اخبار

دادگاه اخلالگران اقتصادی، نمایشی سطحی است نه مبارزه جدی با مفسدان

جعفرزاده‌ایمن‌آبادی: دادگاه اخلالگران اقتصادی، نمایشی سطحی است نه مبارزه جدی با مفسدان، برای افراد بالادستی مشکلی پیش نمی‌آید، کف جامعه به این نوع برخورد‌ها می‌خندند. غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی در گفتگو با رویداد۲۴ و در ارزیابی خود از دادگاه مفسدان اقتصادی که در حال برگزاری است، گفت: چندی پیش آقای اژه‌ای به فراکسیون مستقلین مجلس آمدند و در این رابطه توضیحاتی دادند. ایشان گفتند ما نظر رهبری برای ورود به موضوع برخورد با مفسدان اقتصادی را گرفتیم، از این‌رو به سراغ مجلس نیامدیم، چون فرایند مجلس طولانی است. البته من این را نمی‌پذیرم، چون ایشان می‌توانست به مجلس بگوید ما عجله داریم و نمایندگان هم فوری موضوع را بررسی و قانون آن را تصویب می‌کردند...

او در ادامه افزود: در خصوص مفاسد اقتصادی، آقای اژه‌ای خیلی از مطالب را عنوان کرد و توضیحاتی مفصلی داد، ولی حقیقتاً نمایندگان خیلی اقناع نشدند، زیرا نمی‌توانیم بگوییم همه تقصیر‌ها متوجه دولت است. در مباحث اقتصادی که در کشور بوجود آمد هر سه قوه مقصر بودند. حتی ما نمایندگان اگر نقش نظارتی خود را درست انجام می‌دادیم و اشکالات را در زمان خود حل می‌کردیم شاهد بروز چنین چالش‌هایی نمی‌بودیم.

نماینده رشت در پاسخ به اینکه این دادگاه‌ها را چقدر جدی می‌بینید، گفت: این دادگاه‌ها و برخورد‌های اخیر را اصلاً شفاف‌سازی و مبارزه جدی با مفسدان اقتصادی نمی‌دانم و بیشتر یک نمایش سطحی است. اکنون بازخورد جامعه هم مشخص است و مردم اصلاً این نوع رسیدگی و برخورد را قبول ندارند و فکر می‌کنند این پرونده هم قرار است مثل پرونده‌های قبلی بسته شود.

جعفرزاده‌ایمن آبادی در خصوص اینکه نزدیکان متخلفان گفته‌اند عده‌ای پشت این پرونده‌ها بودند و به آن‌ها گفتند نگران نباشید، خاطرنشان کرد: معمولاً همین شکلی است. در مباحث قاچاق کالا و مواد مخدر هم همیشه افرادی که دم دست هستند مورد برخورد واقع می‌شوند و افراد بالادستی خیلی مشکلی برایشان پیش نمی‌آید. انتظار ما این است که همیشه با پشت صحنه‌ها برخورد جدی شود که متاسفانه این اتفاق نمی‌افتد. وقتی آقای اژه‌ای می‌گویند که سردسته این افراد یک جوان ۲۷ ساله بود بدانید که چقدر آدرس ما غلط است.

وی با اشاره به اینکه مجلس قدرت لازم را برای برخورد با مفسدان اقتصادی ندارد، گفت: ما در مجلس دیوان نداریم و نهایتاً کمیسیون اصل نود می‌تواند موضوع را رسیدگی کند که آن‌ها هم خیلی اختیارات قانونی ندارند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در پایان اظهار داشت: اگر امروز به کف جامعه برویم مردم به نوع برخورد‌ها می‌خندند. اینکه ۱۶ نفر دستگیر شوند و بگوییم مجموعاً ۳۰۰ میلیارد تومان فساد اقتصادی صورت گرفته بعد از طرفی هزاران هزار میلیارد تومان پول جابجا شود و مشخص نشود چرا، نشان از این دارد که خیلی اقدامی جدی و جامعه‌پسندی رخ نداده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا