گوناگون

موج نژاد پرستی و راست‌افراطی در اسکاندیناوی

در شرایط کنونی احتمال نزدیک شدن راست‌ میانه با راست افراطی زیاد می‌شود. در دانمارک، اتریش و نروژ، راست‌های میانه عملا با راست افراطی نزدیک شده‌اند، این اتفاق در سوئد هم امکان‌پذیر است.

بار دیگر یک حزب راستگرای افراطی اروپا با رشد بی‌سابقه آرایش ناظران و تحلیل‌گران را بیش از گذشته نسبت به جهت‌گیری سیاسی آرای شهروندان اروپایی نگران کرده است. این‌بار سوئد، شاهد رشد کم نظیر آرای حزب نئوفاشیست و ضدمهاجر دموکرات در انتخابات روز یکشنبه بود. شعار راست‌گرایان افراطی در اروپا یک چیز است: توقف پذیرش مهاجران و افزایش قدرت دولت ملی در برابر اتحادیه اروپا. بعد از فرانسه، ایتالیا، مجارستان و اتریش، این‌بار نوبت سوئد است که شاهد خیزش ملی‌گرایان ضد مهاجر باشد. سوئد تاکنون یکی از مهاجرپذیرترین و مهمان‌نوازترین کشورهای غربی در برابرپناه‌جویان بوده است. اما موج مهاجرت از خاورمیانه و آفریقای شمالی طی سال‌های اخیر و پذیرش بیش از ۱۵۰ هزار پناه‌جو فقط در سال ۲۰۱۵، احساسات بیگانه‌هراسی را در سوئد بسیار گسترش داده است. پاتریک اوبرگ، استاد دانشگاه گوتنبرگ سوئد در مورد حزب دموکرات‌های سوئدی که از سال ۱۹۸۸ با گرایش‌های نئونازی تشکیل شده است، به ایندیپندنت می‌گوید: «طی سال‌های اخیر رفتار این حزب کم‌کم بهنجار تلقی شده است و حالا دیگر مساله مهاجرت به یک دغدغه عمومی بدل شده است. برخی از مسائلی که امروز از سوی سیاستمداران این حزب بهنجار محسوب می‌شود، چهار سال پیش عملا نابهنجار و مشکل‌زا محسوب می‌شد. اما حالا احزاب سنتی هم که قبلا حتی حاضر به بحث در مورد این مسائل نبودند، کم‌کم در حال احتیاط در اجرای سیاست‌های خود هستند.»

سایه دولت اقلیت

تشکیل یک دولت اقلیت در سوئد بی‌سابقه نیست و حتی کابینه حاکم هم محصول یک ائتلاف اقلیت در پارلمان است، اما ورود موثر راست‌گراهای افراطی به سیاست این کشور، قطعا خبر بدی برای این پایگاه قدیمی سوسیال‌دموکرات‌های شمال اروپا و میزبان صدها هزار مهاجر خارجی خواهد بود. حزب دموکرات‌های سوئدی با کسب ۶۲ کرسی از ۳۴۹ کرسی پارلمان سوئد، از یک حزب کوچک در حاشیه به یکی از احزاب تاثیرگذار این کشور بدل شده. تعداد کرسی‌های این حزب از زمانی که در انتخابات سال ۲۰۱۰ با رسیدن به حداقل ۴ درصد آرای عمومی وارد پارلمان شد، بیش از ۳ برابر شده است. ائتلاف حاکم چپ‌گرای سرخ و سبز، با محوریت حزب سوسیال دموکراتیک سوئدی، در این انتخابات فقط ۱۴۴ کرسی کسب کرد؛ یک کرسی بیشتر از راستگرایانی که تحت ائتلاف راست میانه ائتلاف برای سوئد در انتخابات شرکت کردند. برای تشکیل ائتلاف اکثریت و تشکیل دولت در سوئد، هر ائتلاف به ۱۷۵ کرسی نیاز دارد. با ترکیب پارلمان جدید سوئد، اتحادهای سنتی سیاسی در سوئد به‌شدت دستخوش تغییر خواهد شد. حزب حاکم سوسیال دموکرات به رهبری استفان لوون، نخست‌وزیر با کسب ۲۸درصد آرا در این انتخابات، ضعیف‌ترین نتایجش را طی یک قرن گذشته در انتخابات پارلمانی سوئد به دست آورد. حالا استفان لوون که در انتخابات دور گذشته با تشکیل یک ائتلاف اقلیت با حزب سبز توانسته‌بود تشکیل دولت دهد با یک کرسی اختلاف نسبت به ائتلاف راست میانه و ۶۲ کرسی راست افراطی، امید بسیار کمی به تشکیل مجدد دولت دارد.

پیروزی خفیف

روزنامه گاردین در گزارشی از نتایج انتخابات در سوئد می‌نویسد: «با وجود همه تیترها و اضطرابی که حاکم بود، ۸۲ درصد از رای‌دهندگان سوئدی به حزب راست‌گرای افراطی سوئد نه گفتند و در حقیقت هیچ بختی برای این حزب ملی‌گرای ضدمهاجرت وجود ندارد که بتواند در تشکیل دولت بعدی نقشی بازی کند. اما سوئد که مانند همه کشورهای همسایه‌اش در شمال اروپا به جامعه باز، رونق، آزادی‌خواهی و تساهل مشهور است، وارد جهان ناشناخته‌ای شده است که در آن با رشد بی‌سابقه پوپولیسم رودررو می‌شود. در شرایطی که عملکرد حزب دموکرات‌های سوئدی در انتخابات ناامیدکننده و ضعیف بود، اما نمی‌توان تردید کرد که آنها اکنون به یک نیروی سیاسی واقعی تبدیل شده‌اند.» به نوشته گاردین این احتمال وجود دارد که در سوئد هم مانند همسایگانش، شاهد نزدیک‌تر شدن میانه‌روهای جناح راست به تندروها باشیم. آن کاترین یونگار، کارشناس سیاسی دانشگاه سودرتورن سوئد می‌گوید: «اگر شرایط به همین شکل ادامه پیدا کند، احتمال نزدیک شدن راست‌ میانه با راست افراطی زیاد می‌شود. در دانمارک، اتریش و نروژ، راست‌های میانه عملا با راست افراطی نزدیک شده‌اند، این اتفاق در سوئد هم امکان‌پذیر است.»حالا چشمان نگران صدها هزار نفر پناهنده، پناه‌جو و مهاجر خارجی ساکن سوئد، به روند تشکیل دولت در این کشور خواهد بود.

فاشیست‌های سابق

به گزارش رویترز، جیمی اکسون، رهبر ۳۹ ساله این حزب راست‌گرا بعد از اعلام نتایج انتخابات سوئد در بین اعضای حزبش گفت: «با این نتایج ما طی هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌های آینده روز به روز تاثیر بیشتری بر آنچه در سیاست سوئد اتفاق می‌افتد خواهیم گذاشت.» حزب دموکرات‌های سوئدی سال ۱۹۸۸ و با ائتلاف احزاب ملی‌گرای تندرو تشکیل شد. بسیاری از بنیان‌گذاران این حزب از افکار نژادپرستانه، ایدئولوژی حزب نازی آلمان و برتری نژادی سفیدپوستان حمایت می‌کردند و اصلی‌ترین هدف سیاسی خود را حفظ هویت نژادی سوئدی‌ها عنوان می‌کردند. در طول سال‌های اخیر رهبران حزب دموکرات‌های سوئدی، تعلق خود به تفکرات نازیسم و فاشیسم را کاملا رد می‌کنند. طی یک دهه گذشته نماد این حزب از یک مشعل شعله‌ور با نقش پرچم سوئد، به یک گل آبی و زرد تغییر کرده است و مواضع رهبران آن در اظهارنظرهای علنی نرم‌تر شده است. بسیاری از سیاستمدارانی که متهم به اظهارنظرهای عریان نژادپرستانه و تحریک‌آمیز بودند از این حزب کنار گذاشته‌شده‌اند. با این حال این حزب ملی‌گرا و نئوفاشیست، هر چند با پرچم ملی‌گرایی فعالیت می‌کند، اما همچنان میراث‌دار تفکرات نژادپرستانه محسوب می‌شود.
اعتماد

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا