گوناگون

روسیه خواستار بررسی خروج آمریکا از برجام در شورای امنیت شد

«دیمیتری پولیانسکی» معاون نماینده روسیه در سازمان ملل متحد خواستار بررسی موضوع خروج آمریکا از برجام در شورای امنیت این سازمان شد….

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، وی در جلسه روز سه شنبه این شورا با اشاره به نشستی که برای ۲۶ سپتامبر (۴ مهر) با موضوع ایران در نظر گرفته شده است، گفت: شدیدا امیدواریم که جنبه‌های مرتبط با خروج آمریکا از برجام در این نشست مورد بررسی قرار گیرد.
نماینده روسیه تاکید کرد که هر موضوعی که با ایران مرتبط است، تنها در چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که پیروی برجام به تصویب رسید، قابل بررسی خواهد بود.
به گفته دولت آمریکا، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور قصد دارد که ریاست نشست مورد اشاره در این شورا را بر عهده بگیرد. این کشور از ابتدای ماه جاری، به کرسی ریاست دوره ای شورای امنیت تکیه زده است.
«نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد هم روز سه شنبه با اشاره به همین نشست، اتهام‌هایی را متوجه فعالیت‌های منطقه‌ای ایران کرد.
وی مدعی شد: ما به این دلیل ایران را دوباره تحریم کرده ایم که مرتکب نقض قطعنامه ها شده اند. احساس می کنیم این حق را داریم که کشورها را به دلایل مختلف تحریم کنیم.
هیلی در شرایطی از نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سخن می‌گوید که دولت آمریکا با ترک برجام و دهن‌کجی به جامعه بین المللی، قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا را زیر پا گذاشته است.
رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت ماه از برجام خارج شده و بازگشت تحریم های هسته ای علیه ایران را اعلام کرده بود. این اقدام محکومیت جامعه جهانی از جمله هم پیمانان اروپایی واشنگتن را به دنبال داشت و طرف های دیگر این توافق برای تداوم اجرای آن وارد گفت وگو با ایران شدند.
از جمله موارد مهمی که تاکنون برای تقویت روابط تجاری تهران و اروپا مورد بررسی قرار گرفته، تشکیل یک نظام پرداختی مستقل از اقتصاد آمریکا است.
به تازگی «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان در این رابطه گفته بود: تقویت خودمختاری اروپا با ایجاد کانال های پرداخت مستقل از ایالات متحده و تاسیس نهاد مالی اروپایی و نظام سوئیفت بدون وابستگی، کاملا ناگزیر و ضروری است.
پس از آن خبرگزاری اسپوتنیک هم به نقل از منابع خود در اتحادیه اروپا، از تلاش‌ها برای ایجاد نظامی پرداختی شبیه سوئیفت خبر داد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا