حقوق بشر

کمال احمد‌نژاد، زندانی سیاسی کُرد اعدام شد

کمال احمد‌نژاد سحرگاه دوشنبه ۱۹ شهریور به اتهام «عضویت در احزاب کُردی مخالف نظام» و «قتل یک عضو سابق سپاه»با وجود ابهامات موجود در پرونده‌اش در زندان میاندوآب به دار آویخته شد.

مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان
کمال احمدنژاد از اهالی روستای گامیشگولی میاندوآب در اواخر پاییز سال ۹۴ به همراه پنج تن دیگر به نامهای «هلمت عبدالهی»، «میلاد عبدی»، «سعید سیاهی»، «سلیمان کری» و «مصطفی طه‌زاده» و به اتهام «عضویت در یکی از احزاب کرد مخالف نظام» و «قتل هاشم زینالی عضو سابق سپاه پاسداران» بازداشت و طبق اطلاع خانواده‌‌اش، تحت شکنجه وادار به اعتراف شد.
اعدام وی در حالی صورت گرفت که نقایصی در پرونده وجود داشته و برخی از این افراد، هنگام حادثه در محل دیگری بوده‌ و طبق اطلاع خانواده‌‌‌هایشان، در دادگاه هم اعلام کرده بودند که هنگام وقوع حادثه در محل دیگری بوده‌اند.

نهایتا‌ دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، در روز یکشنبه ۲۸ شهریور ۹۵ سعید سیاهی، هلمت عبدالهی، میلاد عبدی، سلیمان کری، مصطفی طه زاده و کمال احمدنژاد را محاکمه کرد که متعاقبا کمال احمدنژاد به اعدام و بقیه‌ی افراد هم هرکدام به ۱۵ سال حبس محکوم شدند.
احمدنژاد اما هشت ماه پیش و در اولین روزهای سال جاری میلادی با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به نهادهای حقوق بشر و گزارشگر ویژه سازمان ملل، از شکنجه‌های بازجویان امنیتی برای انجام مصاحبه تلوزیونی با شبکه پرس تی‌وی خبر داد و تاکید کرد که اعترافاتش ساختگی و سناریوسازی نهادهای امنیتی برای قربانی کردن او بوده است.

او در بخشی از نامه خود خطاب به عاصمه جهانگیر، گزارشگر وقت سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران نوشته بود:

«شدت شکنجه‌ها هر روز بالا می‌رفت. شکنجه‌ها از مشت و لگد گذشته بود و آویزان کردن، شلاق با کابل و در نهایت شوک الکتریکی و تهدید به آوردن همسرم به اداره اطلاعات و همچنین توهین و فحاشی به خودم و خانواده‌ام. هر چه انکار می‌کردم که من از این موضوع بی‌خبرم، شنکجه‌گر بر شدت شکنجه‌هایش می‌افزود و در نهایت به جرمی که نکرده بودم معترف شدم و مجبور شدم مصاحبه‌ای اجباری با فشار و شکنجه و در نهایت با تهدید به مرگ، با شبکه پرس‌ تی وی انجام دهم.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا