گوناگون

بازار ارز؛ دلار آمریکا به قیمت باور نکردنی رسید

بازار ارز؛ دلار آمریکا به قیمت باور نکردنی رسید…

بازار آشفته طلا و ارز که هر لحظه رکوردی تازه به ثبت می رساند، امروز نیز پر تلاطم بود و قیمت های عجیب و غریب را به نظاره نشست. طلای ۱۸ عیار به مرز ۳۸۰ هزار تومان رسید، دلار و یورو و پوند قله های تازه فتح کردند و سکه به میانه کانال ۴.۷ میلیونی رسید.

گزارش‌های منتشرشده از بازار آزاد سکه و ارز در ایران از افزایش ۱۳۷۰ تومانی دلار در روز چهارشنبه ۱۴ شهریور (پنجم سپتامبر) خبر می‌دهند.

دلار آمریکا در بازار آزاد به ۱۵ هزار تومان رسید و مدتی بعد اندکی کاهش داشت. یورو ۱۷ و ۴۰۰ تومان و هر پوند انگلستان ۱۹ هزار ۲۰۰ تومان معامله شد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که قیمت سکه بهار آزادی نیز افزایش یافت و در نخستین ساعات بامدادی چهارشنبه ۱۴ شهریور (پنجم سپتامبر) به چهار میلیون و ۷۶۵ هزار تومان رسید.

پیش بینی آینده دلار در ایران

مرتضی ایمانی راد، استاد دانشگاه و کارشناس جامعه شناسی اقتصادی: قیمت اقتصادی دلار به فرض ثبات شرایط سیاسی، نبود تحریم‌ها، نبود التهابات سیاسی در منطقه و داخل در حد ۶۰۰۰ تومان است. با افزایش هر کدام از این موارد نرخ دلار افزایش پیدا می‌کند و الان در بالاترین سطح خود به ۱۲۰۰۰ تومان رسیده است. هر چه میزان واگرایی در اقتصاد ایران بالاتر رود، التهابات بخش سوداگرانه افزایش می‌یابد و قیمت دلار بالا می‌رود. تا کجا بالا می‌رود؟ چون شرایط حاکم بر کشور سیاسی است تغییر قیمت دلار حد ندارد. در حوزه اقتصادی با عدد، رقم و محاسبات معقول سر وکار داریم. اما در مورد شرایط سیاسی نمی‌توان پیش بینی کرد چه اتفاقی می‌افتد. افزایش قیمت دلار بستگی به سایر شرایط و مذاکرات دارد. با افزایش قیمت دلار حد تحمل جامعه کاهش خواهد یافت و در این بین کسانی که در اقتصاد ایران درآمد ثابت دارند دچار مشکلات جدی خواهند شد. در نتیجه ما شاهد یکسری ناآرامی‌های سیاسی در سطح جامعه خواهیم بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا