بین‌المللی

اورتگا آمریکا را به طراحی کودتا در نیکاراگوئه متهم کرد

رئیس جمهوری نیکاراگوئه روز گذشته ضمن رد درخواست ها برای برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور، آمریکا را به طرح ریزی کودتا علیه دولتش متهم کرد….
به گزارش تارنمای شبکه فرانس ۲۴، دانیل اورتگا در مصاحبه اختصاصی با این شبکه فرانسوی این مساله را که وی دستور سرکوب مرگبار طی اعتراض های چند ماه اخیر نیکاراگوئه را صادر کرده، رد کرد.
وی در عین حال اعلام کرد که آماده است با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ظرف هفته های آتی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل دیدار کند.
رئیس جمهوری چپ گرای نیکاراگوئه در ادامه گزارش ها در این رابطه که وی سرکوب مرگبار معترضان طی اعتراض های اخیر را سازماندهی کرده، رد کرد.گروههای حقوق بشری مدعی هستند طی اعتراض های چند ماه اخیر علیه دولت ماناگوآ بیش از ۳۲۰ نفر کشته و صدها نفر دیگر زخمی شدند. دولت نیکاراگوئه آمار کشته ها را ۱۹۸ نفر اعلام کرده است.
اورتگا همچنین در مورد گزارش کمیسیونر ارشد امور حقوق بشر سازمان ملل در باره خشونت های اخیر در نیکاراگوئه آن را گزارشی همراه با تهمت توصیف کرد. این کمیسیونر پیشتر در گزارشی به کشتار بی رویه، ناپدید شدن افراد و همچنین شکنجه و سوء رفتار با معترضان طی اعتراض های اخیر اشاره کرده بود. اورتگا اضافه کرد که نهاد حقوق بشر سازمان ملل از واشنگتن در مورد انتشار این گزارش دستور گرفته است.
وی گفت که نیروهای پلیس و نیروهای دولتی نیکاراگوئه هرگز مرتکب جرمی نشده اند.
رئیس جمهوری نیکاراگوئه ضمن اشاره به اینکه آمریکا کودتا علیه او را طرح ریزی کرده عنوان نمود که سیا گروههایی نظامی را برای سرنگونی دولتش آموزش داده و بودجه در اختیار آنها قرار داده بود.
وی در پاسخ به سوالی در مورد احتمال مداخله نظامی امریکا در نیکاراگوئه گفت: زمانی که نام آمریکا مطرح می شود هر چیزی امکان دارد.
وی گفت که با مقامات اروپایی همچون اسپانیا و المان و سازمان ملل برای از سرگیری مذاکره با مخالفان در حال رایزنی است.اورتگا همچنین کلیسای کاتولیک را به جانبداری از مخالفان متهم کرد.
رئیس جمهوری ۷۲ ساله نیکاراگوئه تصریح کرد که برای اولین بار طی سالهای اخیر قصد دارد در نشست مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کند و اماده است با دونالد ترامپ دیدار داشته باشد.
به گزارش ایرنا، اعتراض‌ها در نیکاراگوئه از آوریل (فروردین ماه) و زمانی آغاز شد که دولت طرحی را برای تغییر نظام تامین اجتماعی با هدف تامین کسری بودجه پیشنهاد داد.
این طرح بعدها منتفی شد، اما اعتراض‌ها علیه اورتگا همچنان ادامه یافت. معترضان خواستار کناره گیری اورتگا از قدرت شده اند اما وی بر ماندن در سمت ریاست جمهوری تاکید کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا