بین‌المللی

شرق ۲۰۱۸؛ بزرگترین رزمایش مشترک روسیه و چین

بزرگ‌ترین رزمایش تاریخ روسیه همزمان با دیدار روسای جمهور روسیه و چین آغاز شد.همچنین اعلام گردید ، مسکو و پکن در مبادلات تجاری دوجانبه بیشتر از پول ملی خود استفاده خواهند کرد.

در شرایطی که دولت واشنگتن تلاش می‌کند با فشار و تحریم رقبای شرقی خود را از میدان به در کند، دو قدرت بزرگ شرق، نمایشی از اتحاد اقتصادی و نظامی را در ولادی‌وستوک روی صحنه بردند. لشکری ۳۸۰۰ نفری از سوی چین در شرقی‌ترین نقاط روسیه حضور پیدا کرده‌اند، یک هیات اقتصادی ۶۰۰ نفری در کنار ۳۲۰۰ سرباز از یگان‌های نظامی، یکی برای شرکت در مجمع اقتصادی مشترک و دیگری برای شرکت در بزرگ‌ترین رزمایش روسیه. همزمان با آغاز مجمع اقتصاد شرق دور که به میزبانی روسیه و با حضور روسای جمهور چین، روسیه و نخست‌وزیر ژاپن در شهر ولادی‌وستوک برگزار می‌شود، بزرگ‌ترین رزمایش نظامی روسیه در مناطق شرقی این کشور با عنوان «وستوک ۲۰۱۸ (شرق-۲۰۱۸) »، برای اولین‌بار با مشارکت نیروهای چینی آغاز شد.

رزمایشی کم‌سابقه در شرق روسیه که ۳۰۰ هزار سرباز، ۳۶۰۰۰ خودروی زرهی، ۱۰۰۰ جنگنده، بمب‌افکن، بالگرد و پهپاد و ۸۰ ناو روس در آن مشارکت می‌کنند. رزمایشی در این ابعاد از زمان فروپاشی شوروی بی‌سابقه است و بزرگ‌ترین رزمایش ارتش روسیه از سال ۱۹۸۱ تاکنون محسوب می‌شود. نیروهای ارتش آزادی‌بخش خلق چین اولین‌بار است که برای مشارکت در یک رزمایش جدی نظامی از سوی روسیه دعوت می‌شوند. هر چند در طول ۱۵ سال گذشته دست‌کم ۳۰ تمرین نظامی مشترک میان چین و روسیه برگزار شده است، اما مشارکت نیروهای چینی در یک رزمایش بزرگ روسی برای نخستین‌بار است که روی می‌دهد. چین ۳۲۰۰ سرباز، ۹۰۰ قطعه تجهیزات زرهی و ۳۰ جنگنده برای شرکت در این رزمایش بزرگ اعزام کرده ‌است.

نمایش بزرگ‌ترین‌ها

رزمایش وستوک و مجمع اقتصادی شرقی در ولادی‌وستوک در شرایطی برگزار می‌شود که دو قدرت شرقی، زیر سایه تهدیدها و تحریم‌های امریکایی از هر زمان دیگری بیشتر آماده همکاری با یکدیگرند. همزمان با برگزاری بزرگ‌ترین رزمایش نظامی تاریخ روسیه، هیات‌هایی از ۶۰ کشور خارجی در ولادی‌وستوک گرد هم آمده‌اند تا چهارمین نشست سالانه مجمع اقتصادی شرقی را برگزار کنند، رییس‌جمهور روسیه، رییس‌جمهور چین، نخست‌وزیر ژاپن و نخست‌وزیر کره جنوبی، بلندپایه‌ترین مهمانان این نشست اقتصادی هستند. چین برای شرکت در چهارمین اجلاس سالانه مجمع اقتصادی شرقی در ولادی‌وستوک، هیاتی ۶۰۰ نفری از مقام‌ها و مدیران اقتصادی این کشور به روسیه اعزام کرده است.

این بزرگ‌ترین هیات دیپلماتیک و اقتصادی چینی است که تاکنون به روسیه سفر کرده و شخص شی جین‌پینگ، رییس‌جمهور چین ریاست آن را بر عهده دارد. تعداد اعضای هیات چینی نسبت به سال گذشته ۴ برابر رشد پیدا کرده است که نشان از اهمیت این نشست برای دو کشور دارد. ولادیمیر پوتین و شی جین‌پینگ روسای جمهور روسیه و چین که در حاشیه مجمع اقتصادی شرقی با یکدیگر ملاقات کردند و وعده دادند تا همکاری‌ها میان دو کشور را در همه حوزه‌ها گسترش دهند. ولادیمیر پوتین در این دیدار تاکید کرد که روابط میان مسکو و پکن، بر مبنای اعتماد در حوزه‌های مختلف چه در حوزه سیاسی و چه حوزه‌های امنیتی و دفاعی است. شی جین‌پینگ هم در این دیدار تاکید کرد روابط دو‌جانبه این دو قدرت شرقی «بدون توجه به اینکه چه تغییری در جهان رخ دهد» عمیق‌تر خواهد شد.

اهمیت رزمایش شرق

رزمایش‌های نظامی روسیه در دو جبهه وستوک و زاپاد (شرق و غرب) هر سال برگزار می‌شوند. اما رزمایش‌های وستوک (شرق) طی دهه‌های گذشته به دلیل تعهدات امنیتی مشترک روسیه و اروپا از اهمیت و ابعاد بزرگ‌تری برخوردار هستند. رزمایش‌های زاپاد (غرب) از سال ۱۹۹۰ و با امضای سند وین میان کشورهای عضو «سازمان امنیت و همکاری اروپا» که روسیه نیز یکی از اعضای آن است، با محدودیت تعداد نیروهای شرکت‌کننده مواجه شده است؛ امری که باعث می‌شود تکرار رزمایشی مانند «زاپاد-۸۱» در دوران شوروی که با حضور ۱۵۰ هزار نیروی نظامی برگزار شد، برای مسکو امکان‌پذیر نباشد.

اما رزمایش‌های شرقی در حوزه کنترل این سند قرار نمی‌گیرند. رزمایش شرقی روسیه روز سه‌شنبه در منطقه عملیاتی وسیعی از اقیانوس منجمد شمالی، اقیانوس آرام، دریای ژاپن، دریای اختسک، دریای برینگ، مرزهای کره‌شمالی، چین و مغلوستان برگزار می‌شود. نیروهای چینی و مغولستانی در این رزمایش مشارکت می‌کنند و قرار است نمونه‌هایی از موشک مدرن اسکندر روسیه که قادر به حمل کلاهک‌های هسته‌ای هستند در این رزمایش آزمایش شوند. به گزارش سی‌ان‌بی‌سی یک مقام پیشین شورای امنیت ملی امریکا گفته است که واشنگتن با دقت این رزمایش را دنبال می‌کند. ژنرال والری گراسیموف، فرمانده ستاد مشترک ارتش روسیه در گفت‌وگویی با خبرگزاری اینترفکس تاکید کرد اهداف این رزمایش کاملا دفاعی است و علیه هیچ کشور دیگری برگزار نشده ‌است.

گسترش روابط چین و روسیه

مسکو و پکن هر‌چند روزگاری نمادهای شرق کمونیست محسوب می‌شدند، اما همواره به عنوان دو رقیب با دیده تردید به یکدیگر نگاه می‌کردند. اما سه‌دهه پس از پایان جنگ سرد و با افزایش فشارها و تهدیدهای امریکا علیه هر دو کشور، لزوم همکاری‌های عمیق‌تر میان آنها احساس می‌شود. به گزارش خبرگزاری تاس روسیه طی شش‌ماهه ابتدایی سال جاری روابط تجاری میان دو کشور نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است و دو کشور علاقه‌مندند رکورد مبادلات شان را امسال به ۱۰۰ میلیارد دلار برسانند. لی هو‌ئی، سفیر چین در روسیه روز دوشنبه به خبرگزاری تاس گفته‌ بود روابط دوکشور «در عالی‌ترین شرایط در تاریخ» قرار دارد.

بوبو لو، تحلیلگر روابط خارجی چین به سی‌ان‌ان می‌گوید: «دو کشور انگیزه‌های متفاوتی از تعمیق روابط با یکدیگر دارند. چین بهترین ابزار برای روسیه است تا خود را به عنوان یک قدرت جهانی در حال بازگشت نشان دهد. اصلی‌ترین روایت در ادبیات سیاسی کنونی مسکو این است که روسیه و چین و تا حدودی هندوستان، پیشرانه‌های اصلی نظم‌نوین جهانی هستند. در برابر برای پکن، بیش از هرچیز این علاقه وجود دارد که رفتار روسیه نسبت به چین خنثی باشد. روسیه شاید نتواند در بسیاری از مسائل به چین کمک کند، اما اگر اراده‌ای در مسکو شکل بگیرد این توانایی وجود دارد که هر کاری را برای چینی‌ها سخت کنند.»

برایان تیلور، تحلیل‌گر مسائل روسیه از دانشگاه سیراکیوز به نیوز‌ویک می‌گوید: «چین و روسیه هر دو نسبت به وضعیت نظام جهانی تحت سلطه امریکا که به نظر آنها غیرمنصفانه می‌رسد، ناخرسند هستند. آنها در طول یک دهه گذشته روابط اقتصادی و سیاسی خود را کاملا گسترش داده‌اند و حالا با حضور نیروهای چینی در رزمایش بزرگ روسیه، به نظر می‌رسد زمینه‌های جدید همکاری امنیتی و نظامی را نیز در نظر دارند. با این حال هنوز مسکو و پکن از ایجاد یک ائتلاف رسمی بسیار فاصله دارند و در بسیاری از زمینه‌ها رقابت‌ها و منافع متفاوتی دارند.»
شهاب شهسواری- اعتماد

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا