بین‌المللی

چهارمین شب اعتراضات خونین بصره

ادامه اعتراضات خشن در بصره با ۹ کشته و ۱۰۴ زخمی؛ شامگاه پنجشنبه ۶ سپتامبر/ ۱۵ شهریور صدها تن از معترضانِ بصره در اعتراض به مشکلات معیشتی و فساد اقتصادی، به استانداری شهر، دفاتر احزاب و به پایگاه عصائب اهل حق (شبکه خزعلی) حمله کردند. در درگیری با مأموران امنیتی ۱۰ تن از معترضان کشته و ده‌ها نفر مجروح شدند….

معترضان به شوری و کمبود آب آشامیدنی، کمبود امکانات کافی برای گذران زندگی در مناطق نفت‌خیز و بیکاری و تنگناهای معیشتی و همچنین به فساد در دستگاه‌های دولتی معترض‌اند. دور تازه‌ای از اعتراضات جنوب عراق از شنبه گذشته آغاز شده. در مراسم تشییع یاسر مکی که جان خود را در درگیری با مأموران امنیتی از دست داد، اعتراضات خشونت‌آمیز شد. سه‌شنبه گذشته معترضان با پرتاب کوکتل مولوتوف طبقه سوم استانداری بصره را آتش زدند و روز گذشته هم بزرگراه بصره – بغداد و جاده بصره به ام قصر را مسدود کردند و سبب شدند که بندر ام قصر تعطیل شود. دولت عبادی منع رفت و آمد اعلام کرده بود اما بعد از ساعتی منع رفت و آمد را لغو کرد.

معترضان شامگاه گذشته به چندین ساختمان دولتی از جمله به استانداری بصره حمله کردند، ساختمان استانداری را به آتش کشیدند و سپس به دفتر حزب الدعوه، دفتر حزب شورای اسلامی و دفتر سازمان بدر یورش بردند. در درگیری با مأموران امنیتی دو نفر از معترضان هنگام حمله به دفتر سازمان بدر کشته شدند.

معترضان سپس به مقر عصائب اهل حق (شبکه خزعلی) از مهم‌ترین گروه‌های شبه‌نظامی شیعه طرفدار ایران حمله کردند و آنگاه به دفتر حزب حکمت ملی عراق یورش بردند و به خانه رئیس شورای استان بصره.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که برخلاف انتظار، با تاریک شدن هوا از مأموران امنیتی چندان نشانی در سطح شهر بصره مشاهده نمی‌شد. بندر ام قصر هم تحت تأثیر اعتراضات همچنان تعطیل است. از این بندر، گندم، انواع روغن‌های گیاهی و قند و شکر وارد عراق می‌شود و از اینجا به سراسر این کشور توزیع می‌گردد.

مقتدی صدر، رهبر ائتلاف سائرون در نطقی که روز گذشته به مناسبت سومین روز ناآرامی‌های بصره در تلویزیون عراق ایراد کرد، گفت دولت عراق یا می‌بایست در اجلاس فوق‌العاده پارلمان شرکت کند و پاسخگوی ناآرامی‌های باشد، یا استعفا دهد.

مقتدی صدر، رهبر ائتلاف سائرون در پیامی در توییتر از معترضان خواسته است از «کرامت انسانی» خود دفاع کنند.

۹۵ درصد درآمد نفتی عراق به صدور نفت از بصره وابسته است.

حیدر عبادی که تلاش می‌کند تحت حمایت آمریکا مجدداً نخست‌وزیر عراق شود اما مرجعیت شیعه به او توصیه کرده کناره‌گیری کند، دستور داده که قتل یاسر مکی و سایر معترضانی که جان خود را در اعتراضات بصره از دست دادند بررسی شود.

جان کوبیس، نماینده ویژه سازمان ملل در عراق از مقامات امنیتی عراق خواسته است از اعمال خشونت نسبت به معترضان خودداری کنند و با آن‌ها در گفت‌وگو بمانند. کوبیس از پارلمان عراق هم خواسته است هرچه سریع‌تر زمینه‌های تشکیل دولت جدید را فراهم بیاورد.

***

ادامه اعتراضات خشن در بصره با ۹ کشته و ۱۰۴ زخمی

اعتراضات خشونت بار جدید در بصره در جنوب عراق وارد سومین روز خود می شود.

کمیسیون حقوق بشر عراق آمار آسیب های مردمی در استان بصره را ۹ کشته و ۱۰۴ زخمی اعلام کرد که ۱۱ از زخمی ها از نیروهای امنیتی هستند. .

این کمیته همچنین در بیانیه روز پنجشنبه خود نسبت به افزایش خشونت در اعتراضات مردمی استان بصره که با هدف رسیدن به حقوق به حق مردم انجام می شود، ابراز نگرانی کرد.

‘مهدی التمیمی’ رئیس کمیته حقوق بشر استان بصره نیز گفت: اعتراضات مردمی روز گذشته بصره یک کشته و ۲۵زخمی بر جای گذاشت که آسیب برخی از آنها جدی و خطرناک است.

التمیمی همچنین افزود: دولت باید یک راهکار جدی برای حل مشکلات بصره اتخاذ کند و با قاتلان و آسیب زنندگان به معترضین برخورد کند.

به آتش کشیده شدن چندین ساختمان دولتی و بستن موقت چند جاده اصلی و فرعی از جمله جاده بصره – العماره (استان میسان) از جمله اتفاقات بصره در جریان اعتراضات روز چهارشنبه گزارش شده است.

گزارش برخی رسانه ها حاکی است برخی معترضان در بصره روز چهارشنبه به ساختمان برخی احزاب سیاسی حمله کردند اما نیروهای امنیتی توانستند در چند مورد مانع ورود آنها شوند.

همچنین معترضین دفتر ‘اسعد العیدانی’ استاندار بصره و معاون وی را در اعتراض به نابسامانی اوضاع بصره به آتش کشیدند.
این گزارش ها همچنین حاکی از شلیک پراکنده گلوله به سمت ساختمان استانداری از خیابان های اطراف است.

به آتش کشیده شدن ساختمان فرمانداری شهرستان ‘ابی الخصیب’ و شورای محلی و چند اداره دولتی دیگر از تحولات روز چهارشنبه در جریان اعتراضات در بصره به شمار می آید.

در همین راستا رسانه های عراق از تجمع و برپایی راهپیمایی های مردمی با هدف حمایت و اعلام همبستگی با اعتراضات مردمی بصره، در استان های بابل و بغداد خبر داد.
ایرنا

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا