بین‌المللی

در شهر بصره عراق؛ ۵ تظاهرکننده کشته شدند

در جریان دومین روز ناآرامی‌های اخیر سیاسی و اقتصادی در شهر بصره عراق، پنج تظاهرکننده کشته و ۱۶ تن دیگر زخمی شدند.

روز سه‌شنبه صدها عراقی خشمگین که در مراسم تشییع جنازه یاسر مکی، یک تظاهرکننده کشته‌شده، شرکت کرده بودند با نیروهای امنیتی درگیر شدند.
منابع محلی گزارش داده‌اند که معترضان برای دومین روز متوالی با کوکتل مولوتوف و سنگ به ساختمان فرمانداری بصره حمله کردند و تلاش کردند راه‌های منتهی به محل را مسدود کنند. نیروهای امنیتی نیز در واکنش اقدام به تیراندازی و شلیک گاز اشک‌آور کرده‌اند.
ساختمان‌های دولتی در شهر بصره طی هفته‌های اخیر هدف حملات تظاهرکنندگانی بوده‌اند که به بیکاری و فساد دولتی اعتراض دارند. مقامات امنیتی می‌گویند ۱۶ تن از این نیروها نیز در جریان برخورد با معترضان مصدوم شده‌اند.
حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، گفته است استفاده از مهمات جنگی برای برخورد با تظاهرکنندگان را ممنوع کرده است. آقای عبادی گفته است در پی کشته شدن نخستین فرد تظاهرکننده دستور تحقیقات درباره نحوه مرگ او را صادر کرده است.
پیشتر در ماه ژوئیه امسال نیز معترضان در واکنش به وضعیت سخت معیشتی، بیکاری گسترده، ضعیف شدید خدمات‌رسانی و قطع شدن آب و برق به خیابان‌ها آمده بودند. آیت‌الله علی سیستانی، مرجع شیعیان عراق، نیز از معترضان حمایت کرده بود.
شهر شیعه‌نشین بصره در جنوب عراق به عنوان قطب نفتی این کشور شناخته می‌شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا