فرهنگی

عدالتخانه میخواهیم

فرهاد میثمی: : ” امکان تغییر جز با عزم راسخ همگی ما و پایداری جمعی مدنی در طرح پیگیرانه ، مسالمت جویانه و البته گاه هزینه بردار مطالبات به حق مان فراهم نخواهد شد .نیک میدانم که در طی این تلاشها ،همگی ما گامی به یک پیروزی مرحله ای دیگر برای همه – حتی برای حریف مان – نزدیک تر خواهیم شد ( گفتم برای همه ، چرا که معتقدم به نظر اکثریتی از دستگاه امنیتی حاکمیتی نیز رویه ی قضایی مبتنی بر لیست « وکلای حکومتی » مقبول و عادلانه نیست همچنان که قاضی بازپرس پرونده ام ، خود ضمن گفت و گو با من اذعان داشت که خودش هم با وجود چنین لیستی موافق نیست ! ) پس جا دارد در کنار هم ، با صبوری و پایداری در این مسیر پیش آمده در مسیر غیر همگانی تلاش کنیم .اگر چه نیروی‌اراده ی جمعی ما خود به اند ازه ی کافی بزرگ خواهد بود ، اما ضمنا شک ندارم که در این میان حتی کسانی از اردوگاه حریف نیز – هر یک به شیوه ی خویش – در آینده به تحقق این هدف کمک خواهند…

بیش از دوماه از بازداشت فرهاد میثمی می گذرد. گفته می شود دلیل بازداشت این فعال مدنی مخالفت با قانون حجاب اجباری و فعالیت در این راستا بوده است. میثمی از فردای روز بازداشت خود توسط وزارت اطلاعات دست به اعتصاب غذا زد. با وجود درخواست های مکرر برای شکستن اعتصاب غذا اما این فعال مدنی در بند در سی‌ و هفتمین روز اعتصاب غذا اعلام کرد که در آستانه‌ی ورود به مرحله‌ی اعتصاب غذای خشک است.

میثمی همچنین از دوستان خود در خارج از زندان خواسته است تا از او تقاضای شکستن اعتصاب غذا را نکنند، و در مقابل پیگیر بلکه خواسته های مطرح شده در نامه‌ای که نگاشته است باشند.

میثمی در نامه خویش دلایل اعتصاب غذا را “تن ندادن به رویه ی قضایی یکطرفه و ناعادلانه ، بدون امکان« دفاع معنادار » و بدون امکان انتخاب « وکیل مستقل» ذکر کرده است.

این فعال مدنی در پایان نامه‌ی خویش نوشته است: ” امکان تغییر جز با عزم راسخ همگی ما و پایداری جمعی مدنی در طرح پیگیرانه ، مسالمت جویانه و البته گاه هزینه بردار مطالبات به حق مان فراهم نخواهد شد .نیک میدانم که در طی این تلاشها ،همگی ما گامی به یک پیروزی مرحله ای دیگر برای همه – حتی برای حریف مان – نزدیک تر خواهیم شد ( گفتم برای همه ، چرا که معتقدم به نظر اکثریتی از دستگاه امنیتی حاکمیتی نیز رویه ی قضایی مبتنی بر لیست « وکلای حکومتی » مقبول و عادلانه نیست همچنان که قاضی بازپرس پرونده ام ، خود ضمن گفت و گو با من اذعان داشت که خودش هم با وجود چنین لیستی موافق نیست ! ) پس جا دارد در کنار هم ، با صبوری و پایداری در این مسیر پیش آمده در مسیر غیر همگانی تلاش کنیم .اگر چه نیروی‌اراده ی جمعی ما خود به اند ازه ی کافی بزرگ خواهد بود ، اما ضمنا شک ندارم که در این میان حتی کسانی از اردوگاه حریف نیز – هر یک به شیوه ی خویش – در آینده به تحقق این هدف کمک خواهند کرد ”

از همین رو جمعی از فعالان مدنی و سیاسی شب گذشته در توییتر با استفاده از هشتک های #عدالتخانه_میخواهیم و #اعتصاب_میثمی تلاش کردند تا پیام میثمی را در فضای مجازی به گوش مسوولان برسانند.

به گزارش کلمه تعدادی از این توییت ها را باهم میخوانیم:

شهبانو امانی: عدالتخانه نخستین مطالبه تجدد خواهان ایرانی بود، به اجرای دقیق قانون بازگردیم، آستانه تحمل مقامات قضایی در شرایط حساس باید در بالاترین حد خود باشد عدالت و رأفت مهمترین شاخصه #قوه_قضاییه وحفظ جان زندانی وظیفه قوه قضاییه است.

ضیا نبوی: مسئولان محترم! باور کنید امثال فرهاد میثمی باری را به دوش کشیده‌اند که شما می بایست از زمین بردارید! یاری به کنار، لطفاً مانع از آزارش شوید!

مریم عبدی: بیش از ۱۰۰ سال پس از صدور فرمان مشروطه فرهاد میثمی اعتصاب‌ غذا کرده که کو عدالت‌خانه؟ که اگر دادرسی عادلانه‌ای بود امشب زانیار، لقمان، رامین هم زنده بودند. اگر بود…

ژیلا بنی یعقوب: از خواسته های فرهاد میثمی رویه ی قضایی عادلانه با تاکید بر « دفاع معنا دار » است. رویه قضایی عادلانه با دادگاههای علنی و منصفانه می خواهیم تا لقمان زانیار ها اعدام نشوند.

مهدی قدیمی: جرمش چیه؟ با حجاب اجباری مخالفه و طرفدار حجاب اختیاری وکیلش کیه؟ هرکی قوه قضاییه صلاح بدونه. برای اینکه این ساده‌ترین حقوق رو داشته باشه، اعتصاب غذا کرده. اینجا جزیره ثبات وبرج بلند دموکراسی است. هرچه فریاد دارید برسر آمریکا بکشید.

امید بلاغتی: وقتی دکتر میثمی را دستگیر می‌کنید و صدایش را نمی‌شنوید چند پیغام به جامعه می‌فرستید: نشان می‌دهید با نخبگان این سرزمین عناد دارید. نشان می‌دهید منتقدین اهل مدارا و گفت‌وگو را برنمی‌تابید و نهایتا اثبات می کنید اصلاح ناپذیرید!تک‌تک این پیام‌ها برای ضدمنافع ملی است.

مجید دری: صداى ما از پس صد و اندى سال پیش مى آید. از زمان مشروطه. عدالتخانه میخواستیم و گویى استبداد زورش بیشتر است. اما تا برآورده شدنش از پاى نخواهیم نشست.دکتر فرهاد میثمی دراعتصاب است و خواسته اش، عمومى و انسانیست بشنوید(با گوش ناشنوایى تان)

ریحانه طباطبایی: میثمی به مدنی ترین شکل ممکن مخالفت خود با یک قانون را بیان کرده بود،اما بازداشت شد،حال در زندان اعتصاب غذا کرده،این اعتصاب نه برای خود که برای حقوق تمام زندانی هاست، برای دادگاه های علنی و حقیقی،برای حق وکیل،برای اصلاح رویه قضایی و …هست

سارا خرم: فرهاد میثمی رو تا قبل از بازداشت نمیشناختم ولی در این مدت جز عدالتخواهی و صلح‌جویی ازش نشنیدم خواسته او روند دادرسی عادلانه است و به‌خاطر این از جانش گذشته و در اعتصاب به سر میبره کاش تا دیر نشده گوش شنوایی پیدا بشه

حامد شجاعی: یکصد و سیزده سال پس از انقلاب مشروطه، گویا در هنوز بر همان پاشنه قجری می‌چرخد که باید فریاد بزنیم: عدالتخانه میخواهیم. فعالان محیط زیست، فرهاد میثمی، نرگس محمدی و … نمایندگان زندانی جماعتی بزرگ از دگراندیشان ایرانند. با بند و تعزیر، صدایشان ساکت نمی‌شود.

عاطفه نبوی: فرهاد میثمی در ۴۰مین روز اعتصابش«جانانه» در حال پیش‌بردن قطاری که شما برای رانندگی و تضمین به مقصد رسیدن آن انتخاب و منتصب شدید. رویه قضایی عادلانه، امکان دفاع معنادار، امکان انتخاب وکیل مستقل. پس دست بجنبانید تا دیر نشده.

داوود حشمتی: من واقعا نمی فهمم اگر کسی به یک قانون اعتراض داشت چطور باید بیان کنه که قانون شکنی محسوب نشه و از حقوق اساسی برخوردار بشه.

ویدا ربانی: بنا نبود ۴۰ سال پس از انقلاب اسلامی، انقلابی که آرمانش عدالتی چون عدالت حکومت حضرت علی بود، افرادی چون فرهاد میثمی جان خود را وسیله ای برای اجرای رویه های ساده قانونی قرار دهند

تارا سپهری فر: به گواه آنها که اعتصاب میثمی رو از نزدیک میشناسند او از فروتن ترین فعالینی بوده که مستمر و امیدوار برای اصلاح رویه های غلطی که ریشه مشکلات میدونسته میکوشیده. کاش مسئولین توضیح بدن اگر چنین رویه مسالمت جویی تحمل نمیشه یه فرد کجا حق داره برای اصولش بایسته؟

مرضیه: دغدغه درباره میثمی و بقیه گرفتاران این نیست که چون آدمای خوب و درستی‌اند در حقشون جفا شده، مسأله اینه که اگه مجرم هم باشند حقشون دادرسی عادلانه و برخورداری از یک رویه قضایی انسانیه نه این برهوت وحشتناک

سیاوش حاتم: وقتی میگیم مسئولین،دغدغه مردم ندارند همینجاست که جان یک زندانی برای مطالباتش در خطر است و مسئولین مرتبط در سکوت

امیر: واقعا بجز ایران آیا ما کشور دیگری داریم که قوه قضاییه‌اش بگوید فقط همین وکلا می‌توانند از متهمین دفاع کنند؟ بعد میان ادعای می‌کنند دادگاه‌ها عادلانه است و ملت را به مرگ محکوم می‌کنند.

میراقربانی فر: نمایندگان مجلس،معاونت حقوقی ودستیارامور شهروندی رییس جمهور اعتراض حق شهروند است و فرهادمیثمی معترضی است که حق او بند و زندان و حبس نیست. او در پی اصلاح اموری است که نمی خواهید ببینیدکه چگونه کشور را به نابودی می کشاند.

زهرا توحیدی: عدالتخانه میخواهیم! سالها و دهه هاست که برای این خواسته جان و زندگی ها هزینه شده است. #اعتصاب_میثمی نه نخستین و نه واپسین آنهاست. ولی کاش این بار به اتفاق ناگواری نینجامد!

یوسف حسنی تبار: عدالتخانه‌ای که برخلاف وعکس قانون، ضابط نهادی خاص شده فاتحه‌اش را باید خواند عدالتخانه‌ای که متهمانش را در پادگانها تفهیم اتهام می‌کند به عداوتخانه بیشتر میماند دکتر میثمی با روحی بزرگ امیدوار است که مخالفین در آینده به تحقق هدف والایش کمک خواهندکرد

علی ملیحی: متقلبان و دروغگویان به نیت تحمیل منویاتشان درپشت نام قانون سنگر گرفته‌اند. لیکن تلاشی که ماواردآن شده‌ایم مشاجره وتلافی‌جویی نیست.حرکت ما برای اصلاح کشور است. برای رسیدن به چنین هدفی جاداردحتی به جسد قانون احترام بگذاریم #میرحسین_موسوی بیانیه ش ۹
کلمه
به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا