گوناگون

ایران ذخیره‌سازی نفت روی دریا را آغاز کرد

در حالی که تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران تا کمتر از دو ماه دیگر آغاز می‌شود، ایران مجددا به استراتژی قبلی خود یعنی ذخیره‌سازی نفت روی دریا رو آورده است‌.

به گزارش بلومبرگ، در حالی که تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران تا کمتر از دو ماه دیگر آغاز می‌شود، ایران مجددا به استراتژی قبلی خود یعنی ذخیره‌سازی نفت روی دریا رو آورده است‌.
افزایش نفت ذخیره‌شده ایران روی دریا واکنشی از سوی ایران در برابر تحریم‌های جدید دولت ترامپ علیه صنعت نفت ایران است‌. این تحریم‌ها قرار است به صورت رسمی از اوایل ماه نوامبر اجرایی شود اما خریدارانی همچون فرانسه، کره‌جنوبی و دیگران از همین حالا شروع به کاهش جدی خرید نفت از ایران کرده‌اند‌.

هری تچینگوئیریان، تحلیلگر بانک بی‌ان‌پی پاریبا در لندن گفت: «می‌توانیم انتظار داشته باشیم که به دلیل افزایش تاثیرگذاری تحریم‌های آمریکا در ماه‌های آینده میزان نفت ذخیره‌شده ایران روی دریا افزایش یابد‌.‌»
بر اساس آمارهای تانکری، تاکنون بخش عمده نفتکش‌های ایرانی، نفت را تنها برای چند هفته روی دریا ذخیره می‌کردند در حالی که این مدت طی تحریم‌های سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ به ماه‌ها می‌رسید‌. در ماه آگوست، تقریبا تمام مشتریان اصلی نفت ایران خرید نفت از این کشور را نسبت به ماه آوریل یعنی ماه قبل از خروج آمریکا از برجام کاهش دادند‌.

حداقل پنج تانکر نفتکش بیش از دو هفته و نیم است که در نزدیکی سواحل ایران لنگر انداخته‌‌اند‌. دو نفتکش حامل میعانات ایران نیز هفته‌هاست در نزدیکی سواحل دوبی متوقف مانده‌اند‌.
تانکرهای مورد استفاده برای ذخیره نفت متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران هستند‌. استفاده از نفتکش‌ها برای ذخیره‌سازی نفت ممکن است توانایی ایران برای صادرات نفت را محدود سازد زیرا شرکت‌های تانکری بین‌المللی به سختی می‌توانند محموله‌های نفتی ایران را بیمه کنند‌. این امر سبب شده تا ایران بیش از پیش برای صادرات نفت خود به ناوگان تانکری خودش وابسته شود‌.
جهان صنعت

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا