اخبار

اجلاس سه جانبه تهران

رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین رؤسای جمهور ترکیه و روسیه برای شرکت در نشست سران روسیه، ترکیه و ایران وارد تهران شدند. قرار است روحانی و اردوغان پیش از آغاز نشست سران با یکدیگر دیدار کنند. پوتین نیز قرار است با رهبر جمهوری اسلامی دیدار داشته باشد…

به گزارش سایت زمانه،نشست سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه جمعه ۷ سپتامبر/ ۱۶ شهریور در سالن اجلاس سران تهران برگزار می‌شود. خبرنگاران در مدیاسنتر سالن اجلاس مستقر شده‌اند.

وزیران دفاع و خزانه ترکیه، اردوغان را در سفرش به تهران همراهی می‌کنند. علاوه بر بحران سوریه، هر سه کشور تحت تحریم اقتصادی ایالات متحده آمریکا قرار دارند. لیر ترکیه در هفته‌های گذشته ۴۰ درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده، ریال ایران ۱۴۰ درصد. روبل روسیه هم تحت تأثیر قرار گرفته است.

دیدار پوتین و اردوغان

ولادیمیر پوتین ابتدا به دیدن رجب طیب اردوغان رفت. او پس از این دیدار با حسن روحانی دیدار و گفتگو می‌کند.

«نشست تهران؛ انتخاب بین صلح یا خشونت»

ایلنور جِویک، مشاور ارشد اردوغان در روزنامه «صباح» ترکیه نوشته است: «نشست تهران می‌تواند صلح و آشتی در سوریه ایجاد کند و یا می‌تواند ظرفیت‌های ناشی از خشونت‌های بی‌پایان را که عمدتاً توسط رژیم اسد پیش رانده شده، تقویت کند.»

اردوغان با روحانی دیدار کرد

رجب طیب اردوغان پس از ورود به تهران با حسن روحانی دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار رؤسای جمهور دو کشور بر توسعه و تعمیق روابط فیمابین و مبارزه با تروریسم در خاورمیانه تأکید کردند. با پیوستن پوتین به روحانی و اردوغان در سالن اجلاس سران تهران اجلاس سه جانبه تهران درباره سوریه آغاز می‌شود.

سند نشست سه‌جانبه تهران درباره سوریه

جابری انصاری، دستیار ویژه وزیر امور خارجه ایران گفته است سند نشست سه‌جانبه تهران درباره سوریه در پی گفت‌وگوهایی که هیئت‌های سه کشور در سطح نمایندگان ارشد در تهران داشتند، نهایی شده و در صورت تأیید رؤسای‌ جمهوری سه کشور به‌عنوان سند اجلاس تهران منتشر خواهد شد.

«این سند تقریباً همه موضوعات فعلی مرتبط با تحولات سوریه و تلاش‌هایی که در روند آستانه و صلح سوریه تاکنون توسط سه کشور ایران، روسیه و ترکیه انجام شده را در برخواهد داشت. تأکید بر ادامه رویارویی با تروریسم، بازگشت آوارگان و تأکید بر ضرورت ساماندهی آنها و همچنین موضوع بازداشت‌شدگان و مفقودان جنگ سوریه از موضوعات مطرح شده در سند نهایی نشست سه‌جانبه تهران است. در این سند ایجاد کمیته خاصی برای رسیدگی به این موضوعات و تسهیل تبادل به نام «کمیته تبادل»، نیز پیش‌بینی شده‌ است.»

بهرام قاسمی: فقط سوریه موضوع اجلاس تهران نیست

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نوشته است:

«نشست روسای جمهور ایران، ترکیه و روسیه در تهران به ویژه از این رو که هر سه کشور با جاه‌طلبی و زیاده‌خواهی یک قدرت بزرگ، ولی بی‌منطق فرامنطقه ای مواجه‌اند، از اهمیت مضاعفی برخوردار است.

«در برهه حساس کنونی که سه کشور ایران و روسیه و ترکیه با چالش‌های مشابه و تهدیدات مشترک از سوی قدرت‌های زورگوی فرامنطقه‌ای مواجه‌اند بی شک استمرار تعامل و همکاری دو و سه و چندجانبه به یک ضرورت اساسی تبدیل شده است.»

دور دوم گفت‌وگوهای ظریف و چاووش‌اوغلو

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه روز گذشته برای شرکت در اجلاس سران سه کشور وارد تهران شد و بعد از ظهر پنجشنبه با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. آن‌ها روز جمعه دور دوم گفت‌وگوهای خود را آغاز کردند.

حمله نظامی به ادلب

دولت اسد اعلام کرده که ۱۰ سپتامبر حمله نظامی به استان ادلب در شمال سوریه را آغاز می‌کند. اجلاس سه‌جانبه تهران سرنوشت ادلب، به عنوان آخرین استانی که در دست شورشیان مخالف اسد است را معلوم می‌کند.

در ادلب و حومه سه میلیون نفر زندگی می‌کنند. نیمی از ساکنان ادلب غیر مسلح‌اند و بر اساس توافق ایجاد مناطق کاهش تنش، از استان‌های دیگر سوریه به این منطقه منتقل شده‌اند. ۱۰ هزار نفر از شبه نظامیان تحریر شام نیز در ادلب مستقرند.

اجلاس تهران، سومین نشست سران کشورهای روسیه، ایران و ترکیه درباره بحران سوریه است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا