دیدگاه‌ها

آژیرقـرمز بر ای بانک‌ها

بر اساس آمارهای منتشر شده در تیر سال جاری، رقم بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی ۱۴۷ هزار میلیارد تومان به ثبت رسیده است
بدهی بانک‌ها در تیرسال گذشته نسبت به همین ماه در سال ۹۵ حدود ۱۸.۷ درصد رشد داشته است
اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی آسیبی جدی برای نظام بانکی کشور محسوب می‌شود.

ساختاری که در حال حاضر بر روابط بانک مرکزی با نظام بانکی در کشور ما حاکم است به زعم بسیاری از کارشناسان اعمال نظارت بر بانک‌ها و همچنین کنترل پایه پولی را در کشور بسیار سخت می‌کند. از طرفی نبود راهکارهای عملی کارآمد به منظور مدیریت این بدهی باعث می‌شود که بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی عاملی مهم در رشد پایه پولی در کشور و درنتیجه افزایش نرخ تورم باشد. جالب اینجاست که از لحاظ علمی نیز منابع بانک مرکزی باید به عنوان آخرین مرجع اعطای وام به بانک‌ها و تنها در موارد بحرانی به کار گرفته شود؛ در ادبیات بانکداری نیز به این نکته تاکید شده است. از سوی دیگر منابع بانک مرکزی به منظور رفع موقت و مشروط نیاز بانک‌ها به نقدینگی پیش‌بینی شده و به هنگام دریافت وام از بانک مرکزی باید از بانک‌ها وثیقه اخذ شود. اینکه کسری مزمن بانک‌ها بدون اخذ وثیقه و از طریق بانک مرکزی تامین شود یکی از آسیب‌های بزرگ در نظم سیاست‌های پولی کشور است. با این حال بر اساس آنچه در اقتصاد ایران رایج است، برداشت از منابع بانک مرکزی از جمله منابع در دسترس برای بانک‌ها به منظور تامین نقدینگی است. حال با توجه به اینکه کنترل رشد پول پرقدرت می‌تواند عامل مهمی در کنترل نرخ تورم در کشور باشد، اضافه برداشت بانک‌ها چالش بزرگی را برای بانک مرکزی و دولت در کنترل نرخ تورم در کشور ایجاد خواهد کرد.
افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی
این طور که به نظر می‌رسد روند روبه‌رشد بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی کماکان ادامه داشته و این رقم تا مرز ۱۴۷ هزار میلیارد تومان پیش رفته است. در این خصوص چندی پیش رییس کل بانک مرکزی اعلام کرده بود که این بدهی بخشی از همان عملکردی از بانک‌ها محسوب می‌شود که به مرور می‌تواند روند نظام و سیستم بانکی را نابود کند. در سال‌های گذشته رقم این بدهی به طور معمول در حال افزایش بوده؛ به طوری‌که بر اساس آمارهای منتشر شده در تیر سال جاری رقم این بدهی ۱۴۷هزار میلیارد تومان به ثبت رسیده است که نسبت به تیر سال گذشته ۳۶.۴ درصد افزایش داشته و این رقم بیانگر دو برابر شدن سرعت رشد آن در مقایسه با دوره دیگر است. بدهی بانک‌ها در تیرسال گذشته نسبت به همین ماه در سال ۹۵ حدود ۱۸.۷ درصد رشد داشته است.
رفتار بانک‌ها اصلاح شود
در این زمینه با موضوع اضافه برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزی مواجه هستیم؛ موضوعی که همیشه صدای انتقاد کارشناسان و روسای بانک مرکزی را بلند کرده است. در واقع اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی آسیبی جدی برای نظام بانکی کشور محسوب می‌شود چراکه باعث افزایش پایه پولی و به دنبال آن افزایش نرخ تورم می‌شود. این موضوع همچنین نشان از بی‌نظمی بانک‌ها و عدم تراز در صورت‌های مالی آن‌ها دارد. ظاهرا در این خصوص اخیرا رییس کل بانک مرکزی از روند اضافه برداشت بانک‌ها انتقاد کرده و ناترازی صورت‌های مالی بانک‌ها را در زمره عوامل اصلی مشکلات اقتصادی کشور دانسته است. وی در این باره گفته است: «رشد سریع شبه‌پول و همچنین اضافه‌برداشت‌های بی‌قانون و بی‌قاعده برخی بانک‌ها مورد پذیرش نیست و به طور حتم با این بانک‌ها برخورد خواهد شد. بانک‌ها باید در عملکرد خود منظم بوده و رفتار آن‌ها اصلاح شود در غیر این صورت ادامه روند فعلی موجب نابودی سیستم بانکی خواهد شد».
کمبود منابع و تنگنای اعتباری
سال گذشته بود که در جریان کاهش نرخ سود بانکی، بانک مرکزی در اقدامی شرایط را برای تسویه بدهی بانک‌ها فراهم کرد. در این زمینه قرار بر این شد بدهی بانک‌ها به خط اعتباری تبدیل شده و با نرخ سود بین ۱۶ تا ۱۸ درصد تسویه شود، آن هم در شرایطی که در حالت عادی این بدهی باید با نرخ سود ۳۴ درصدی به بانک مرکزی برگردد. با این وجود اما نظام بانکی هنوز منتظر راه‌حل دیگری از سوی بانک مرکزی است. بی نظمی مالی بانک‌ها هرچند به عنوان مهم‌ترین عامل در اضافه برداشت‌های آن‌ها به شمار می‌رود ولی وجود تسهیلات تکلیفی در طول سال نیز از جمله مواردی است که مورد انتقاد مدیران بانک‌ها قرار گرفته است. مدیران بانکی معتقدند کمبود منابع و تنگنای اعتباری باعث می‌شود که آن‌ها به منابع بانک مرکزی دست ببرند.
بدهی دولت جایگزین بدهی بانک‌ها
در این خصوص کاظم دوست حسینی، کارشناس بانکی به «قانون» می‌گوید: بیشتر این بدهی‌ها مواردی است که مربوط به خطوط اعتباری بانک مرکزی و همچنین اضافه برداشت‌های بانک‌ها بوده که قبلا در چارچوب منطقی‌تری قرار داشت اما در حال حاضر این مشکلاتی که در بانک‌های خصوصی وجود دارد و عدم توان بازپرداخت وجوهی که مربوط به سپرده‌گذاران بوده بر این مسائل مضاعف شده است؛ البته رقم آن را هیچ وقت دقیق اعلام نکردند ولی هر میزان بدهی که از قبل بوده و میزانی که افزایش پیدا کرده به طور عمده مربوط به همین شکل بانک‌های خصوصی است که مشکل بازپرداخت وجوه سپرده‌گذاران را داشتند و در نهایت به بانک مرکزی متوسل شدند و بانک مرکزی هم این منابع را در اختیارشان قرار داد حالا یا به صورت خط اعتباری یا به صورت سپرده‌هایی که نزدشان گذاشته است. منتهی اتفاقی در قانون بودجه سال ۹۷رخ داد و قرار شد مبلغی از این بدهی به صورت تهاتری تسویه شود به این صورت که دولت اوراق در اختیار طلبکارانش قرار دهد حالا چه نهادهای عمومی و چه خصوصی و این نهادها بتوانند این اوراق را دوباره بابت بدهی‌شان تحویل بانک‌ها دهند. بانک‌ها نیز به همین نسبت برای تسویه بدهی شان این‌ها را در اختیار بانک مرکزی بگذارند؛ بنابراین تاخیری از تسویه مطالبات و بدهی‌ها اتفاق می‌افتد.
تهاتر بدهی‌ها
این کارشناس بانکی ادامه می‌دهد: در این صورت در عمل چیزی از پایه پولی کم نخواهد شد و در واقع بدهی دولت جایگزین بدهی‌های بخش خصوصی و بانک‌ها به بانک مرکزی خواهد شد. با این اوصاف شرایطی پیش خواهد آمد که در شرکت‌های خصوصی و این نهادهای خصولتی ترازنامه‌شان وضعیت بهتری پیدا خواهد کرد؛ در چنین شرایطی بانک‌هایی که به بانک مرکزی بدهکارند از طریق ارائه اوراق می‌توانند وضعیت‌شان را بهتر نشان دهند. این تنها اتفاق مثبتی است که در این زمینه رخ داده اگرچه به طور عملی در اقتصاد کشور اثرمثبتی نمی‌گذارد. با این حال در کاهش نرخ تورم و همچنین در مسائل پولی هیچ اتفاقی نخواهد افتاد و تنها یک مقدار تسویه‌های داخلی در ارتباط با بانک‌ها به بانک مرکزی ممکن است از این طریق اتفاق بیفتد. یعنی اتفاقی که می‌افتد این است که تا اندازه‌ای از طلب‌ها و بدهی‌های بانک‌ها با هم تهاتر می‌شود.
افزایش کارمزد بانک‌ها
دوست‌حسینی تصریح می‌ کند: شاید بخش زیادی از راهکار دولت برای بانک‌ها همین بحث ارائه اوراق است. البته کار جدیدی نیز با این سیاستی که رییس کل جدید بانک مرکزی اتخاذ کرده، پیشنهاد شده که هدف آن افزایش کارمزدهای بانک هاست. به هر حال بانک‌ها خدماتی ارائه می‌دهند و به غیر از بخش تسهیلات که نرخ‌های مشخص دارد، در سایر خدمات بانکی اگر درآمد بانک‌ها افزایش پیدا کند به نوعی به آن‌ها کمک می‌شود که از وضعیت زیان خارج شوند و همچنین بتوانند نقدینگی بیشتری داشته باشند که بخشی از بدهی‌های‌شان را از طریق آن به بانک مرکزی بازپرداخت کنند.

قانون

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا