زحمتکشان

استخدام معلمان در هاله‌ای از ابهام

سالهاست که استخدام معلمان حق التدرس و فعال در نهضت سواد آموزی با اما و اگرهای فراوان مواجه است. در این شرایط معلمان در طول سالیان متمادی به امید استخدام در این سازمان به فعالیت خود ادامه داده تا بتوانند در این سازمان به شکل رسمی وارد عمل شوند….

در مرداد جاری وزیر آموزش و پرورش درباره اقدامات این وزارتخانه پس از مصوبه مجلس مبنی بر تعیین تکلیف معلمان حق ‌التدریس توضیحاتی ارائه کرد. سید محمد بطحایی در پاسخ به اینکه اقدامات آموزش و پرورش پس از مصوبه مجلس مبنی بر تعیین تکلیف معلمان حق‌التدریس و پیش دبستانی چه خواهد بود، گفت: این موضوع به شورای نگهبان بستگی دارد که چه زمانی این قانون را تصویب کرده و آن را به آموزش و پرورش ابلاغ کند. او افزود: ما پیش‌بینی‌هایی در این زمینه انجام داده‌ایم، اگر این موضوع پیش از مهر محقق شود، امکان به‌کارگیری بخشی از نیروها را در مهر خواهیم داشت و مورد استفاده قرار می‌دهیم. هرچند اگر تا ۲۰ شهریور یا اوایل مهر به ما ابلاغ نشود و به سال تحصیلی کشیده شود ما ناچاریم برای سال تحصیلی آینده از آنها استفاده کنیم. از سوی دیگر کمبود معلم در برخی از استان‌های کشور به وضوح مشاهده می‌شود. در روزهای اخیر قاسم احمدی، نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه جمعیت دانش‌ آموزان به ۱۴میلیون و ۲۶ هزار نفر می‌رسد، به بحران کمبود معلم در مهر ۹۷ اشاره کرد. همچنین محمد احسانی، معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش ‌و پرورش شهرستان‌های استان تهران گفت: این استان در سال تحصیلی جدید با کمبود ۱۲ هزار و ۵۰۰ معلم در تمامی مقاطع تحصیلی مواجه است.

نحوه تعیین تکلیف معلمان متفاوت است

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره تصمیم کمیسیون آموزش درباره تعیین تکلیف حق‌التدریسان و نهضت سوادآموزی توضیحاتی ارائه کرد. محمد بیرانوندی با اشاره به نارضایتی آموزشیاران نهضت سوادآموزی از تبعیض ایجاد شده میان آنها و نیروهای حق‌ التدریس در نحوه تعیین تکلیف، گفت: مجلس در سال ۹۴ مصوبه‌ای مبنی‌بر به‌کارگیری نیروهای پیش ‌دبستانی و حق‌التدریسان پیش از سال ۹۱ تصویب کرد. او افزود: تعدادی از مشمولان مصوبه ۹۴ به‌دلایل مختلف همچون رشته‌های تحصیلی غیرمرتبط، پایین بودن سطح دانش و… از جذب در آموزش و پرورش بازماندند که از آنها به عنوان جامانده‌ها یاد می‌شود.

واژه تجمیعی در قانون تعریف نشده بود

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: بر اساس فشارهای وارده، مجلس ناچار به اصلاح مصوبه شد و در سال ۹۵ به پیشنهاد آقای کوچکی‌نژاد آموزشیاران نهضت سوادآموزی نیز به قانون تعیین تکلیف معلمان حق‌التدریس اضافه شدند؛ نکته حائز اهمیت استفاده از اصطلاح «تجمیعی» بود که تعریفی مشخص از این واژه وجود نداشت؛ آقای کوچکی‌نژاد در توضیح ماهیت این افراد بیان کرد که منظور از تجمیعی تعداد اندکی از نهضتی‌های قدیمی هستند که هنوز تعیین تکلیف نشده‌اند. او با بیان اینکه با افزودن آموزشیاران نهضت سوادآموزی به قانون تعیین تکلیف معلمان حق‌التدریس تعداد زیادی از نهضتی‌ها زیرمجموعه این قانون قرار گرفتند، افزود: این در حالی بود که آموزش و پرورش به این نیروها نیازی نداشت، در نتیجه ناچار شد تعدادی از معلمان حق‌التدریس و هیچ یک از آموزشیاران نهضت را جذب نکند.

ظرفیت جذب آموزش‌وپرورش ۲۵هزار نفر است

این نماینده مجلس با بیان اینکه ظرفیت جذب آموزش و پرورش در حال حاضر ۲۵ هزار نفر است، عنوان کرد: مجموع نیروهای حق‌التدریس و نهضت به ۸۰ هزار نفر می‌رسد. این در حالی است که آموزش و پرورش به این تعداد نیرو نیازی ندارد. بنابراین نمایندگان در پی بررسی‌های بسیار درباره معلمان حق‌ التدریس تصمیم گرفتند، این افراد به‌دلیل محدود بودن تعداد، فعالیت همزمان در مدارس در کنار معلمان رسمی و نیاز مدارس به‌وجود آنها، ابتدا در دانشگاه فرهنگیان دوره یک ساله آموزشی را گذرانده و در نهایت پس از قبولی در یک آزمون مجزا در طول برنامه ششم توسعه در استان‌های مختلف، بر اساس اعلام نیاز سازمان استخدامی به تفکیک دوره و جنس و… با عنوان معلم استخدامی مشغول به‌کار شوند. به گزارش خانه ملت، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس توضیح داد: تعداد این افراد چندین برابر حق‌التدریسان بود و آموزش و پرورش نتوانست آمار دقیقی از آ‌نها دهد، ضمن آنکه هنوز درباره اینکه یک آموزشیار با آموزش چه تعداد دانش‌آموز چنین عنوانی را کسب می‌کند به توافق نرسیده‌اند، با این وجود، نمایندگان درباره آنها تصمیم گرفتند که ابتدا از آنها صرفا بر اساس نیاز آزمون گرفته شود و سپس در دانشگاه فرهنگیان دوره یکساله بگذرانند تا پس از گذراندن دوره آموزشی، آنها نیز بر اساس اعلام نیاز سازمان استخدامی به تفکیک سن، جنس، رشته و استان استخدام شوند.

شورای نگهبان استخدام معلمان را ردکرد

در روزهای اخیر شورای نگهبان طرح استخدامی معلمان حق‌ التدریس را به دلیل بار مالی رد کرد، البته سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس می‌گوید که این بند را اصلاح می‌کنیم و مجدد برای شورای نگهبان ارسال خواهیم کرد. با رد شورای نگهبان؛ تکلیف استخدام معلمان حق‌التدریس چه می‌شود؟ حمایت میرزاده درباره رد طرح استخدامی معلمان حق‌ التدریس از سوی شورای نگهبان اظهار کرد: معمولا طرح‌هایی را که تهیه‌ می‌کنیم، ایراداتی از سوی شورای نگهبان به آن گرفته می‌شود. شاید نوع نگارش ما باعث شده که شورای نگهبان این برداشت را داشته باشد که این اشکال را رفع کرده و با استنادات قانونی دیگر طرح را تهیه خواهیم کرد. به گزارش تسنیم، او افزود: پرونده تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس بسته نشده است و کمیسیون آموزش پس از اصلاح مجدد آن را به هیات رئیسه ارسال کرده و پس از طرح در صحن علنی مجلس و تایید به شورای نگهبان ارسال می‌شود که پس از تایید این شورا قابلیت اجرایی می‌یابد. سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: پس از تایید شورای نگهبان، دولت سه ماه فرصت دارد تا طرح مربوط به استخدام این گروه را تهیه کند و بدیهی است که این مساله برای سال تحصیلی جدید محقق نمی‌شود.

کشور با کمبود معلم مواجه است

نماینده کرج در مجلس گفت: با توجه به کمبود ۴۰ – ۵۰ هزار معلم در کشور با اخذ مجوز از دولت، آموزش و پرورش می‌تواند به استخدام نیرو بپردازد. عزیز اکبریان درباره آخرین وضعیت استخدامی و اشتغال با توجه به طرح به‌کارگیری بازنشستگان افزود: یکی از چالش‌های کمبود نیرو به آموزش و پرورش باز می‌گردد و شهر کرج با کمبود سه هزار معلم و کل کشور با کمبود ۴۰ -۵۰ هزار معلم مواجه است. او با اشاره به اینکه در قانون ذکر شده است که ورودی معلمان باید از دانشگاه فرهنگیان باشد، افزود: دانشگاه فرهنگیان نیز تعداد معلمانی که می‌تواند وارد نظام آموزشی کند، محدود بوده و نمی‌تواند این کمبود را جبران کند. این نماینده مجلس اظهار کرد: طی جلسه‌ای با وزیر آموزش و پرورش تصمیم بر این شد از طریق دولت و برگزاری آزمون برای کمبود اقدام شود، چرا که این مساله نیازی به مجوز مجلس ندارد، بنابراین با اخذ مجوز از دولت آموزش و پرورش می‌تواند به استخدام نیرو بپردازد. اکبریان با اشاره به اینکه مدارک تحصیلی مورد نیاز باید احصا و آمار نیروها تعیین شود، تصریح کرد: با گذراندن دوره‌های آموزشی نیروهای استخدام شده می‌توانند برای حضور در فضاهای آموزشی آماده شوند، اما‌ای کاش این اتفاق پیش‌تر صورت می‌گرفت. به گزارش راه دانا، این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه چیزی که در ایران زیاد مهم نیست زمان است، گفت: بی‌خیالی در کشور ما یک آفت است.

آرمان امروز

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا