنامه تجارت در گزارشی پیرامون سیاست‌های ارزی و سقوط ارزش پول ملی نوشت :ما وارد یک مارپیچ نرخ ارز شده‌ایم؛ به این معنا که قیمت‌ها بالا می‌رود تا خود را با نرخ ارز تعیین شده تطبیق دهد و از آن طرف دوباره شرایطی ایجاد می‌شود که به خاطر گرانی‌ها نرخ ارز بالا برود.

ارزیابی ما نشان می‌دهد که حداقل دلار کنونی معرفی شده در بازار ثانویه تعیین کننده قیمت کالاهاست و نه دلار ۴۲۰۰ تومانی. در این بازار هزینه مصرف خانوار از ۱۷ تا ۲۰ درصد کنونی که سهم ارزی هزینه‌های ارزی خانوار است به بالای ۶۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. کالا‌های اساسی با کمبود شدید مواجه می‌شوند و با تورم بالای ۶۰ تا ۷۰ درصد رو به رو خواهیم بود. آنچه اکنون اتفاق می‌افتد یک غارتگری منابع ملی است به خاطر اینکه ریال و ارزش پول ملی را به شدت کاهش داده اند.

هر کاهشی در پول ملی تورم به دنبال دارد، افزایش قیمت دلار، باعث شده طی هشت ماه اخیر ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم ۸۰ درصد کاهش پیدا کند. به گفته وحید شقاقی، کارشناس اقتصادی، این در حالی است که سال ۹۶ در حال نزدیک شدن به قدرت خرید سال ۹۰ بودیم اما با این وضعیت اگر هیچ عامل مخرب دیگری بر اقتصاد کشور تاثیر نگذارد شاید ۱۰ سال دیگر قدرت خرید مردم به قدرت خرید سال ۹۰ برسد.

عدم تدابیرلازم برای بحران ارزی، باعث شده حالا از آنجا که ریال با نرخ دلار برابری و مقایسه می‌کنند، افزایش نرخ دلار و تضعیف ۸۰ درصدی نرخ ریال باعث شده تا حالا هزینه‌های جامعه از درآمدشان پیشی گرفته بطوری که در کنار کاهش سبد کالای خانوارها، اقتصاد شاهد از بین رفتن مشاغل … رشد شاخص فلاکت که حاصل جمع تورم و بیکاری بوده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا