ورزشی

پاروی بی‌قایق

ورزشکاران قایقرانی به دلیل حقوق پایین خود قصد دارند از دنیای حرفه‌ای خداحافظی کنند.ورزشکاران این رشته درآمدی بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تومان دارند درحالی‌که حدود یک میلیون تومان هزینه خرید مکمل‌هاست و آن‌ها هرگز نمی‌توانند از این راه درآمدی کسب کنند.

«پیش‌بینی ما دست‌کم دو مدال طلا در جاکارتاست» این گفته‌های غلامرضا امینی، رییس فدراسیون قایقرانی در نشست خبری پیش از مسابقات جاکارتاست. گفت و گویی که سایت ایسنا آن را بازتاب داده اما امینی به «قانون» می‌گوید هرگز چنین حرفی را نزده است. ایران در کایاک، رویینگ و قایقرانی هرگز به مدال طلا دست پیدا نکرد اما موفق شد چند مدال نقره و برنز توسط مهسا جاور، مریم کرمی، مریم امیدی پارسا، نازنین رحمانی، نازنین ملایی، پریسا احمدی، محمد نبی رضایی، تیم‌چهار نفره مردان آب‌های آرام و هدیه کاظمی به دست بیاورد. شکست محسن شادی نیز در حالی اتفاق افتاد که این ورزشکار مدت‌ها دور از میادین بود و به دلیل مشکلاتی که داشت از تیم‌ملی کناره‌گیری کرد اما در نهایت به تیم‌ملی بازگشت تا بتواند مدالی کسب کند که در این راه ناکام بود. بحث درآمدهای اندک ورزشکاران قایقرانی یکی از مهم‌ترین نکات در این باره است.

آن‌ها در گفت‌وگوهای خصوصی با گلایه از وضعیت فدراسیون عنوان می‌کنند که قصد کناره‌گیری از این ورزش را دارند. جالب است بدانید ورزشکاران این رشته درآمدی بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تومان دارند درحالی‌که حدود یک میلیون تومان هزینه خرید مکمل‌هاست و آن‌ها هرگز نمی‌توانند از این راه درآمدی کسب کنند. قایقرانی ایران این روزها درگیر یک اتفاق مهم دیگر است، انتخابات فدراسیون که پیش از بازی‌های آسیایی جاکارتا به تعویق افتاد، به زودی برگزار خواهد شد و این رشته پرمدال در بازی‌های بین‌المللی، رییس جدید خود را می‌شناسد هرچند که ممکن است امینی دوباره سرپرست فدراسیون شود. سید شروین اسبقیان، مدیرکل دفتر امور مشترک فدراسیون‌ها و باشگاه‌ها در این باره می‌گوید: «در خصوص انتخابات فدراسیون قایقرانی منتظر نتیجه استعلام‌ها هستیم. هنوز از مراجع ذی‌ربط جوابی برای استعلام‌ها نیامده به همین دلیل همان زمان انتخابات را لغو کردیم». وی همچنین درباره انتخاب سرپرست برای فدراسیون قایقرانی و اینکه احتمال دارد امینی به عنوان سرپرست انتخاب شود، اظهار داشت: «اگر تا یکی، دو روز آینده زمان انتخابات فدراسیون قایقرانی مشخص نشود، احتمال دارد سرپرست انتخاب شود اما درباره سرپرستی امینی باید بگویم این موضوع از اختیارات وزیر ورزش است». به هر حال نگاهی به عملکرد فدراسیون قایقرانی نشان می‌دهد امینی هرگز مدیر موفقی در این رشته نبوده و با وجود تلاش‌ها برای گرفتن امکانات بیشتر، هیچ‌گاه نتوانسته در این زمینه موفق ظاهر شود.

غلامرضا امینی، احمد دنیامالی، محسن میلاد، عمران پورعسگر، علیرضا سهرابیان، فاطمه حسنی و فرحناز امیرشقاقی از نامزدهای انتخابات فدراسیون قایقرانی هستند. براساس شنیده‌های «قانون»، احمد دنیا مالی و فرحناز امیرشقاقی از جمله افرادی هستند که وزارت ورزش و جوانان حمایت بیشتری از آن‌ها می‌کند و به نظر می رسد یکی از این دو نفر، رییس بعدی فدراسیون خواهد بود. وضعیت فدراسیون قایقرانی، سوژه امروز پرونده «قانون» است، فدراسیونی که در بازی‌های آسیایی عملکرد مورد انتظار را نداشت و در آستانه تغییر و تحول قرار دارد.
محمد آقایی‌فرد-روزنامه قانون

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا